W Skwierzynie sprawdzają się budżety sołeckie zamiast...

  W Skwierzynie sprawdzają się budżety sołeckie zamiast obywatelskiego [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału
  Dariusz Brożek

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  W Skwierzynie w powiecie międzyrzeckim wprawdzie nie ma budżetu obywatelskiego, ale w ratuszu zapewniają, że mieszkańcy mają istotny wpływ na inwestycje i inne wydatki gminy. Jedyną gmina w powiecie z budżetem obywatelskim jest jego stolica - Międzyrzecz.
  Zobacz świąteczne ozdoby na rynku w Skwierzynie i murale na pobliskich blokach.
  1/13

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Dariusz Brożek

  Władze Skwierzyny przymierzały się do wprowadzenia budżetu obywatelskiego, ale ostatecznie zrezygnowały z tego pomysłu.

  - Mimo tego mieszkańcy mają wpływ na inwestycje oraz na inne projekty realizowane za gminne pieniądze - zapewnia Wojciech Kowalewski, wiceburmistrz Skwierzyny.

  Jak podkreśla W. Kowalewski, mieszkańcy wsi mają do swojej dyspozycji budżety sołeckie. Sami decydują, czy pieniądze wydać na np.
  na zamontowanie lampy, doposażenie placu zabaw, czy organizację imprezy dla dzieci, lub seniorów. - Niekiedy gmina dokłada się do zaplanowanych przez nich większych inwestycji, które przekraczają budżety sołeckie - dodaje.

  Mieszkańcy wybrali ścieżkę, ale okazała się za droga  Burmistrz Lesław Hołownia zaznacza, że odpowiednikiem budżetu obywatelskiego są m.in. pieniądze, które gmina zabezpiecza dla organizacji pozarządowych. - Obywatelski, sołecki czy gminny, to jeden i ten sam budżet. Służy mieszkańcom, którzy w różny sposób mają wpływ na to, co się dzieję w naszej gminy. Mogą między innymi zgłaszać wnioski do gminnego budżetu - mówi.

  Zdaniem W. Kowalewskiego, wielu mieszkańców zgłasza swoje pomysły radnym, którzy przekuwają je w projekty uchwał, czy interpelacje. - Nie mamy wprawdzie takiego budżetu z nazwy, ale jesteśmy społeczeństwem na wskroś obywatelskim - zapewnia.

  Czarne chmury nad międzyrzeckim szpitalem  Od kilku lat mieszkańcy Międzyrzecza - jako jedyni w powiecie - głosują na drobne inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego. Gmina przeznacza na ten cel 500 tys. zł. Mieszkańcy sami zgłaszają wnioski i potem na nie głosują, a realizacja zwycięskich projektów leży juz po stronie gminy.

  W 2019 r. budżet był podzielony na kilka kategorii; zadania oświatowe do 50 tys. zł, zadania miejskie małe do 25 tys. zł, miejskie duże do 100 tys. zł, sołeckie małe do 25 tys. zł i sołeckie duże do 100 tys. zł. W ramach tego budżetu wybudowano m.in. chodnik w Bobowicku.


  Więcej informacji z powiatu międzyrzeckiego w dzienniku "Gazeta Lubuska"  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Wideo