Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Skwierzynie wypatrują Jankesów

Dariusz Brożek
Dariusz Brożek
Przed kilkoma miesiącami amerykańscy żołnierze szkolili się w Skwierzynie.
Przed kilkoma miesiącami amerykańscy żołnierze szkolili się w Skwierzynie. Dariusz Brożek
Rozpoczęcie budowy bazy przeciwrakietowej w Redzikowie nie ma nic wspólnego z projektem utworzenie w Skwierzynie magazynu ciężkiego sprzętu armii amerykańskiej. Ministerstwo obrony nie rezygnuje jednak z tego programu, natomiast Amerykanie chcą przeznaczyć na jego realizację prawie 3,5 miliarda dolarów. Dlatego jest szansa, że także u nas pojawią się amerykańscy żołnierze. Choć na razie nie wiadomo, kiedy to nastąpi.

Niespełna dwa tygodnie temu, 13 maja, w Redzikowie koło Słupska rozpoczęła się budowa amerykańskiej bazy, która ma być ważnym ogniwem obrony przeciwrakietowej. - Czy ta inwestycja ma coś wspólnego z budową amerykańskich magazynów w naszym mieście - zapytał nas ostatnio jeden z Czytelników ze Skwierzyny.

Baza wojskowa w nadmorskim Redzikowie powstaje w ramach projektu tzw. tarczy antyrakietowej. Nie ma nic wspólnego z pomysłem utworzenia w Skwierzynie i trzech innych polskich miejscowościach magazynów ciężkiego sprzętu amerykańskiego, ale oba programy są istotnymi elementami zacieśniającej się współpracy i więzi militarnych między naszymi krajami.

Skąd to wiemy? Od rzecznika Ministerstwa Obrony Narodowej Bartłomieja Misiewicza. - Obrona przeciwrakietowa jest jednym z elementów szerszej polsko-amerykańskiej współpracy obronnej. Baza obrony przeciwrakietowej w Redzikowie jest ważnym elementem wojskowej obecności USA w naszym kraju, znacznie zwiększającym bezpieczeństwo Polski, naszego regionu oraz całego Sojuszu Północnoatlantyckiego - czytamy w odpowiedzi na naszego maila.

Rzecznik zaznacza, czasie nasza współpraca wojskowa z USA osiągnęła niespotykaną wcześniej skalę. - W ubiegłym roku na terenie RP ćwiczyło i szkoliło się kilka tysięcy żołnierzy USA, głównie z pododdziałów zmechanizowanych i pancernych. Ponadto, od kilku lat w ramach programu Aviation Detachment mają miejsce regularne pobyty amerykańskich samolotów w Polsce. Nadmieniam, że wraz z amerykańskimi partnerami poszukujemy możliwości dalszego zacieśniania naszej kooperacji - dodaje B. Misiewicz.

O utworzeniu w Skwierzynie o czym informowaliśmy już kilka razy w naszym tygodniku. Jesienią ub.r. ówczesny rząd zapowiadał, że program ruszy za kilka miesięcy i pod koniec 2016 r. w czterech miejscowościach będą stacjonować amerykańscy żołnierze. Potem zmieniły się władze i temat zszedł na drugi plan. Tymczasem mieszkańcy Skwierzyny niecierpliwie czekają na Jankesów. Wierzą, że żołnierze zza oceanu ożywią lokalną gospodarkę. Kiedy zapadną decyzje na ten temat?

- Obecnie trwają uzgodnienia dotyczące szczegółów obecności w Polsce komponentów amerykańskiej brygady pancernej oraz amerykańskiego uzbrojenia. Przedsięwzięcia te wpisują się w decyzje NATO dotyczące wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu. Zakładamy, że szczegółowe ustalenia w tym zakresie, także dotyczące lokalizacji, zapadną w najbliższych miesiącach na szczycie NATO w Warszawie - odpowiada rzecznik MON.

Bazy mają powstać w ramach tzw. Europejskiej Inicjatywy Wzmocnienia, na którą amerykański rząd przeznaczy ponad 3,4 miliarda dolarów.

Jerzy Ruzik
Mieszkaniec Skwierzyny

Miasto może tylko skorzystać na amerykańskiej bazie. Amerykanie zagospodarują puste koszarowce, może będą zatrudniać cywili z miasta. I na pewno będą kupować w naszych sklepach. Dadzą zarobić handlowcom i restauratorom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska