Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szprotawie stawiają na fotowoltaikę! Będą wielkie farmy słoneczne

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Budowa potrwa do końca 2024 roku.
Budowa potrwa do końca 2024 roku. Przemyslaw Swiderski/Polska Press
W gminie Szprotawa powstaną wielkie farmy fotowoltaiczne, o mocy 67 MWp. Wartość podpisanych umów wynosi około 89 milionów złotych.

Zobacz film o przebudowie centrum Szprotawy

od 16 lat

Polenergia jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. To przedsiębiorstwo specjalizujące się w realizacji projektów obejmujących produkcję energii elektrycznej zarówno ze źródeł konwencjonalnych, jak i odnawialnych. Działalność spółki obejmuje także dystrybucję energii elektrycznej i gazu, a także sprzedaż i obrót energią oraz świadectwami pochodzenia. Polenergia jest częścią indeksu mWIG40. W 2022 roku spółka osiągnęła przychody w wysokości 7,09 miliarda złotych.

Jak podkreśla burmistrz Mirosław Gasik, dzięki projektowi gmina stanie się w regionie liderem w rozwoju odnawialnych źródeł energii. - Tak potężne farmy fotowoltaiczne to również wielki krok w dążeniu do niezależności energetycznej gminy oraz dostępie do taniej, a przede wszystkim czystej energii - zaznacza.

O farmach w Szprotawie możemy przeczytać na stronie Polenergii

Nowa słoneczna inwestycja Polenergii wygrała aukcję zwykłą na sprzedaż energii elektrycznej z Odnawialnych Źródeł Energii dla wytwórców energii elektrycznej w instalacjach o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MW - czytamy na portalu Polenerigii. - Cztery projekty farm fotowoltaicznych Szprotawa otrzymają 15-letnie wsparcie części wolumenu produkcji co oznacza, że Grupa ma szansę zwiększyć moc rozwijanych projektów OZE o dodatkowe 47 MWp. W ciągu najbliższych dwóch latach zainstalowane słoneczne moce Polenergii wzrosną czterokrotnie z obecnych 37 MWp do 150 MWp.

O szprotawskiej inwestycji

  • 51 GWh przewidywana roczna produkcja energii elektrycznej FF Szprotawa;
  • 25 tyś. liczba gospodarstw domowych potencjalnie zasilanych w ciągu roku zieloną energią z FF Szprotawa;
  • 7 lądowych inwestycji OZE Grupy Polenergia w fazie budowy i rozwoju.

Projekt Farm Fotowoltaicznych Szprotawa składać się będzie z czterech instalacji o łącznej mocy około 47 MWp. Szacowana roczna produkcja wyniesie 51 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną ponad 25 tysięcy gospodarstw domowych. Realizacja projektu pozwoli uniknąć emisji zanieczyszczeń na poziomie wynoszącym nawet 49 tys. ton CO2.

Po podjęciu ostatecznej decyzji inwestycyjnej budowa potrwa do końca 2024 roku.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska