MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Żaganiu znaleziono kolejną zabytkową płytę nagrobną. Została uratowana przed zniszczeniem!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 16 lat
Na budowie pasażu handlowego przy ul. Armii Krajowej w Żaganiu wykopano wraz z ziemią zabytkową płytę epitafijną. Trafiła na miejsce składowania ziemi w Bożnowie. Na szczęście została uratowana i trafiła do Żagańskich Wodociągów i Kanalizacji. Leży obok płyt znalezionych w zeszłym roku.

Kilka dni temu ciężki sprzęt wykopał coś na budowie pasażu handlowego przy ul. Armii Krajowej w Żaganiu. Wraz z wybraną ziemią płyta epitafijna trafiła na składowisko ziemi w Bożnowie, gdzie została zauważona. Okazało się, że to piękny, misternie wykonany zabytek, który został przewieziony do garażu Żagańskich Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Przyjaciół Żołnierza. Spoczęła obok innych płyt, które zostały znalezione w wykopie na bulwarze nad Bobrem w okolicach miejskiego targowiska, tuż koło mostku.

- Zostaliśmy poproszeni przez konserwatorów o ich przechowanie - wyjaśnia Cyprian Maszlong, prezes ŻWiK. - Jesteśmy wyczuleni na takie znaleziska i nasi pracownicy wiedzą, jak na nie reagować.

Kiedy i gdzie płyty zostaną zabrane? - Na razie nie mamy takich informacji - odpowiada Cyprian Maszlong.

W Żaganiu z zabytkowych płyt budowano kanały

Zabytkowe płyty pochodzą z 1680-1690 roku.

- Widziałem tę znalezioną ostatnio (pod koniec maja 2024), jest wyjątkowo piękna - mówi Oktawian Wróblewski z żagańskiej pracowni konserwatorskiej Relikt.

Pierwsze płyty zostały znalezione w lipcu 2023 roku, gdy pracownicy ŻWiK usuwali awarię sieci wodociągowej w okolicach małego mostku w parku, w okolicach miejskiego targowiska.

Naprawa awarii była trudna, bo pracownicy musieli szukać uszkodzenia rury, praktycznie rozkopując ziemię wokół. W pewnej chwili natrafili na płyty z dziwnymi transkrypcjami. Przerwali prace i powiadomili przełożonych, a ci konserwatorów zabytków i archeologów. Ostrożnie wyjęli z ziemi dwie płyty z piaskowca. Były bardzo bogato i kunsztownie zdobione. Widać, że zostały wykonane przez mistrza. Na jednej z nich była data: 1691 rok.

- To znalezisko o wielkiej wartości historycznej - ocenił wówczas Bartosz Idryjan, powiatowy konserwator zabytków. - Płyty pochodzą prawdopodobnie z któregoś z żagańskich cmentarzy. Jak trafiły w to miejsce? Prawdopodobnie w latach 50.-60. XX wieku zostały użyte jako budulec kanału ciepłowniczego. W tamtych czasach takie rzeczy się zdarzały.

Płyty w garażu ŻWiK w Żaganiu

Znalezione w ub. roku płyty wciąż leżą w garażu ŻWiK przy ul. Przyjaciół Żołnierza w Żaganiu. - Na razie nie wiadomo, kiedy zostaną zabrane - zaznacza Cyprian Maszlong.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska