Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Żarach rozpoczęła się kolejna akcja szczepień przeciwko wirusowi HPV

Aleksandra Łuczyńska
Pielęgniarki - Zofia Stadnik i Bożena Sprownik zaszczepiły ponad czterdzieści dziewcząt. Na zdjęciu jedna z nich - Martyna Cieślak.
Pielęgniarki - Zofia Stadnik i Bożena Sprownik zaszczepiły ponad czterdzieści dziewcząt. Na zdjęciu jedna z nich - Martyna Cieślak. fot. Aleksandra Łuczyńska
W południe na dobre ruszyła kolejna akcja szczepienia dziewcząt ze szkół ponadgimnazjalnych, przeciwko wirusowi HPV wywołującemu raka szyjki macicy. To drugie tego typu przedsięwzięcie w powiecie.

Każdego roku na świecie około pół miliona kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, co dwie minuty z powodu tej choroby umiera jedna kobieta - alarmują specjaliści.

Dziś w południe, w korytarzu przychodni przy ul. Skarbowej, w kolejce do szczepienia przeciwko wirusowi HPV, wywołującemu tę groźną chorobę, ustawiły się dziewczęta z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, akcję rozpoczęto równolegle także w Lubsku. W kolejnych dniach wezmą w niej udział uczennice pozostałych szkół ponadgimnazjalnych w powiecie.

- Tylko dzisiaj mamy ok. 40 dziewcząt - informują pielęgniarki - Bożena Sprownik i Zofia Stadnik, które przez kilka godzin przyjmowały w gabinecie licealistki. Szczepionka działa skutecznie gdy jest podana przed rozpoczęciem współżycia, dlatego tak ważne jest aby w akcji brały udział młode dziewczęta.
Dwa tygodnie temu z myślą o nich zorganizowano spotkanie, podczas którego specjaliści, lekarze oraz członkowie fundacji propagujących profilaktyczne działania związane z rakiem szyjki macicy, udzielali szczegółowych informacji na temat szczepionki i jej zalet. Wśród nich była Ida Karpińska, która kilka lat temu przeszła przez piekło choroby nowotworowej.

Anna Kuca, Karolina Kaleta, Klaudia Wróbel i Martyna Tomalak, z KLO przyznają, że historia opowiedziana przez I. Karpińską wstrząsnęła nimi. Tym bardziej cieszą się z tego, że mogą się zaszczepić już teraz, na dodatek za darmo. - Lepiej przeciwdziałać, niż później leczyć. Boimy się raka, bo to straszna choroba - mówią. - Dobrze, że pomyślano o naszym zdrowiu, bo wcześniej chyba za bardzo żadna z nas się nad tym nie zastanawiała. Teraz wiemy, że warto.

- Mnie temat interesował, czytałam nawet wywiad z lekarzem, który opracował szczepionkę. To bardzo ciekawe, przede wszystkim daje szanse, że młode kobiety nie będą chorować - dodaje jedna z dziewcząt.
To już druga tego typu akcja zainicjowana przez władze powiatu żarskiego. Tylko w ubiegłym roku dzięki temu przedsięwzięciu zaszczepiono 660 dziewcząt ze szkół ponadgimnazjalnych w powiecie. Podobna liczba uczennic skorzysta z darmowych szczepionek także i w tym roku. Całość będzie kosztować 600 tys zł, połowę z tego będzie finansował powiat, drugą połowę opłacą samorządy poszczególnych gmin.

- Zdarza się, że niektóre dziewczęta rezygnują z udziału w akcji, są to jednak odosobnione przypadki - przyznaje przewodnicząca rady powiatu, Irena Marciniak. - Cieszę się, że pomysł organizacji szczepień spotkał się z aprobatą radnych, którzy przegłosowali uchwałę w tej sprawie, i ze zrozumieniem rodziców. Akcję z pewnością będziemy kontynuować w następnych latach -dodaje.
Dziewczęta będą przyjmować szczepionkę w trzech turach, kolejna już w grudniu, ostatnią zaplanowano na maj przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska