Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wadim Tyszkiewicz: - Są szanse na kolejne wielkie inwestycje w Nowej Soli

Edward Gurban 683875287 [email protected]
Debatę o przeszłości przemysłu zakończyła wycieczka do starego magazynu solnego, by obejrzeć zabytkowy dźwig z XVIII wieku, zachowany w całości
Debatę o przeszłości przemysłu zakończyła wycieczka do starego magazynu solnego, by obejrzeć zabytkowy dźwig z XVIII wieku, zachowany w całości fot. Edward Gurban
- Nowa Sól jest uzależniona od przemysłu - mówił prezydent Wadim Tyszkiewicz podczas inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa w dniu 21 września br. W muzeum mówiono o historii nowosolskich zakładów i perspektywach rozwoju nowych firm.

W muzeum spotkały się dwa pokolenia nowosolan. Wielu starszych mieszkańców i spora grupa młodzieży. To właśnie głównie dla niej odbyła się projekcja filmów o fabryce nici Gruschwitza i nowosolskim przemyśle do lat 90. ubiegłego wieku oraz prezentacja multimedialna prezydenta miasta, Wadima Tyszkiewicza.

- Gdyby Joachim Gruschwitz nie wpadł na pomysł założenia fabryki, kto wie jak potoczyłaby się historia Nowej Soli. Może wciąż byłaby małym prowincjonalnym miasteczkiem - stwierdził dyrektor nowosolskiego muzeum, Tomasz Andrzejewski przypominając historię jednego z największych zakładów w historii miasta. - Dzięki fabryce Gruschwitza mała początkowo osada rozrosła się i mogła konkurować z dużo większymi ośrodkami przemysłowymi. W szczytowym okresie swego funkcjonowania jej następoczyni NFN "Odra" była jednym z największych zakładów lniarskich w Polsce, a w produkcji nici - w Europie - dodał.

Muzeum zaprezentowało też dwa archiwalne filmy: pierwszy o nowosolskiej fabryce nici - Gruschwitz Textilwerke A.G. z 1943 roku i drugi "Zabytki techniki Nowej Soli" z 1992 roku. - Niemiecki film trwa 1,5 godziny, z czego 80 proc. opisuje sprawy socjalne i propagandowe, a tylko 20 proc. przedstawia samą produkcję w fabryce - mówił T. Andrzejewski.

- Nic z tego nie zostało - komentował pracujący 35 lat w "Odrze" Józef Herzog, który przy okazji pomagał omawiać proces produkcji przedstawiony w filmie: - To jest czesarka, na której wykonywano pracę ręcznie, a to jest niedoprzędzarka, wytwarzająca półprodukt do wyrobu przędzy. Na kolejnym ujęciu znajduje się farbiarnia. Tam była bardzo ciężka praca dla kobiet - wspominał J. Herzog.
Film "Zabytki Techniki Nowej Soli" w 1992 roku zrealizował Stanisław Januszewski z Biura Studiów Dokumentacji Zabytków Techniki. Zawiera on historię osady od 1563 roku, poprzez uzyskanie praw miejskich w 1743 r., po prezentację bogactwa przemysłowego Nowej Soli pod koniec XX wieku.

- Nowa Sól jest uzależniona całkowicie od przemysłu. W latach 80. XX wieku była ona jednym z najbardziej uprzemysłowionych miast w Polsce, w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W tej strukturze, w jakiej działały, "Odra" i "Dozamet" nie miały szans na przetrwanie w okresie transformacji - nawiązał do filmu prezydent miasta W. Tyszkiewicz. W swojej prezentacji multimedialnej "Od pomysłu do przemysłu" zaprezentował nowe zakłady i mniejsze firmy przemysłowe, działające głównie w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

- Mamy szanse na kolejne wielkie inwestycje. Jesteśmy w czołówce Polski, w pozyskiwaniu nowych inwestorów. Nowe fabryki zmienią oblicze Nowej Soli - przekonywał W. Tyszkiewicz. Prezydent miasta wyraził też zadowolenie, że w spotkaniu uczestniczy duża grupa młodzieży, która w przyszłości będzie decydować o losie Nowej Soli.

Patrycja, uczennica"“Elektryka" pytana o porównanie obecnego przemysłu miasta z tym, który oglądała w filmach stwierdziła: - Moim zdaniem, teraz jest lepiej. Nowa Sól staje się coraz bardziej nowoczesna. Dobrze, że się rozwija.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska