MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje na półmetku. Wkrada się alkohol, brak wyobraźni. WOPR-owcy i policja mają dużo pracy. "Wypoczywajmy z głową!" | FILM

Michał Korn
Michał Korn
Wideo
od 16 lat
Za nami już półmetek wakacji. Nadal jednak trwa wypoczynek dzieci, młodzieży i dorosłych w całym regionie. Lubuscy policjanci i ratownicy WOPR nieustannie dbają o to, żeby nikomu nic złego się nie stało i mają pełne ręce roboty. Niestety dużo interwencji ratowników ma związek ze zdarzeniami, gdzie ludzie piją alkohol i wykazują się dużą nieodpowiedzialnością. Policjanci wciąż przypominają i przestrzegają przed brawurą na wodą.

Dużo interwencji i ludzka nieodpowiedzialność

Mamy już półmetek wakacji, a jak wiemy wakacje to czas odpoczynku wielu osób nad naszymi pięknymi lubuskimi akwenami. WOPR Świebodzin interweniował już 57 razy.

- Do najczęstszych interwencji należą wywrotki łódek, zaginięcia na wodzie. Niestety bardzo często na bezpieczeństwo przy tych zdarzeniach ma wpływ alkohol i ludzka nieodpowiedzialność - pokreśla Oskar Kowalczyk, ratownik WOPR Świebodzin. - Często osoby przebywające na jednostkach pływających nie mają założonych lub nie mają w ogóle na pokładzie kamizelek, są pod wpływem alkoholu. Przestrzegamy o zachowaniu trzeźwości nad wodą. Nie pijmy alkoholu na jednostkach pływających. Nośmy kamizelki, lub miejmy je w swoim otoczeniu, żeby ten wypoczynek był bezpieczny i każdy cało i zdrowo wrócił do domu - dodaje.

Ważny numer alarmowy i aplikacja

WOPR Świebodzin interweniuje praktycznie na całym terenie województwa lubuskiego przy różnych zdarzeniach. Zaczynając od zwykłego holowania zepsutej jednostki pływającej, a kończąc na poszukiwaniach osób zaginionych.

- Wykorzystujemy w tym celu między innymi drona z kamerą termowizyjną, sonaru holowanego, bądź robota podwodnego. Tego typu interwencji jest dużo, natomiast obserwujemy tendencję spadkową. Na ten moment na terenie powiatu świebodzińskiego jest bezpiecznie, nie utonęła ani jedna osoba i oby było tak do końca wakacji - mówi Paweł Chorążyczewski, ratownik WOPR Świebodzin. - Jednocześnie przypominamy o numerze ratunkowym nad wodą 601 100 100. Jest to bardzo ważny numer, na który dzwoniąc możemy wezwać pomoc w przypadku niebezpiecznej sytuacji na wodzie. Do tego numeru jest również darmowa aplikacja "Ratunek", którą stworzono do tego, aby wzywać pomoc nad wodą, nad morzem, w górach, czyli wszędzie tam, gdzie istnieje taka potrzeba - zaznacza ratownik.

Policja przestrzega przed brawurą i alkoholem

O to, jak wygląda wypoczynek nad naszymi akwenami zapytaliśmy także lubuską policję. Jak się okazuje wakacje 2023 są jednymi z najbezpieczniejszych, jeśli chodzi o wypoczynek nad wodą.

- Od początku czerwca na terenie województwa lubuskiego utonęła jedna osoba - informuje komisarz Maciej Kimet z komendy wojewódzkiej policji w Gorzowie.

Policjanci wciąż przypominają i przestrzegają przed brawurą i pływaniem po spożyciu alkoholu. Apelują, aby wybierać kąpieliska strzeżone. To właśnie tam, pod okiem wykwalifikowanych fachowców można mieć pewność, że w przypadku jakiegokolwiek niebezpieczeństwa czy zagrożenia ratownicy natychmiast zareagują i udzielą pomocy.

Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą?

By wakacje były pełne wyłącznie dobrych wspomnień, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pamiętać należy o właściwej opiece nad dziećmi. Dla dorosłych wskazówka już znana - piłeś, nie wchodź do wody. To śmiertelnie niebezpieczne. Podobnie jak kąpiel w miejscach do tego niewyznaczonych. Wybierajmy kąpieliska strzeżone przez ratowników i dobrze oszacujmy swoje możliwości. Policyjni wodniacy przez cały sezon letni będą pomagać w zapewnianiu bezpieczeństwa nad wodą.

Bezpieczeństwo nad wodą

Idąc na plażę warto zabrać ze sobą:

 • strój kąpielowy,
 • ręcznik,
 • okulary do pływania,
 • ubranie na zmianę,
 • olejek do opalania,
 • wodę do picia oraz jedzenie.

Warto zwracać uwagę na miejsca, w których zamierzamy się kąpać. Rozsądnie jest wybierać tylko takie strefy, w których czuwają nad nami ratownicy wodni. Koniecznie trzeba zapoznać się z regulaminem danego kąpieliska, który mówi m.in. o niezakłócaniu spokoju i wypoczynku innych osób, niezaśmiecaniu terenu, nieskakaniu do nieznanej i płytkiej wody. Starajmy nie kąpać się w osamotnieniu, aby w razie niebezpieczeństwa, ktoś mógł nam pomóc.

Pamiętajmy, że nawet ta pozornie najspokojniejsza woda może okazać się groźnym żywiołem trudnym do opanowania. Znaczna ilość utonięć spowodowana jest m.in. przecenianiem swoich możliwości, niepotrzebną brawurą oraz lekkomyślnością.

Zobacz również:

W jakich miejscach nie powinniśmy się kąpać?

 • takich, które są niestrzeżone przez ratowników,
 • przy falochronach,
 • w różnego rodzaju stawach hodowlanych lub przeciwpożarowych,
 • przy zaporach wodnych i mostach,
 • w pobliżu kanałów ściekowych,
 • wokół tras, które są uczęszczane przez łodzie, kajaki, a także w portach,
 • w miejscach o bagnistym dnie i wysokich brzegach.

Kiedy nie wolno wchodzić do wody?

Do wody trzeba wchodzić stopniowo. Przed pełnym zanurzeniem warto najpierw schłodzić swoje ciało polewając je delikatnie wodą, aby uniknąć szoku termicznego, który bywa normalną reakcją przy kontakcie rozgrzanego ciała z zimną wodą.

 • bezpośrednio po jedzeniu,
 • gdy niepewnie się czujesz, jesteś przemęczony,
 • kiedy w pobliżu nie ma ratownika,
 • w przypadku gdy wywieszona jest czerwona flaga,
 • po zmroku, późnym wieczorem, lub przy niepewnej pogodzie,
 • gdy występują silne prądy i wysokie fale.

Odpoczynek nad wodą daje człowiekowi wiele przyjemności, szczególnie w sezonie letnim, jednakże zawsze należy pamiętać o tym, że woda to żywioł, którego pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska