MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubuska Wenecja pod Międzyrzeczem! To jezioro ma kształt ogona wieloryba, zazdrości nam cały świat

Michał Korn
Michał Korn
Jezioro Paklicko Małe w kształcie ogona wieloryba otacza malutką miejscowość Wysoka. Przepiękne ukształtowanie terenu tworzy w regionie naszą małą Lubuską Wenecję. ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>
Jezioro Paklicko Małe w kształcie ogona wieloryba otacza malutką miejscowość Wysoka. Przepiękne ukształtowanie terenu tworzy w regionie naszą małą Lubuską Wenecję. ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>Grzegorz Walkowski
Pomyślicie, że ściemniamy, ale gdzie tam! Niemal w samym sercu woj. lubuskiego znajduje się jezioro, które kształtem przypomina ogon wieloryba. Mało tego! Wyjątkowa topografia oraz bajeczne krajobrazy wokół tworzą idealną krainę rodem z filmów Disneya. Myślicie, że to koniec? Otóż nie! Miejscowość, którą otacza jezioro przypomina małą Wenecję. Te uliczki, woda wokół. Przepięknie to wygląda.

Spis treści

Lubuska Wenecja i jezioro w kształcie ogona wieloryba

I w zasadzie po takim wstępie, niczego nie trzeba dodawać. Zawarłem sedno tego miejsca w kilku zdaniach, jednak nie byłbym sobą, gdybym Was tak zostawił z domysłami. Zacznijmy zatem od początku. Paklicko Małe, bo o tym akwenie mowa jest jeziorem rynnowym na Pojezierze Lubuskim. Co ciekawe łączy się ono z jeziorem Paklicko Wielkie, które nawet kształtem jest zbliżone. Z ziemi miejscowość Wysoka za sprawą otaczającego ją akwenu przypomina małą Wenecję. Dopiero jednak z góry naszym oczom ukazuje się charakterystyczny kształt w postaci wielkiego wielorybiego ogona. Autorem fotografii, dzięki którym dokładniej możemy przyjrzeć się tej okolicy jest oczywiście Grzegorz Walkowski, który wraz z bratem spełniają się w swoich pasjach, i uwieczniają lubuskie piękno:

Na wschodnim brzegu półwyspu jeziora Paklicko Małe znajduje się urokliwa wieś Wysoka, która ze względu na ukształtowanie terenu przypomina nieco słynne włoskie miasto na Morzem Adriatyckim. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości datowana na rok 1257 zawarta jest w dokumencie fundacyjnym klasztoru cystersów w Paradyżu. Warto podkreślić, że jako dobro klasztorne znajdowała się ona do 1810 roku.

Lubuska Wenecja - ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:

Jezioro Paklicko Małe w kształcie ogona wieloryba otacza malutką miejscowość Wysoka. Przepiękne ukształtowanie terenu tworzy w regionie naszą małą Lubuską Wenecję. ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>

Lubuska Wenecja pod Międzyrzeczem! To jezioro ma kształt ogo...

Jak dojechać? - mapa

Symbolami tej malowniczej i niepozornej wsi położonej kilkanaście kilometrów na zachód od Międzyrzecza są pobliskie bunkry i czyste niczym kryształ jezioro Paklicko Małe.

Plan budowy tejemniczych obiektów w podziemiach

To właśnie w tym miejscu w czasie drugiej wojny światowej do systemu podziemnych korytarzy łączących bunkry MRU wjeżdżały pociągi wąskotorowe. Niemcy na liczącym 15 kilometrów odcinku planowali trzy takie wjazdy, co przekładało się na blisko 111 obiektów fortyfikacyjnych. Finalnie udało im się wybudować tylko jeden. I chyba nie skłamię, jeśli napiszę, że Centralny Odcinek Wysoka (Zentralabschnitt lub Abschnitt Hohwalde) to najmocniej uzbrojony i najlepiej zachowany poznany odcinek Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, o którym więcej przeczytacie tutaj:

W podziemiach przylegających do Wysokiej około 1943 roku ukryto filie produkcyjne odpowiadające za części do silników samolotowych. W podziemnych tunelach przechowywano archiwa z Królewca i dzieła sztuki zagrabione przez Niemców z terenów podbitych. W 1944 roku kontynuowano umacnianie fortyfikacji. Na potrzeby budowy w okresie 1942 - 1945 powstał tu obóz pracy dla kilkuset więźniów zatrudnionych przy budowie fortyfikacji MRU.

Odkryj tajemnice Lubuskiego:

Kluczowy rok 1945

Kluczowy dla Wysokiej był rok 1945. A działo się to w nocy z 29 na 30 stycznia. Wówczas czołgiści 3. batalionu 44. Brygady Pancernej Gwardii - wspierani przez baterie dział samobieżnych i kompanię fizylierów - przełamali fortyfikacje Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego na odcinku Hochwalde, czyli między wioskami Kaława, Pniewo i Wysoka.

Zobacz film: Zdobycie Międzyrzecza w 1945 roku:

od 16 lat

Radzieckie czołgi bez problemu przejechały przez główny odcinek bunkrów w Pniewie. Do potyczki z Niemcami doszło właśnie w Wysokiej, gdzie zginął m.in. dowódca 3. Batalionu czołgów mjr Aleksij Karabanow. Jako ciekawostkę możemy dodać, że został on pochowany na cmentarzu wojennym w Międzyrzeczu.

Atrakcje turystyczne w Wysokiej i okolicy

  • Kościół pod wezwaniem św. Barbary, szachulcowy z wnętrzami barokowimy, wybudowany w latach 1733-1738. Barokowy, salowy nakryty drewnianym stropem.
  • Obiekty Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, centralny odcinek MRU.
  • Schron bojowy, fortyfikacyjny PzW nr 775, położony na północnym skraju wioski przy drodze na Pieski.
  • Pomnik poświęcony majorowi Armii Czerwonej A. A. Karabanowowi, który zginął w czasie walk w Wysokiej. Pośmiertnie odznaczony został Złotą Gwiazdą i tytułem "Bohater Związku Radzieckiego".

Czytaj również:

Ciekawostki dotyczące Jeziora Paklicko Małe

W jeziorze występuje błotniak stawowy oraz łabędź niemy, które naturalnie objęte są ochroną. Z roślin możemy tam spotkać m.in.: grzybienia białego, grążela żółtego, bluszcza pospolitego, wyka lędzianowatego, porzeczkę alpejską, gorycznika prostego czyi listera jajowatego.

Jezioro Paklicko Małe w kształcie ogona wieloryba otacza malutką miejscowość Wysoka. Przepiękne ukształtowanie terenu tworzy w regionie naszą małą Lubuską Wenecję. ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>

Lubuska Wenecja pod Międzyrzeczem! To jezioro ma kształt ogo...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska