Waloryzacja rent i emerytur 2019. O ile wzrosną emerytury i renty w 2019 roku. Ile będą wynosić najniższe świadczenia. Już wiemy i to jest pewne!‘

To już pewne - od 1 marca 2019 roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 70 złotych. Najniższe świadczenia wyniosą 1100 złotych.

Prezydent jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia podpisał zmianę ustawy dotyczącą waloryzacji rent i emerytur. Wcześniej Senat, bez poprawek, przyjął przygotowaną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmianę ustawy o waloryzacji rent i emerytur.

Waloryzacja rent i emerytur 2019: o ile wzrosną emerytury i renty w 2019 roku

Zmiana ustawy o waloryzacji rent i emerytur zakłada podniesienie od 1 marca 2019 roku najniższych emerytur, rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, rent rodzinnych i rent socjalnych do 1100 zł. Obecnie jest to 1029,80 zł.

Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie natomiast z 772,35 zł do 825 zł.

Co więcej, zgodnie z nowelizacją świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 3,26 proc., jednak nie mniej niż o 70 zł.

Waloryzacja rent i emerytur 2019: termin bez zmian

Z szacunków resortu wynika, że wyższe świadczenia otrzyma 6,2 mln emerytów. Tak jak w poprzednich latach, tak i w 2019 roku waloryzacja zostanie przeprowadzona od 1 marca 2019 roku.

Waloryzacja rent i emerytur w 2019 roku będzie, jak zwykle, automatyczna - czyli z urzędu. To oznacza, że nie trzeba składać żadnych podań. Wypłacający świadczenie (ZUS, KRUS i zakłady emerytalne służb mundurowych, tzw. mundurówka) sam wyliczy jego nową wysokość i powiadomi o tym emeryta czy rencistę na piśmie. Nie daj się nabrać naciągaczom, którzy proponują napisanie wniosku o podwyżkę świadczeń za pieniądze. Waloryzacja odbywa się z urzędu i nie trzeba pisać żadnych wniosków, a tym bardziej za nie płacić!

Źródło danych: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej