Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wiadomo, kto w tym roku otrzyma Nagrodę Kulturalną Prezydenta Zielonej Góry

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
Ukazało się rozporządzenie prezydenta Zielonej Góry w sprawie nagród kulturalnych. Kto tym razem zdobył uznanie i dostanie nagrodę pieniężną? Uroczystość uhonorowania zasłużonych dla rozwoju kultury odbędzie się podczas Winobrania, ale laureatów już można poznać.

Nagrody Kulturalne Zielonej Góry. Laureaci

W tym roku prezydent Zielonej Góry już po raz 15 ogłosił nabór wniosków o przyznanie Nagrody Kulturalnej. Termin składania dokumentów upłynął 30 czerwca. Komisja rozpatrzyła 18 wniosków i dodatkowo złożyła wniosek formalny o nagrodę dla Andrzeja Gliwy.

– Nagrody kulturalne są wyróżnieniem i podziękowaniem dla tych zielonogórzan i zielonogórskich instytucji, które miały niebywały wkład w rozwój i upowszechnianie kultury i sztuki, nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju – wyjaśnia Emilia Kondrad, naczelnik wydziału sportu, kultury i turystyki w Urzędzie Miasta Zielona Góra. – Laureaci działają na polach muzyki, sztuk plastycznych, dziennikarstwa, literatury popularnej, regionalnej i historycznej.

Naczelniczka wydziału dodaje, że wśród nagrodzonych jest kilku jubilatów. Lubuski Zespół Pieśni i Tańca świętuje 70-lecie powstania. Andrzej Gliwa obchodzi 40-lecie pracy artystycznej, a Andrzej Troc 70 – urodziny i 20-lecie pracy artystycznej.

– Mamy nadzieję, że nagrody kulturalne wyrażą wdzięczność za trud włożony w kształtowanie, promocję i rozwój zielonogórskiej kultury i sztuki - podkreśla Emilia Kondrad.

Laureaci Nagród Kulturalnych Prezydenta Zielonej Góry 2023. Oto oni

Halina Bohuta-Stąpel
Autorka pisze liryczne i humorystyczne wiersze, ballady, legendy, tworzy scenariusze, teksty piosenek, zajmuje się przekładami literackimi z języka niemieckiego. Tłumaczy i popularyzuje także twórczość zielonogórskich pisarzy przedwojennych, m. in. J. O. Bierbauma, P. Petrasa i G. Reischa i innych. Prowadzi cykl popularnych spotkań kabaretowo-historycznych „Herbatka u hrabiostwa von Stosch” w filii ZOK – Pałac w Starym Kisielinie, programy autorskie w DPS „Kombatant” oraz wiele imprez kulturalnych i literackich w Wilkanowie, Zaborze, Żarach i Zielonej Górze. Współredaguje kwartalnik ZLP „Pasje Literackie”.
Ponadto pisarka nagrywa płyty, śpiewa, tworzy i opowiada skecze kabaretowe, komponuje muzykę do tańców, występuje z autorskimi programami stand-uperskimi, pisze słuchowiska radiowe, scenariusze i reżyseruje spektakle, widowiska sceniczne i filmy. Jest także laureatką wielu ogólnopolskich konkursów literackich na utwory satyryczne, m.in. w Warszawie, Przemyślu, Białymstoku, Bogatyni.

Cezary Galek
Pracuje na rzecz popularyzacji i zachowania kultury, w tym regionalnej oraz dziedzictwa narodowego (redakcje artystyczna, kultury i reportażu). Jest uznanym i wielokrotnie nagradzanym twórcą radiowych form artystycznych i dokumentalnych. Bardzo ważną częścią dziennikarskiej pracy Cezarego Galka jest popularyzacja kultury i dziedzictwa narodowego po przez promocję i dokumentację zjawisk. Należy do nich np. szereg projektów związanych z historią i dziedzictwem kulturowym rodaków żyjących na obczyźnie. Jeden z ostatnich, zrealizowany już autorski projekt to udana organizacja ogólnopolskiego konkursu dziennikarskiego na najlepszy reportaż i dokument radiowy pod hasłem „W Drodze Do Niepodległej” i jego kontynuacja pod hasłem „Skarby Polskiej Kultury Narodowej”.

Krzysztof Koziołek
Zielonogórzanin z urodzenia i zamieszkania. Absolwent politologii na Uniwersytecie Zielonogórskim, z zawodu pisarz i dziennikarz. Członek Towarzystwa Miłośników Zielonej Góry WINNICA, w tym roku podsumowuje piętnastolecie swojej działalności twórczej. Autor dotychczas 23 książek. Najnowszą tegoroczną pt. „Osaczony” rozpocznie szesnasty rok znakomitej promocji Zielonej Góry.

Wojciech Strzyżewski
Regionalista wyjątkowo zaangażowany w sprawy rodzinnego miasta. Jako pracownik Uniwersytetu Zielonogórskiego, a dziś pełniący funkcję rektora zielonogórskiej uczelni, szczególnie zaznaczył się wspierając wiele inicjatyw i przedsięwzięć kulturalnych Winnego Grodu. Wyjątkowym osiągnięciem Profesora Strzyżewskiego jest przygotowanie, wraz z grupą najwybitniejszych regionalistów, ponadepokowego wydawnictwa, jakim jest trzytomowa „Historia Zielonej Góry".

Natalia Smirnowa
Związana z ZOK od 1999 roku. Prowadzi zajęcia solistów i zespołów wokalnych. Zespoły i soliści Natalii Smirnowej odnoszą sukcesy artystyczne w festiwalach, przeglądach i konkursach wokalnych. Lista osiągnięć podopiecznych Natalii Smirnowej obejmuje sukcesy w imprezach lokalnych, regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Jej wychowankowie systematycznie występują w programach koncertów okolicznościowych w Zielonej Górze.

Hanna Kowalik
Gitarzystka, pedagog, aktywna animatorka życia kulturalnego. Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Założycielka i wieloletnia prezes (2004-2022) Lubuskiego Towarzystwa Gitarowego, a także dyrektor artystyczna szesnastu edycji Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego, organizowanych przez Lubuskie Towarzystwo Gitarowe, z siedzibą w Zielonej Górze.
Hanna Kowalik jest aktywnym pedagogiem, nauczycielem gry na gitarze w Państwowej Szkole Muzycznej I i Il st. im. M. Karłowicza w Zielonej Górze.

Aleksandra Łobodzińska
Od niemal dekady stoi na czele Stowarzyszenia Forum Art, podejmującego wiele inicjatyw wydawniczych, filmowych, animatorskich inspirowanych dziejami i kulturą Zielonej Góry, ze szczególnym uwzględnieniem historii dotąd nieopowiedzianych. Aleksandra Mrówka Łobodzińska jest współautorką licznych publikacji, m.in. „Historii Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego”, „Kroniki Zielonogórskiego Rocka”, „Lubuskich zamków i pałaców”, monografii „Albert Severin.

Andrzej Mikołaj Troc
artysta, malarz, surrealista - samouk. Podczas swojej artystycznej drogi bardzo dużo energii poświęcał na samodoskonalenie się. Co zresztą czyni do chwili obecnej. Z czasem wypracował swój własny niepowtarzalny styl. Artysta bardzo chętnie udostępnia swoje dzieła na aukcje charytatywne, głównie te wspierające chore dzieci.

Mateusz Michał Makuch
Laureat wielu konkursów skrzypcowych w kraju i na świecie. Osobowość Roku Polski 2019 w kategorii Kultura - Polska the Times oraz Osobowość Roku Województwa Lubuskiego i Miasta Zielona Góra. Skrzypek, powołanego przez Elżbietę Penderecką „Trio Penderecki” dla upamiętnienia Maestro Krzysztofa Pendereckiego. Zielonogórzanin jako muzyk oraz jedyny Polak, wziął udział w zdjęciach do hollywoodzkiego filmu "Tar", gdzie główną rolę zagrała laureatka dwóch Oskarów - Cate Blanchett. (Film otrzymał 6 nominacji do Oskara, nagrodę Złoty Glob). Od 2022 r. jako koncertmistrz orkiestry, współpracuje również z obecnie najbardziej rozpoznawalną artystką polskiej muzyki rozrywkowej - Sanah.

Andrzej Gliwa
Obchodzi 40 lat pracy artystycznej i sportowej w służbie dla Zielonej Góry. W 1983 r. założył grupę taneczną BUGS.
Ważniejsze sukcesy: *Rok 1984 Zwycięzca Ogólnopolskiego Maratonu Tańca w Białym Borze – 116,25 min. 6 dni i nocy.
*Rok 1985 Mistrzostwa Polski w Rock And Rollu tradycyjnym, Disco w parach, Piotrków Trybunalski
*Rok 1986 Zwycięzca podczas TV VI Ogólnoświatowego Festiwalu BILLY HALEY WARSZAWA `86
*1987 -1997 - trzykrotny Finalista Pucharu Świata WORLD MASTERS SERIES WRRC
- trzykrotny Wicemistrz Pucharu Świata R`n`R Akr. WRRC, Manhaim, Wiedeń, Essen, Flensburg.

Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa
Rok powstania 1953 r. Artystyczną działalność LZPiT przez ostatnie70 lat kształtowało wielu choreografów, instruktorów, muzyków i setki jego członków – tancerzy i śpiewaków. W bogatym repertuarze artystycznym znajdują się liczne pieśni i tańce. Zespół występuje w strojach ludowych z różnych regionów Polski np. lubuskiego, dolnośląskiego, górnośląskiego, żywieckiego, krakowskiego, spiskiego, lubelskiego, rzeszowskiego, Lachów Sądeckich, kieleckiego, Kurpi Zielonych, łowickiego i kujawskiego. Lubuski Zespół Pieśni i Tańca jest zespołem amatorskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska