Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wichury w Lubuskiem. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, a strażacy przypominają, jak się ustrzec przed jego skutkami

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Strażacy coraz częściej walczą ze skutkami silnych wichur. Te najczęstrze to powalone drzewa na drogach czy budynkach
Strażacy coraz częściej walczą ze skutkami silnych wichur. Te najczęstrze to powalone drzewa na drogach czy budynkach PSP Żary
Według prognoz w najbliższych dniach w regionie Lubuskiego, ale też w całym kraju, będzie mocno wiało. Jak się ustrzec przed skutkami silnych wiatrów? Rozmawialiśmy na ten temat z lubuskimi strażakami z KP PSP w Żarach.

Silny wiatr może powiać w najbliższych dniach na terenie województwa lubuskiego. IMGW prognozuje zagrożenie pierwszego stopnia, oznaczony kolorem żółtym, co oznacza warunki sprzyjające występowaniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Tymczasem strażacy przypominają o tym, jak można się przygotować na nadejście żywiołu i jego ewentualne skutki. Zagrożenia ze strony zjawisk pogodowych związanych z silnymi wiatrami są uzależnione od prędkości wiejącego wiatru. I tak, przysłowiowa wichura – czyli wiatr o prędkości do 88 km/h jest zdolny łamać drzewa, zrywać dachówki i uszkadzać budynki. Silna wichura, czyli wiatr wiejący do 102 km/h może zrywać dachy, wyrywać drzewa z korzeniami czy łamać słupy energetyczne. Natomiast przy wietrze powyżej 103 km/h, należy się liczyć z realnym zagrożeniem dla życia i zdrowia.

Nie planujmy wyjazdów

- Jeżeli otrzymujemy informację o takim zagrożeniu, pamiętajmy, że nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku. Nie planujmy wycieczek, wyjazdów, spacerów. Jeśli jesteśmy w domu, należy sprawdzić, czy elementy zewnętrzne na budynku są właściwie umocowane, chodzi o poszycie dachu, rynny, opierzenia, anteny TV - mówi bryg. Mariusz Morawski, komendant KP PSP w Żarach. I dodaje: - Usterki należy zgłosić do administratora obiektu lub jeśli jesteśmy właścicielem budynku należy zabezpieczyć je we własnym zakresie.

O tym warto pamiętać podczas wichury

  • Należy usunąć z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Pamiętajmy, że mogą one stworzyć niepotrzebne zagrożenie dla nas oraz osób postronnych.
  • Zamknijmy drzwi i okna, zabezpieczmy się w minimalny zapas wody pitnej, żywności oraz najpotrzebniejszych lekarstw (szczególnie osoby przyjmujące lekarstwa stale).
  • Warto mieć przy sobie radioodbiornik wyposażony w zapasowe baterie oraz przygotować oświetlenie zastępcze.
  • W miarę możliwości należy wyłączyć urządzenia elektryczne i gazowe.
  • Bardzo ważne jest również, aby zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz.
  • Starajmy się nie obserwować zjawisk pogodowych, w czasie nawałnicy nie podchodzimy do okien i drzwi.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska