Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra na zdrowie

Magda Weidner [email protected] 0 68 324 88 79
Pompy insulinowe, kardiomonitor, respirator oscylacyjny, aparaty słuchowe - to tylko nieliczne urządzenia, spośród tych przekazanych przez WOŚP placówkom medycznym w naszym regionie.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już po raz 19. Wszystko zaczęło się w 1993 roku, kiedy to odbyła się pierwsza akcja, której celem była zbiórka pieniędzy dla kardiochirurgii dziecięcej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Pomysł ten okazał się ogromnych sukcesem. Zgromadzona kwota wystarczyła dla wszystkich ośrodków kardiochirurgii dziecięcej w Polsce. Od tego momentu styczeń stał się tradycyjnie miesiącem, w którym pojawia się ogromne czerwone serce sygnalizujące wszystkim dzień pomocy dla innych. Kolejne lata poświęcone były: onkologii dziecięcej, ofiarom wypadków i chirurgii urazowej, kardiochirurgii dziecięcej, neonatologii, nefrologii, diagnostyce, chirurgii noworodka, niemowlętom i dzieciom młodszym, wspieraniu nowoczesnej metody diagnostyki i leczenia w neonatologii i pediatrii, ratowaniu życia dzieci poszkodowanych w wypadkach, w tym na naukę pierwszej pomocy, dzieciom ze schorzeniami laryngologicznymi, dzieciom z chorobami nowotworowymi, dzieciom z chorobami onkologicznymi. W 2011 WOŚP zbiera pieniądze na zakup sprzętu dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi.

W Zielonej Górze Orkiestra gra od początku. - Sztab działa już po raz 19-sty. W 2010 roku zebraliśmy w naszym mieście 105 tys. zł - opowiada Marcin Raczyński, szef zielonogórskiego sztabu WOŚP. Dzięki pomocy wielu ludzi, przez te wszystkie lata szpitale i placówki znajdujące się w naszym regionie, zostały zaopatrzone w niezbędny sprzęt. W Zielonej Górze wsparcie otrzymał szpital wojewódzki, oddziały m.in.: anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii noworodka i traumatologii, noworodkowy, chirurgii dziecięcej, laryngologii, położnicy. W 2008 i 2009 roku Orkiestra przekazała m.in. pompy insulinowe, kardiomonitor, respirator oscylacyjny, urządzenie do przesiewowych badań słuchu metodą otoemisji akustycznych. - To jest bardzo duża pomoc dla szpitala - mówi Adriana Wilczyńska, rzecznik prasowy szpitala wojewódzkiego. - Sprzęt ofiarowany przez WOŚP jest bardzo cenny i pomocny - dodaje.

Lubuskie Centrum Laryngologii Ośrodek Diagnozy, Leczenia i Rehabilitacji Zaburzeń Głosu, Słuchu i Mowy w 2008 r. otrzymali ABR z zestawem komputerowym, audiometr diagnostyczny, tympanometr. -
Jako ośrodek I i II stopnia referencyjnego, cały czas współpracuje z WOŚP - mówi Anna Bogusławska-Wilczyńska, audiolog, foniatria. - Przeprowadzamy badania i leczymy dzieci z uszkodzonym słuchem. Są one również zaopatrywane u nas w aparaty słuchowe - dodaje. W Świebodzinie pomocną dłoń otrzymał Nowy Szpital. Jak poinformowała nas Wiesława Cieplicka, zastępczyni dyrektora do spraw operacyjnych: - Dzięki WOŚP w naszym szpitalu mamy aparat do pomiaru słuchu noworodków, który umożliwia wcześniejsze wykrycie wad. Wykorzystywany jest on przy badaniach każdego noworodka. Kolejny sprzęt to plusoxymetr, dzięki któremu jest możliwe bezbolesne badanie maluchów.
We wcześniejszych latach nie zapomniano również o Głogowie, Gubinie, Międzyrzeczu, Nowej Soli, czy Sulechowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska