Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirtualny spacer po Gubinie

Leszek Kalinowski 68 324 88 43 [email protected]
- Wirtualny spacer to atrakcja nie tylko dla gości. Także mieszkańcy chętnie pospacerują w komputerze. Zwłaszcza, gdy mróz na dworze - mówią Jarosław Ławnicki i Wiesław Łabęcki.
- Wirtualny spacer to atrakcja nie tylko dla gości. Także mieszkańcy chętnie pospacerują w komputerze. Zwłaszcza, gdy mróz na dworze - mówią Jarosław Ławnicki i Wiesław Łabęcki. fot. Paweł Janczaruk
- Krosno chwali się swoim wirtualnym spacerem, a przecież nasze miasto też je ma - napisał do nas pan Tadeusz. - I jako drugie miasto na świecie ma możliwość wysyłania prosto ze spaceru pocztówek.

Rzeczywiście, Krosno wygrało wirtualny spacer w konkursie. I zamieściło go na swojej stronie internetowej. Gubin poszedł inną drogą. Wspólnie z Guben, tworzącym euromiasto, postarał się o unijne fundusze. Dzięki temu mógł powstać wirtualny spacer w języku polskim i niemieckim.
- Można zajrzeć w najciekawsze zakątki obu miast. Pójść tam w dzień lub w nocy - zauważa pan Tadeusz. - Albo zobaczyć farę czy inny obiekt umieszczony na planecie Ziemia, albo w formie rybiego oczka. Możliwości jest wiele. Bardzo mi się one podobają. Niedawno wnuczek nauczył mnie surfowania po internecie, więc odkryłem i wirtualny spacer po naszym mieście.

Okazuje się, że wędrówka za pomocą komputerowej myszki to nowość. Jak podkreśla burmistrz miasta Bartłomiej Bartczak, w ramach projektu "Kościół Farny - serce euromiasta i centrum spotkań jego mieszkańców". Koszt przedsięwzięcia to około ośmiu tysięcy złotych.
- Mieliśmy cztery oferty, wybraliśmy firmę, która przedstawiła najlepszą ofertę - przyznaje naczelnik wydziału europejskiego Anna Wróbel. - Oczywiście my jej podpowiedzieliśmy, jakie miejsca po obu stronach Nysy powinny się znaleźć w tej internetowej wycieczce.

Paweł Jakubowski, przedstawiciel wykonawcy, podkreśla, że spacer wirtualny po farze i zabytkach euromiasta Gubin-Guben jest pierwszym kompletnym spacerem wirtualnym w Polsce dostępnym dla platform mobilnych firmy Apple - iPhone, iPad, iPod Touch. Wykonany został dzięki najnowocześniejszej dziś technologii służącej do tworzenia zaawansowanych spacerów wirtualnych. Składa się on z blisko 50 panoram wielkoformatowych, które ukazują ponad 270 procent więcej detali od standardowych panoram stosowanych na rynku. Pozwala to zapoznać się ze szczegółami widocznymi na panoramach tylko poprzez przybliżenie wybranego fragmentu obrazu.

- Z każdej panoramy można pobrać unikalny panoramiczny wygaszasz ekranu, dostosowany do wszystkich wersji Windows - dodaje P. Jakubowski. - Dzięki przestrzennym dźwiękom otoczenia ma się wrażenie autentyczności i realizmu.
W projekcie dostępna jest czytelna mapa z naniesionymi punktami panoram oraz podzielony na kategorie indeks panoram. Dzięki temu możemy swobodnie poruszać się po całym Gubinie.
Pana Tadeusza najbardziej cieszy to, że z Gubina może wysłać panoramiczną pocztówkę miasta bezpośrednio ze spaceru wirtualnego.
Młodsi mieszkańcy jak Jarosław Ławnicki dodają, że dzięki temu, iż projekt współpracuje z najpopularniejszymi komunikatorami oraz portalami społecznościowymi, możemy dzielić się nim ze znajomymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska