Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WIRUS NA FB. Zainfekowane wiadomości wysyłają wasi znajomi na Facebooku! Możecie stracić dostęp do FB, poczty, bankowości

Michał Korn
Michał Korn
Uwaga na wirus na Facebooku. Możemy go dostać nawet od naszych znajomych na FB.
Uwaga na wirus na Facebooku. Możemy go dostać nawet od naszych znajomych na FB. Unsplash.com
Uwaga na wirus na Facebooku. Nasi znajomi mogą przesyłać nam zainfekowane wiadomości na FB. Nie klikajmy w podejrzane linki na FB od naszych znajomych. To może być wirus!

Facebook jest najbardziej popularny portalem społecznościowym, który często staje się celem ataku hakerów. Niestety coraz to nowe pomysły przestępców sprawiają, że w bardzo łatwy sposób dajemy się nabrać i zmanipulować. Klikając w zainfekowane linki sami bardzo szybko stajemy się ofiarami.

Trwa głosowanie...

Padłaś/eś kiedykolwiek ofiarą hakera lub wirusa?

Oszustwo niedoskonałe na FB

O co chodzi? Oszustwo dotyczy złośliwych wiadomości na Facebooku i Messengerze. Najgorsze jest jednak to, że "zainfekowaną" wiadomość możesz dostać od swojego znajomego, któremu ktoś włamał się na konto.

Złośliwa wiadomość może wyglądać tak:

WIRUS NA FB. Zainfekowane wiadomości wysyłają wasi znajomi na Facebooku! Możecie stracić dostęp do FB, poczty, bankowości
Tak może przykładowo wyglądać zainfekowana treść pochodząca rzekomo od waszego znajomego. Czytelniczka

Pamiętajmy jednak, że oszuści modyfikują treści przez siebie wysyłane, zatem ta może się nieco różnić od innych. Niemniej jednak ich wydźwięk jest taki sam.

Wirus może ominąć zabezpieczenia facebooka

Istotną kwestią jest to, że tak wysłana wiadomość może ominąć zabezpieczenia facebookowe. Zanim klikniemy w jakikolwiek link wysłany do nas, zwłaszcza jeśli jego nazwa budzi nasze wątpliwości, zastanówmy się dwa razy i nie róbmy tego odruchowo. Pamiętajmy o zdrowym rozsądku, bo to właśnie on może nas uratować przez wszelkiej maści próbami oszustw.

Ich celem jest abyś kliknął w link

Jedna z naszych Czytelniczek zgłosiła się do redakcji z informacją, że dostaje dziwne wiadomości za pośrednictwem messengera od swoich znajomych. Szybko się jednak zorientowała, że rzekomi autorzy wysyłanych do niej treści nie mają o całym procederze bladego pojęcia. Nic w tym dziwnego. Za tego typu zainfekowane treści odpowiedzialne są specjalne booty, których celem jest nakłonienie do kliknięcia w przesłany link.

Nie dajcie się nabrać na wiadomość w której ktoś podsyła wam link do zdjęć na których jesteście. To fake!
Nie dajcie się nabrać na wiadomość w której ktoś podsyła wam link do zdjęć na których jesteście. To fake! Czytelniczka

Żebyś dał się oszukać musisz uwierzyć

Rozpoznanie zainfekowanej treści od znajomego jest stosunkowo proste. Po pierwsze wasz znajomy sam się do was zgłosi, choć nie będzie tego świadomy. Może to przybrać wiele form, np. bezpośrednią wiadomość na czacie, post skierowany osobiście do was lub konwersacja w grupie. Cechą charakterystyczną fałszywej wiadomości będzie także użycie waszego zdjęcia profilowego zdjęcia profilowego waszego znajomego, lub jakiegokolwiek innego, które pozwoli wam uwierzyć, że przesyłana informacja jest na pierwszy rzut oka autentyczna.

Zalogowanie się do FB może być zdradliwe

Jakie są skutki uboczne kliknięcia w zainfekowany link? W najgorszym wypadku wirusem zostanie zarażony wasz komputer lub smartfon. W postach, które się wam wyświetlają nagle mogą zacząć pojawiać się zdjęcia imitujące filmy, co ma zachęcić do kliknięcia w kolejne linki. Bardzo podobnie działa to również w formie czatu. Może zdarzyć się tak, że nagle dostrzeżecie, iż bierzecie udział w jakiejś dyskusji, w grupie, która przepełniona jest rozmaitymi linkami. Po kliknięciu w link zostajecie przekierowani do strony internetowej z wyglądu przypominającej stronę logowania Facebooka (patrz poniżej) lub innego popularnego serwisu społecznościowego. Problem jednak polega na tym, że aby odtworzyć film, musicie zainstalować brakujące wtyczki lub, jak w przypadku FB po prostu zalogować się.

Spójrzcie na adres przeglądarki, a następnie stronę logowania. Jest różnica prawda? Już sam fakt, że nie jest to standardowy adres FB powinien dać do
Spójrzcie na adres przeglądarki, a następnie stronę logowania. Jest różnica prawda? Już sam fakt, że nie jest to standardowy adres FB powinien dać do myślenia. Czytelniczka

Włamanie do konta bankowego

Co się stanie, gdy już to zrobicie? Cały proces ulega powtórzeniu. Linków spamerskich jest coraz więcej i rozszerzają się one na kolejną grupę waszych znajomych. Zdarzają się przypadki, gdzie osoby, które stały się ofiarą wirusa straciły całkowicie dostęp do swojego konta. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że taka nieuwaga z waszej strony może skończyć się włamaniem do konta bankowego. A to tylko początek nieprzyjemności.

Co zrobić z zainfekowanym komputerem?

Lekarstwo na zainfekowany komputer lub smartfon? Wszystko zależy od stopnia w jakim został on zarażony lub jak daleko posunęliśmy się, jako użytkownicy klikając w linki. Przede wszystkim powinniśmy odinstalować niechciane wtyczki ze swojej przeglądarki, wylogować się z zainfekowanych stron oraz zgłosić problem do Facebooka pod tym linkiem: facebook.com/hacked. Warto również, abyście ostrzegli swoich znajomych, jeśli zobaczycie podejrzany linki z ich udziałem na facebooku. I pamiętajcie o zmianie hasła. To nigdy nie zaszkodzi!

Obecnie coraz częściej jesteśmy informowani o szeregu uchybień i cyberatakach, które nie oszczędzają nawet największych światowych gigantów - udowadniając tym samym, że ofiarą cyberprzestępstwa może paść dziś każdy. Jak się przed nimi obronić?Analiza Check Point Software Technologies wskazuje, że w 2018 roku do cyberataków dochodziło 12 milionów razy dziennie. To alarmujące dane, obrazujące skalę problemu. - Wraz z rozwojem nowych technologii cyberprzestępcy używają coraz bardziej zaawansowanych narzędzi, w celu dokonania kradzieży danych. Trudno mówić obecnie o całkowitej możliwości obrony przed ich działalnością. Warto podjąć jednak szereg kroków, które pomogą w ochronie poufnych informacji – mówi Adam Jurczyk z ODO 24.Zobacz koniecznie: Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieciWarto zaznaczyć, że ofiarami cyberataków mogą być obecnie nie tylko wielkie korporacje czy instytucje finansowe. Coraz częściej z problemem tym zmagają się także średnie i małe przedsiębiorstwa oraz osoby prywatne. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić świat bez internetu. Jednak wraz z rozwojem cyfrowego świata wzrasta liczba przestępstw dokonywanych w sieci. Każdego dnia w Polsce hakerzy dokonują około 100 tys włamań. Dużo włamań dotyczy kont bankowych niczego nieświadomych użytkowników. Dlatego tak ważna jest wiedza na temat bezpieczeństwa w sieci. Celem cyberprzestępców są przede wszystkim nasze dane, czyli poufne informacje na nasz temat: dane osobowe oraz nasza tożsamość, czyli np. dane logowania. Jak zatem się bronić?POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:Antywirus Wam nie pomoże! Jak się bronić?

Haker czeka na twój błąd. Kiedy już go popełnisz tracisz dan...

Przykład ataku na ukraińską elektrownię sprzed 2 lat, który na kilka godzin pozbawił prądu niemal milion mieszkańców, pokazuje, że duże instytucje przemysłowe mogą stać się ofiarami cyberprzestępców. Wymierzone w przemysł ataki potrafią obejść zaawansowane systemy kontrolne. Do jednych z nich należał w tym roku Industroyer, który m.in. atakował elektrownie, wodociągi, czy rozdzielnie gazu, bezpośrednio kontrolując znajdujące się w podstacjach elektrycznych przełączniki i wyłączniki. W tym celu wykorzystywał przemysłowe protokoły komunikacyjne stosowane w infrastrukturze zasilania, systemach kontroli transportu i innych ważnych systemach infrastruktury krytycznej (woda, gaz), które są używane na całym świecie. Eksperci z ESET prognozują, że 2018 rok będzie sporym wyzwaniem dla osób, zajmujących się poprawą bezpieczeństwa przestarzałych systemów kontroli (ICS). Duże organizacje będą musiały nie tylko zweryfikować system kontroli sieci, ale również wprowadzić odpowiednie oprogramowanie oraz hardware, chroniące przed atakami hakerów.Przeczytaj też: Bankowości przez internet. Uważajcie!Uważajcie na nieznane połączenia zaczynające się od +53. To oszustwo. Nie oddzwaniajcie. Jak się bronić?# podbiły 2017 rok. Są skierowane również do ciebie!Toksyczne menu. Potrawy i produkty, które spożywamy i mogą nam zaszkodzićZobacz rownież: Magazyn Informacyjny Gazety Lubuskiej. Najważniejsze informacje tygodnia:

Antywirus Wam nie pomoże! Jakie zagrożenia czekają na nas w ...

Graham jest mężczyzną, choć niecodziennej postury. Jeśli byśmy wyglądali tak, jak on, to niestraszne byłyby nam wypadki. Z kolizji, czołówek, kraks wychodzilibyśmy cali i zdrowi.

Oto Graham. Człowiek, który przeżyje każdy śmiertelny wypade...

Urządzenia, które nie są bezpośrednio wyłączone z kontaktu również pobierają prąd. Na co dzień na pewno tego nie odczuwamy, ale w skali roku możemy już się zdziwić podsumowując nasze rachunki. Mało tego! Pieniądze za zaoszczędzoną wówczas energię moglibyśmy przeznaczyć na chociażby wypoczynek z dziećmi. Ile prądu pobierają urządzenia wyłączone, ale podłączone do kontaktu? Możecie się zdziwić. Zobacz też: Oszczędzanie na co dzień, czyli jak rozsądnie wydawać pieniądzePrzeczytaj też:   Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie jesienią i zimą [PORADNIK]

Niektóre sprzęty domowe pobierają prąd nawet, jak są wyłączo...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska