Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Właścicielom stacji paliw dojdą nowe obowiązki

Źródło: biuro prasowe Parlamentu Europejskiego Oprac. (mich)
Na stacjach paliw szkoliwe opary, zamiast przedostawać się do atmosfery, mają być wychwytywane.
Na stacjach paliw szkoliwe opary, zamiast przedostawać się do atmosfery, mają być wychwytywane.
Parlament Europejski poparł wczoraj projekt dyrektywy, która nakłada obowiązek wychwytywania szkodliwych oparów paliw podczas tankowania na stacjach benzynowych.

Przepisy podyktowane są troską o czyste powietrze. Benzyna zawiera lotne związki organiczne, które parują, wypełniając pustą przestrzeń w baku powyżej paliwa. Podczas tankowania pojazdu opary te są wypychane z baku przez wlewane paliwo i jeżeli nie zostaną wychwycone, przedostają się do atmosfery.

Substancje lotne, po przedostaniu się do atmosfery wchodzą w reakcję z tlenkami azotu i pod wpływem światła słonecznego tworzą między innymi tak zwany ozon przygruntowy. Ozon to gaz złożony z trójatomowych cząsteczek tlenu. Choć obecność ozonu w górnych partiach atmosfery chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, wdychany w dużych ilościach może być szkodliwy dla zdrowia ludzi. Wzrostowi poziomów ozonu przypisuje się zwiększenie ogólnej śmiertelności i liczby hospitalizacji związanych z chorobami układu oddechowego. Ozon nie tylko wpływa na zdrowie ludzkie, lecz także jest szkodliwy dla roślin i zbiorów w rolnictwie.

Benzen to kolejna lotna substancja, która uwalnia się z baków dziesiątek milionów samochodów. Jest czynnikiem rakotwórczym, któremu przypisuje się zwiększanie ryzyka wystąpienia chorób takich jak białaczka. Choć przede wszystkim wdychają go palacze wraz z dymem papierosowym, do naszego organizmu benzen przedostaje się również razem z oparami benzyny i spalinami samochodowymi.

Posłowie chcą, by opary benzyny emitowane do atmosfery podczas tankowania samochodów osobowych były odzyskiwane bezpośrednio na stacjach paliw. W istniejącej dyrektywie uregulowano już kontrolę emisji organicznych substancji lotnych wynikających ze składowania i dystrybucji paliwa.

Opary benzyny emitowane podczas tankowania samochodów osobowych nie są obecnie objęte przepisami na szczeblu UE. Zakres istniejących przepisów krajowych różni się zwłaszcza pod względem minimalnej wielkości objętych nimi stacji benzynowych, wymaganej wydajności zbierania oparów i systemów przestrzegania przepisów po instalacji. Dlatego - zdaniem brukselskich urzędników - pojawiła się konieczność zaproponowania uregulowań na szczeblu UE.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska