Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wodę w Zielonej Górze można pić prosto z kranu. Zachęcają do tego Zielonogórskie Wodociągi

(b)
Woda w kranach w Zielonej Górze nadaje się do picia bez przegotowania
Woda w kranach w Zielonej Górze nadaje się do picia bez przegotowania pixabay.com
- Woda w Zielonej Górze jest czysta i zdrowa. Możemy ją pić prosto z kranu – zapewniają Zielonogórskie Wodociągi. Warto zmienić przyzwyczajenie i zrezygnować z wody butelkowanej. To oszczędność dla kieszeni i mniej plastikowych odpadów.

Picie wody z kranu ma same zalety

Sporo mieszkańców Zielonej Góry z dużą ostrożnością podchodzi do wody lecącej z kranów i nigdy nie odważyło się jej wypić bez uprzedniego przegotowania. - Tymczasem woda w mieście jest bardzo dobrej jakości i można ją pić bezpośrednio z kranu bez stosowania filtrów – zapewniają Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja. – Ma skład podobny do wody butelkowanej.

Zalety wody w zielonogórskich kranach:

  • woda bardzo dobrej jakości
  • dostarcza wielu niezbędnych składników mineralnych m.in. magnezu i wapnia.
  • jest zawsze świeża, w przeciwieństwie wody butelkowanej, która najpierw jest magazynowana w hurtowniach, potem stoi na sklepowych pólkach, a niekiedy bywa narażona na działania na wysokiej temperatury
  • nie trzeba jej filtrować i gotować
  • woda z kranu jest tania. 2 litry wody z zielonogórskiej sieci wodociągowej kosztują tylko 1 grosz. Woda prosto z kranu jest ok. 250 razy tańsza niż woda kupowana w plastikowych butelkach.

Według brytyjskiego dziennika The Guardian tylko w ciągu jednego roku sprzedaje się na świecie ponad 480 mld plastikowych butelek, które ułożone przy sobie miałyby długość równą połowie odległości Ziemi do Słońca.

Woda jest codziennie badana

- Gwarantujemy bezpieczeństwo wody w wodociągu. Jest kontrolowana na każdym etapie produkcji – podkreślają Zielonogórskie Wodociągi. Woda trafiająca do miejskiej sieci jest na bieżąco badana:

  • codziennie pobierane są próbki wody i badane pod kątem mikrobiologicznym i fizykochemicznym przez niezależne, akredytowane laboratorium. W sumie badaniu poddawane jest ponad 60 różnych parametrów
  • badana jest woda z ujęć, stacji uzdatniania, przepompowni strefowych oraz na końcówkach sieci wodociągowej w różnych punktach miasta.
  • próbki wody regularnie kontroluje Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Zielonej Górze.

Skąd pochodzi woda dostarczana do zielonogórskich domów?

60 proc. miasta ma wodę pochodzącą z ujęcia powierzchniowego na rzece Obrzycy. Woda jest uzdatniana w Stacji Uzdatniania Wody w Zawadzie, a końcowej fazie tego procesu dezynfekowana przy zastosowaniu dwutlenku chloru.

Stamtąd jest kierowana jest do głównej przepompowni przy ul. Sulechowskiej. Z przepompowni przetłaczana jest do sieci wodociągowych poszczególnych stref zasilania oraz do zbiorników na Wzgórzu Braniborskim i przy ul. Wiśniowej.

Do pozostałej części Zielonej Góry, oraz do Dzielnicy Nowe Miasto woda jest dostarczana z lokalnych ujęć, tj. studni głębinowych i stacji uzdatniania zlokalizowanych na os. Zacisze i przy ul. Zjednoczenia oraz w sołectwach: Zatonie, Ochla, Jarogniewice, Jany, Łężyca i Stary Kisielin. Ta woda nie wymaga stosowania ciągłej dezynfekcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska