Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Woodstock 2009: Mnóstwo filmów do obejrzenia (zobacz program)

Henryka Bednarska 0 95 722 57 72 [email protected]
fot. Jakub Pikulik
Na co na studiach było stać Wajdę, Kieślowskiego, Zanussiego, Kolskiego czy Skolimowskiego? To na festiwalu pokaże rektor łódzkiej szkoły filmowej. Będzie kino niezależne i prezent z Łodzi dla wszystkich woodstockowiczów.

Muza muzą, a filmy też by się przydały. Tak pewnie pomyśleli organizatorzy Woodstocku, stąd dwa projekty filmowe: kino niezależne i etiudy ze studiów najbardziej znanych naszych reżyserów oraz Łódźstock, czyli kilka naprawdę dobrych filmów. Kino niezależne i etiudy będzie można zobaczyć w Akademii Sztuk Przepięknych, Łódź wystawi wielki ekran obok namiotu ASP. - Oj, będzie się działo - mówi Zdzisław Garnczarek, szef Centrum Kultury w Kostrzynie, współodpowiedzialny za to, co wydarzy się w ASP.

Filmowa Góra

Najpierw kino niezależne. ,,Filmowa Góra'' pokazała się już na Woodstocku w zeszłym roku, a że się spodobała, wraca i teraz.

PROGRAM
30 lipca, czwartek - start godz. 21:00 - "Muzyka Łączy Ludzi"

* "W Pogoni za Acid Drinkers" - Grupa Filmowa Fabryczna Art., 47 min.
,,Chasing the Acids - w pogoni za Acid Drinkers'' głośny dokument autorstwa filmowców z grupy Fabryczna Art o jednym z najgłośniejszych polskich zespołów rockowych. Dużo gitarowej muzyki, tłumy fanów i rzut oka za kulisy. W pogoni za zespołem twórcy filmu przemierzyli około 4 tys. km - towarzyszyli muzykom, ekipie technicznej i fanom podczas koncertów grupy w całej Polsce. W filmie pojawiły się znane twarze polskiego showbiznesu: Kuba Wojewódzki, Maciej Maleńczuk, Kazik Staszewski czy Małgorzata Ostrowska.

* "Nienawidzę Rock'n'Rolla" - reż. Kamil Brzóska, 52 min.
Film pokazuje historię Polski ostatniego ćwierćwiecza w tekstach Muńka Staszczyka i losy jednego z najważniejszych zespołów polskiej sceny rockowej. Wszyscy byli i obecni członkowie T.LOVE opowiadają m.in. o stanie wojennym, czasach kartek i nagich haków oraz rosnącym konsumpcjonizmie czy ataku na WTC. Pretekstem do opowiedzenia tych historii jest decyzja Muńka o zawieszeniu działalności zespołu.

* ,,Tajne Stowarzyszenie Abstynentów'' - reż. Zdzisław Siwik, 28 min
Nagroda Jury w kategorii "Niezależny film dokumentalny" na Festiwalu Filmów Optymistycznych "Happy End" Wrocław 2004. Film ukazuje skomplikowane losy artystów polskiej grupy rockowej TSA.

* ,,Dubska Division'' - reż. Leszek Wilczaszek, 60 min.
Film muzyczny. "Dubska Division" to międzynarodowa, rosyjskojęzyczna płyta reggae i wyjątkowy polsko-rosyjski projekt stworzony przez bydgoską grupę Dubska z Gerbertem Moralesem, założycielem kultowej rosyjskiej formacji Jah Division. Film stanowi relację ze wspólnej trasy koncertowej.

* KSU - reż. Jerzy Jernas, 40 min.
Historia legendy punk rocka - KSU.
31 lipca, piątek - start o godz. 21:00 - Sky Piastowskie & Friends
* NO - reż. Grzegorz Lipiec, 40 min.
Premierowy film pokazujący pracę Kasi Nosowskiej z zespołem nad płytą "Nosiecka"

* "Dzień w Którym Umrę" - reż. Grzegorz Lipiec, 90 min.
Pierwszy długometrażowy film chłopaków z osiedla Piastowskiego po kultowym ,,Że Życie Ma Sens''. Trzydziestoparoletni mężczyzna widząc, że każdy dzień jego życia jest podobny do poprzedniego, postanawia zrzucić maski i żyć poza normami społecznymi. Zmiany zaczyna od fryzury...

* "8 w Poziomie" - Grzegorz Lipiec, 90 min.
Ostatni film Sky Piastowskie. Polska w niedalekiej przyszłości. Mężczyzna budzi się z amnezją w hotelowym pokoju nr 224. Ma przy sobie górę forsy i pistolet. Z tarasu wyrzuca deszcz pieniędzy na zatłoczony deptak. Jeden z banknotów 100 euro frunie do kolejnych właścicieli zmieniając ich życie. A wszystko to w małym Miasteczku ogarniętym strachem i paniką przed bombowym atakiem terrorystów.

* "Intelekt Kollapse" - reż. Krzysztof Włodarski & Katos, 24 min.
Ambitny, surrealistyczny i alegoryczny projekt filmowy zrealizowany i wyreżyserowany przez Krzysztofa Włodarskiego - lidera PROFANUM, próba wizualnej interpretacji muzyki tworzonej przez PROFANUM inspirowana takimi obrazami jak "Pies Andaluzyjski" Luisa Bunuela i Salvadora Dali, "Eraserhead" Davida Lyncha oraz twórczością takich autorów jak Witkacy, Beckett, Gombrowicz czy Baudelaire. Brak granicy tego, co rzeczywiste, stawanie się bogiem, transformacja. Upadek racjonalnego świata.

1 sierpnia, sobota - start godz. 22:00 - 20 lat kina niezależnego w Polsce
Spotkanie autorskie z Piotrem Mareckim. ,,Kino Niezależne w Polsce 1989 - 2009. Historia Mówiona''
* ,,Homo father'', reż. Piotr Matwiejczyk, 2005, 80 minut;
Historia pary homoseksualistów zmuszonych przez jakiś czas wychowywać dziecko jednego z nich (owoc jednonocnej znajomości Gabriela z Natalią). Film ukazuje związek homoseksualny w Polsce i codzienne problemy pary homoseksualnej. W tym wypadku, gdy w życie dwóch mężczyzn wkracza 2,5 letnia córeczka, życie przybiera nieoczekiwany obrót.

*,,Uciec Stąd'', reż. Mathias Mezler, 55 minut;

*,,OFF'', reż. Mathias Mezler, 35 min
Darek jest studentem filozofii, Rogalo - spokojnym pracownikiem stacji benzynowej, a Bubu Oxford - ulicznym dealerem. Darek otrzymuje amerykańską wizę, jest to dla niego szansa na ucieczkę od monotonii dotychczasowego życia. Tuż po tym fakcie zostaje jednak aresztowany przez dzielnicowego, który szantażuje go żądając wsypania Bubu w zamian za zwrot paszportu i pozwolenie na wyjazd. Akcja filmu rozgrywa się na jednym z zapomnianych poznańskich blokowisk. Na podobnym mieszkał przez całe życie reżyser. Pomimo, że nie był nigdy blokersem, jakiś czas temu zdał sobie sprawę, że to ponure otoczenie mimowolnie kształtuje również jego poglądy na życie. ,,Uciec stąd'' pokazuje problemy, które dotyczą wielu młodych ludzi, pokazuje w sposób bardzo krytyczny, ponieważ w wielu przypadkach mieszkańcy tego szarego świata sami są winni swojego losu.

*Nudle'', reż. Dariusz Nojman
Nudle to w głównej mierze nastolatkowie, mieszkający na jednym ze śląskich blokowisk. Jeśli mielibyśmy określić ich jednym słowem, najtrafniejszym byłoby łobuzy. Musimy zaznaczyć, że postacie pojawiające się w filmie nie są jednoznacznie dobre czy też bezwzględnie złe. Zależy nam najbardziej na tym by były one charakterystyczne. W zamyśle mają one tworzyć przeróżne komiczne sytuacje. Dość często będzie to tak zwany czarny humor. Akcję serialu osadziliśmy we wczesnych latach 90'.

*"Spierdalaj, Spierdalaj", reż. Religiusz Wij, 23 min.
Film jest manifestem antyoffowym.

2 sierpnia, niedziela - start godz. 21:00
Prezentacja Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Czas: 2 godz.20 min.
Gość specjalny prof. dr hab. Robert Gliński, rektor PWSFTViT

Etiudy XX wieku:
Kazimierz Karabasz: Jak co dzień
Andrzej Wajda: Kiedy ty śpisz
Roman Polański: Dwaj ludzie z szafą
Jerzy Skolimowski: Erotyk
Krzysztof Zanussi: Holden
Marek Piwowski, Feridun Erol: Kirk Douglas
Janusz Majewski: Rondo
Witold Leszczyński: Zabawa
Krzysztof Kieślowski: Urząd
Zbigniew Rybczyński: Take five
Janusz Kijowski: ZK Sieradz
Flip Bajon: Przyczynek do teorii językoznawstwa
Dorota Kędzierzawska: Jajko
Jan Jakub Kolski: Umieranko

Prezent prosto z Łodzi
ŁÓDŹSTOCK - Kino Letnie na Przystanku Woodstock
To prezent dla woodstockowiczów prosto z Łodzi. Koło namiotu ASP powstanie kino letnie, które przygotuje łódzkie kino Cytryna. Będzie tam można zobaczyć filmy w tzw. łódzkich klimatach.
PROGRAM
Piątek, 31 lipca - start 21:30
* projekcie konkursowe
* "Ajlawju", reż. Marek Koterski, 89 minut
* "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" reż. Marek Koterski, 107 minut

Sobota, 1 sierpnia - start 21:30
* projekcje konkursowe
* ,,Piotruś i Wilk" - reż. Suzie Templeton, 29 minut
* ,,Z miasta Łodzi'' - reż. Krzysztof Kieślowski, 17 minut
* "Rezerwat" - reż. Łukasz Pałkowki, 115 minut
* "Ucieczka z Kina Wolność - reż. Wojciech Marczewski, pokaz dzięki uprzejmości inicjatywy Razem'89

Niedziela, 2 sierpnia 2009 - start: 21:30
* projekcie konkursowe
* "Henio Idziemy na Widzew" - reż. Michał Jóźwik, 26 minut
* "Miasto Ucieczki" - reż. Wojciech Kasperski, 18 minut
* "Miasto Płynie" - reż. Balbin Bruszewska, 15 minut
* "Nasza-Klasa" - reż. Ilmar Raag, 99 minut

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska