Wybieramy Człowieka Roku KRONO 2020, czyli wielkiego człowieka o gołębim sercu

Sandra Soczewa
Sandra Soczewa
Nagrodę Człowieka Roku wybiera kapituła powołana przez organizatorów, „Gazetę Lubuską” i spółkę Swiss Krono. Laureat otrzymuje dyplom oraz honorową statuetkę przedstawiającą dumnego drwala – symbol mocy i odwagi
Nagrodę Człowieka Roku wybiera kapituła powołana przez organizatorów, „Gazetę Lubuską” i spółkę Swiss Krono. Laureat otrzymuje dyplom oraz honorową statuetkę przedstawiającą dumnego drwala – symbol mocy i odwagi
Są szlachetni, odważni, ponadprzeciętni. Dobro innych stawiają ponad swoim. To ludzie, którzy mają w sercu taki żar, że nie sposób ich nie dostrzec, choć sami ze swoimi działaniami ani trochę się nie afiszują.

To już sześć lat, jak SWISS KRONO połączyło swoje siły z„Gazetą Lubuską”, by wspólnie wybierać wyróżniających się Lubuszan. Ludzi, którzy działają na rzecz innych, którzy chcą by innym żyło się lepiej, nie czerpiąc przy tym żadnych korzyści. Nasza redakcja i żarska spółka w ramach konkursu Człowiek Roku KRONO postanowiły takich ludzi nagradzać i na głos podziękować im za to, co robią.

Wyjątkowych ludzi nagradzamy już od lat. Należy podkreślić, że żarska spółka i nasza redakcja już od wielu lat chcą mówić o tych, którzy charakteryzują się ponadprzeciętnym działaniem na rzecz innych osób.

SWISS KRONO prowadziło przez lata swój konkurs pod nazwą Człowiek Krono, a „Gazeta Lubuska” z kilkoma przerwami, przez ponad pół wieku, wybierała Lubuszanina Roku. I chociaż nazwa konkursu naszej redakcji na przestrzeni lat ewoluowała, to każdej edycji konkursu przyświecała ta sama idea: wyróżnić tych, którzy są ponadprzeciętni, odnoszą sukcesy w tym co robią i nie zależy im na niczyim poklasku. Działają, bo tak dyktuje im serce. Takich właśnie ludzi we współpracy z firmą z Żar wybieramy na Człowieka Roku Krono.

Kim jest Człowiek Roku KRONO?

Jak już wspomnieliśmy, Człowiek Roku KRONO, to osoba ponadprzeciętna, która ponad interes swój stawia na innych, poświęcając swój prywatny czas po to, by działać na rzecz innych. Nieistotnym jest, czy podejmowane działania podyktowane są chęcią niesienia pomocy jednej osobie, rodzinie, czy społeczności lokalnej lub regionalnej. Ważne jest to, że te osoby robią to tylko po to, by komuś, tak po prostu, żyło się lepiej.

Jakie cechy ma Człowiek Roku KRONO? To na pewno osoba empatyczna, szczera, odważna, szlachetna. Przebojowa w swojej skromności i posiadająca wręcz niemożliwe do opisania pokłady chęci niesienia pomocy innym. Jest przy tym pomysłowa, a swoim zapałem zmienia świat na lepsze. Do konkursu może być zgłoszony każdy. Bez względu na wiek, pochodzenie, czy wykonywany zawód.

W jednej z poprzednich edycji padło stwierdzenie, że to osoba, która jest dla nas drogowskazem, a przyznawana nagroda jest tak naprawdę skromnym podziękowaniem za trud dnia codziennego.

Zasady konkursu

Człowiek Roku KRONO wybierany jest spośród zgłoszeń pracowników i współpracowników redakcji „GL”.

Co najważniejsze, laureata tego konkursu wybiera niezależna, ośmioosobowa kapituła. Jej zadaniem będzie również wskazanie dwóch wyróżnień. Skład kapituły został dobrany w ten sposób, by jej wybory i decyzje były jak najbardziej obiektywne. W tym szanownym gronie zasiadają po dwie osoby wskazane przez każdego z organizatorów konkursu oraz czterech członków społeczności akademickiej. Są to osoby zarówno z północy, jak i z południa województwa, a każda z nich specjalizuje się w innej dziedzinie.

Kapitułę naszego konkursu tworzą: Anna Czekirda, doktor nauk ekonomicznych, rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Gorzowie Wlkp; Krzysztof Lisowski, doktor socjologii z Uniwersytetu Zielonogórskiego; ks. Andrzej Draguła, doktor hab. teologii, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego; Maciej Karnicki, prezes zarządu w firmie SWISS KRONO sp. z o. o.; dr Jędrzej Kasprzak, prokurent w firmie SWISS KRONO sp. z o.o.; Grzegorz Widenka, prezes Polska Press Grupy oddział w Zielonej Górze; Szymon Kozica, redaktor naczelny „Gazety Lubuskiej”; Karolina Antczak - Gnutek, dyrektor biura z Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych START.

Pierwszy etap konkursu polegał na wspomnianych już nominacjach kandydatów. Łącznie było ich... 105!

Drugi etap to obrady kapituły i wyłonienie laureata oraz dwóch wyróżnień w drodze głosowania. Przy wyborze laureata kapituła kierowała się m.in. takimi kryteriami, jak: wpływ na życie społeczne w regionie, promocja pozytywnych postaw, popularyzacja aktywnego trybu życia oraz szczególna osobowość.

W tym roku spotkanie kapituły odbyło się wirtualnie. Niestety, z przyczyn losowych, w obradach nie uczestniczyła Karolina Antczak - Gnutek. Chociaż te obrady nie odbyły się „twarzą w twarz”, przebiegły sprawnie. Każdy z członków kapituły konkursowej zaproponował 10 swoich kandydatów, którzy w jego ocenie, powinni zdobyć tytuł Człowieka Roku KRONO.

Kto wygrał nasz konkurs? To na razie owiane jest tajemnicą... Wyniki konkursu poznamy do końca maja.

CZŁOWIEK ROKU KRONO

LAURECI KONKURSU 2016 - 2019

ANDRZEJ SIROWACKI

Człowiekiem Roku Krono 2019 został kierowca ze Strzelec Krajenskich. Andrzej Sirowacki z pochodzenia jest Ukraińcem i od lat żyje w Lubuskiem. W 2019 roku o jego heroicznych czynach usłyszała cała Polska. To właśnie on uratował życie czterem ofiarom karambolu, do jakiego doszło pd Szczecinem. Nie wahał się ani chwili, choć ryzykował własnym życiem. Gdy tylko doszło do zderzenia, chwycił gaśnicę i ruszył z pomocą.

ŁUKASZ MICHAŁKIEWICZ

W 2018 roku statuetkę Człowieka Roku KRONO 2018 odebrał Łukasz Michałkiewicz, 27-letni nauczyciel z Lubska, pracujący z dziećmi autystycznymi, społecznik aktywnie działający na rzecz swego sołectwa, ale i animator Lubskiego Domu Kultury. Można rzecz, że Michałkiewicz to człowiek orkiestra z sercem na dłoni. Swojej pracy poświęca w stu procentach. Gdy odbierał statuetkę stwierdził, że to wszystko robi dlatego, bo zależy mu na tym, abyśmy byli dla siebie dobrze. Tym bardziej, że dobro powraca.

ANETTA REICHEL - WASILIJEW

Statuetkę Człowieka Roku KRONO 2017 odberała żaranka Anetta Reichel-Wasiljew, która od 2005 roku kieruje Warsztatami Terapii Zajęciowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Żarach. W 2016 roku za prowadzone przez nią działania warsztaty zostały nominowane do nagrody w konkursie Społecznik Roku 2017. Przy wyborze Anetty Reichel - Wasiljew na Człowieka Roku KRONO kapituła konkursowa miała na uwadze jej zaangażowanie w wykonywaną pracę oraz serce, które okazuje podopiecznym swojej placówki.

ANDRZEJ IWANICKI

Przedsiębiorca z Gubina, Andrzej Iwanicki, został laureatem konkursu Człowiek Roku KRONO w 2016 roku. Ten przedsiębiorca w fabryce mebli zatrudnia 850 osób i wspiera wiele inicjatyw i instytucji, co doceniła kapituła konkursu. Sam Iwanicki, odbierając statuetkę stwierdził, że... po prostu stara się być człowiekiem

Czy wzrośnie opłata za ZUS?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie