Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wysoka woda coraz groźniejsza. W Trzcielu strażacy usypali tymczasowy wał przeciwpowodziowy. Obra występuje z brzegów

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Wysoka Obra zagrażała zalaniem domu kultury w Trzcielu. Strażacy z OSP KSRG Trzciel wraz z pracownikami gospodarczymi gminy usypali tymczasowy wał, który ma ochronić budynek.
Wysoka Obra zagrażała zalaniem domu kultury w Trzcielu. Strażacy z OSP KSRG Trzciel wraz z pracownikami gospodarczymi gminy usypali tymczasowy wał, który ma ochronić budynek. OSP KSRG Trzciel
Wysokie stany lubuskich rzek zaczynają niepokoić mieszkańców i włodarzy gmin. W Trzcielu trzeba było usypać tymczasowy wał przeciwpowodziowy, aby ochronić dom kultury przed wezbraną wodą z Obry. Z kolei w Słońsku z uwagi na wysoki stan Warty ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe.

W poniedziałek, 19 lutego, strażacy z OSP KSRG Trzciel dostali wezwanie do ustawienia wału przeciwpowodziowego wzdłuż Obry przy Centrum Kultury w Trzcielu. Rzeka jest na tyle wysoka, że istniało realne zagrożenie, iż zacznie przelewać się do budynku domu kultury. Strażacy prowadzili działania wspólnie z pracownikami gospodarczymi urzędu gminy. Wypełniono worki piaskiem, zabezpieczono tymczasowy wał folią. Na miejscu obecni byli również pracownicy urzędu gminy oraz przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej. Obra w Trzcielu i innych miastach już dawno nie była tak wysoka. W Bledzewie od kilku tygodni przekroczony jest stan alarmowy.

Mapa: przy Obrze w Trzcielu podwyższono wał przeciwpowodziowy

Pogotowie przeciwpowodziowe w Słońsku

Z wysoką wodą borykają się też inne gminy. W poniedziałek w związku z wysokim stanem Warty w Słońsku ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. W Kostrzynie nad Odrą Warta i Odra przekroczyły stany alarmowe, w mieście regularnie zbiera się sztab kryzysowy, w razie potrzeby gotowe są worki, piasek, folia i inne materiały, niezbędne do walki z wielką wodą. Na razie jednak nie ma takiej potrzeby. Zamknięto jedynie ul. Sybiraków, ponieważ woda z Warty po prostu zalała ją pod mostem kolejowym. Jeśli rzeka będzie dalej przybierać, miast może zdecydować o zamknięciu przejazdu w wale przeciwpowodziowym na tyłach stadionu piłkarskiego.

Warta w Gorzowie zalała bulwary

Od kilku tygodni zamknięte są dolne fragmenty nadwarciańskich bulwarów w Gorzowie. Zalała je woda. Przy zejściach umieszczono taśmy ostrzegawcze, tablice informacyjne i koła ratunkowe. Zamknąć trzeba też było ścieżkę spacerowo-rowerową na tyłach Akademii im. Jakuba z Paradyża. Ona również jest już zalana wodą. Dodatkowo strażacy wzmocnili fragment skarpy sąsiadujący ze ścieżką, który już wcześniej został podmyty po ulewnych deszczach.

Wideo: Wysoka Warta w Gorzowie (stan z 19 lutego)

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska