Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wysokość emerytur w Polsce. Co o otrzymywanych świadczeniach sądzą seniorzy? Żaden nie wskazał, że są one zbyt wysokie

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
PAP
PAP
Okazuje się, że 4 na 10 Polaków nie zabezpiecza finansowo swojej przyszłości, a 39 proc. odczuwa, że ich sytuacja finansowa jest niezadowalająca.
Okazuje się, że 4 na 10 Polaków nie zabezpiecza finansowo swojej przyszłości, a 39 proc. odczuwa, że ich sytuacja finansowa jest niezadowalająca. 123RF
Prawie 27 proc. respondentów jest zadowolonych ze swojej państwowej emerytury. Jednocześnie nikt z ankietowanych nie uważa, że jest ona zbyt wysoka. Co ciekawe, największa część emerytów chciałoby otrzymywać dodatkowo co miesiąc od 400 do 1000 zł, a co piąty zadowoliłby się podwyżką na poziomie 200 zł. Jednocześnie ponad 70 proc. Polaków wierzy, że państwo zadba o ich świadczenia emerytalne.

Spis treści

Niemal co 3 senior zadowolony z otrzymywanej emerytury

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Fondee, prawie 27 proc. respondentów jest zadowolonych ze swojej państwowej emerytury. Z drugiej strony, żaden badany nie wskazał, że otrzymuje zbyt wysokie świadczenie. Jednocześnie 31 proc. ankietowanych seniorów chciałoby pobierać dodatkowo od 400 do 1000 zł miesięcznie, 19 proc. marzy o emeryturze wyższej o 200 zł, a 15 proc. o zaledwie kilkadziesiąt złotych. Co dwudziesty badany senior chciałby dodatkowo otrzymywać od Państwa od 1,2 tys. do 2 tys. zł miesięcznie.

Blisko 4 na 10 emerytów (39 proc.) bez problemu wiąże koniec z końcem, będąc na emeryturze, jednak 30 proc. skarży się na niedostateczną ilość pieniędzy. Na pytanie, ile pieniędzy odłożyli na emeryturę (poza emeryturą państwową), ponad 18% proc. ankietowanych seniorów przyznało, że nic, a 4 proc. przeszło na emeryturę z długami. 16 proc. respondentów posiadało oszczędności w setkach złotych, a 33 proc. w tysiącach złotych. Dziesiątki tysięcy złotych zaoszczędziło 26 proc., a zaledwie 4 proc. seniorów było w posiadaniu setek tysięcy złotych i więcej.

Sytuacja ekonomiczna seniorów pogarsza się po przejściu na emeryturę

Ze wspomnianego badania wynika, że 43 proc. ankietowanych seniorów uważa, że sytuacja ekonomiczna pogarsza się po przejściu na emeryturę, a zdaniem 20 proc. pogarsza się znacznie. Około 30 proc. przyznało, że ich standard życia się nie zmienił. Co ciekawe, 19 proc. emerytów wyraziło zdanie, że są dobrze sytuowani finansowo i nie mają na co narzekać.

70 proc. Polaków wierzy, że państwo zadba o ich emerytury

Z kolei z raportu Nationale-Nederlanden raport „Długie jutro” wynika, że 40 proc. Polaków nie zabezpiecza finansowo swojej przyszłości, a 39 proc. odczuwa, że ich sytuacja finansowa jest niezadowalająca. Na pytanie: „Na jak długo wystarczą Ci zgromadzane oszczędności?":

  • 17 proc. Polaków odpowiedziało, że na "więcej niż 12 miesięcy",
  • 13 proc. – od 6 do 12 miesięcy,
  • 18 proc. – od 3 do 6 miesięcy,
  • 19 proc. – mniej niż 3 miesiące
  • 22 proc. zaznaczyło, że nie ma żadnych oszczędności,
  • 11 proc. – nie wie.

Badanie pokazało, że ponad 70 proc. Polaków wierzy, iż państwo zadba o ich świadczenia emerytalne. – Największym zaufaniem charakteryzują się seniorzy – 95 proc. z nich polega na instytucjach publicznych. Z kolei mniej wiary mają młodzi ludzie, wśród których 62 proc. liczy na państwo. W tej grupie wiekowej dostrzegalna jest większa potrzeba samodzielnego zadbania o swoją przyszłość i finanse – wskazano.

Blisko dwie trzecie wszystkich respondentów planuje kontynuować pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego, co może - zdaniem autorów raportu – wynikać z niewystarczających świadczeń emerytalnych, bądź potrzeby aktywności. Jednocześnie blisko 60 proc. osób zdaje sobie sprawę, ile pieniędzy musi odłożyć na emeryturę; podobny odsetek ma pewność, że pozwoli im to na komfortowe życie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wysokość emerytur w Polsce. Co o otrzymywanych świadczeniach sądzą seniorzy? Żaden nie wskazał, że są one zbyt wysokie - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska