Morze zieleni a pomiędzy nim wysepki budynków. Tak prezentowała się Zielona Góra z Wieży Braniborskiej w 2017 roku.
To jeden z charakterystycznych punktów miasta. Z wielu miejsc widać ten obiekt z daleka. Przez lata budynek się zmieniał, różne były też jego funkcje. Cieszy fakt, że mimo zawirowań historii, obiekt przetrwał tyle lat na mapie Zielonej Góry.
Znasz historię Wieży Braniborskiej w Zielonej Górze?
- W 1860 roku, z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Rozwoju Zielonej Góry, powstałego w 1835 roku, otwarto wieżę, dziś nazywaną Braniborską - wyjaśniał nam historyk, regionalista, dr Grzegorz Biszczanik. - Wieża przez Niemców w tamtym okresie była nazywana... rondlem z maczugą.
Tu działała restauracja i winiarnia. Co ważne, nie zabrakło też winnicy. W pierwszym okresie wieża nie tylko pełniła funkcje restauracyjne. W budynku mieściła się też stacja telegraficzna, obiekt służył też do obserwacji nieba. Cyklicznie odbywały się tutaj pokazy. To musiała być wielka gratka dla miłośników astronomii, skoro przed laty widoczność mogła być o wiele lepsza niż teraz, gdy przez całą dobę miasto jest dobrze oświetlone.
Wspieramy Lokalny Biznes!
Dawniej wieża była ważną atrakcją dla turystów
Na dawnych pocztówkach, które ma w swoich zbiorach zielonogórski historyk, obok wieży zostali też uwiecznieni mieszkańcy. Bo i sam obiekt był chętnie przez nich odwiedzany.
Takie fotografie z mieszkańcami nie były wyjątkiem. Pewnie choć raz widzieliście stare, przedwojenne zdjęcia, na których, przed danym budynkiem stali mieszkańcy. Często byli to lokatorzy chociażby danej kamienicy.
Wieża Braniborska w czasach powojennych
Po zawirowaniach II wojny światowej...
- W wieży i jej pawilonach znajdowała się najmodniejsza w mieście restauracja - mówi historyk. - Mieściły się tu także biura, a przez pewien czas wieża była również pustostanem.
Niektórzy Pionierzy Zielonej Góry wspominają, jak lubili bawić się na Wzgórzu Braniborskim, gdy wokół było mnóstwo zieleni, dzikiej przyrody. To właśnie tu spędzili najlepsze lata dzieciństwa...
W latach 80. XX wieku wieża doczekała się remontu. Na początku XXI wieku doszło do kolejnych zmian w obiekcie. I tak zamontowano tutaj kopułę z teleskopem.
Obecnie w wieży mieści się Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Zielonogórskiego, ale i Zielonogórski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. W marcu 2017 roku Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję o wpisaniu wieży do rejestru zabytków naszego województwa. Wnioskowało o to Zielonogórskie Towarzystwo Upiększania Miasta.
Budynek ma zaledwie 18 metrów wysokości, ale fakt, że znajduje się aż 203 metry nad poziomem morza sprawia, że widoki są z niego niezwykłe. Zobaczcie, jak zielona jest Zielona Góra ze szczytu Wieży Braniborskiej.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?