MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wzięło nas na wspominki. Trzy lata temu wspięliśmy się na szczyt zielonogórskiej Wieży Braniborskiej. Zobacz, jakie są z niej widoki!

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Taki widok z Wieży Braniborskiej w Zielonej Górze rozpościerał się w czerwcu 2017 roku.
Taki widok z Wieży Braniborskiej w Zielonej Górze rozpościerał się w czerwcu 2017 roku. Natalia Dyjas
Wszyscy wokół mówią: w czasie epidemii koronawirusa zostań w domu. I my staramy się przestrzegać tej zasady jak najściślej. Ale tęsknimy za spacerami, zwiedzaniem Zielonej Góry. Dlaczego nie wybrać się więc na wirtualną podróż w czasie? Tym razem odwiedzamy Wieżę Braniborską. A widoki są z niej wyjątkowe!

Morze zieleni a pomiędzy nim wysepki budynków. Tak prezentowała się Zielona Góra z Wieży Braniborskiej w 2017 roku.

To jeden z charakterystycznych punktów miasta. Z wielu miejsc widać ten obiekt z daleka. Przez lata budynek się zmieniał, różne były też jego funkcje. Cieszy fakt, że mimo zawirowań historii, obiekt przetrwał tyle lat na mapie Zielonej Góry.

Bojadła. Pałac zmienia się z dnia na dzień. Dotacja pozwoli na kolejne remonty. My zajrzeliśmy do jego wnętrz [ZDJĘCIA]

Znasz historię Wieży Braniborskiej w Zielonej Górze?

- W 1860 roku, z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Rozwoju Zielonej Góry, powstałego w 1835 roku, otwarto wieżę, dziś nazywaną Braniborską - wyjaśniał nam historyk, regionalista, dr Grzegorz Biszczanik. - Wieża przez Niemców w tamtym okresie była nazywana... rondlem z maczugą.

Tu działała restauracja i winiarnia. Co ważne, nie zabrakło też winnicy. W pierwszym okresie wieża nie tylko pełniła funkcje restauracyjne. W budynku mieściła się też stacja telegraficzna, obiekt służył też do obserwacji nieba. Cyklicznie odbywały się tutaj pokazy. To musiała być wielka gratka dla miłośników astronomii, skoro przed laty widoczność mogła być o wiele lepsza niż teraz, gdy przez całą dobę miasto jest dobrze oświetlone.

Koronkowe schody, secesyjne wnętrza, przedwojenne podłogi. Takie perełki zachowały się jeszcze w zielonogórskich kamienicach

Dawniej wieża była ważną atrakcją dla turystów

Na dawnych pocztówkach, które ma w swoich zbiorach zielonogórski historyk, obok wieży zostali też uwiecznieni mieszkańcy. Bo i sam obiekt był chętnie przez nich odwiedzany.

Takie fotografie z mieszkańcami nie były wyjątkiem. Pewnie choć raz widzieliście stare, przedwojenne zdjęcia, na których, przed danym budynkiem stali mieszkańcy. Często byli to lokatorzy chociażby danej kamienicy.

Wieża Braniborska w czasach powojennych

Po zawirowaniach II wojny światowej...

- W wieży i jej pawilonach znajdowała się najmodniejsza w mieście restauracja - mówi historyk. - Mieściły się tu także biura, a przez pewien czas wieża była również pustostanem.

Niektórzy Pionierzy Zielonej Góry wspominają, jak lubili bawić się na Wzgórzu Braniborskim, gdy wokół było mnóstwo zieleni, dzikiej przyrody. To właśnie tu spędzili najlepsze lata dzieciństwa...

W latach 80. XX wieku wieża doczekała się remontu. Na początku XXI wieku doszło do kolejnych zmian w obiekcie. I tak zamontowano tutaj kopułę z teleskopem.

Obecnie w wieży mieści się Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Zielonogórskiego, ale i Zielonogórski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. W marcu 2017 roku Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję o wpisaniu wieży do rejestru zabytków naszego województwa. Wnioskowało o to Zielonogórskie Towarzystwo Upiększania Miasta.

Trwa głosowanie...

Czy Wieża Braniborska powinna być na co dzień otwarta dla mieszkańców?

Budynek ma zaledwie 18 metrów wysokości, ale fakt, że znajduje się aż 203 metry nad poziomem morza sprawia, że widoki są z niego niezwykłe. Zobaczcie, jak zielona jest Zielona Góra ze szczytu Wieży Braniborskiej.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska