XIII Uroczystości Kresowe. W Zielonej Górze Łężycy uczczono pamięć zamordowanych na Kresach Wschodnich Polaków

Agnieszka Sobiak
Agnieszka Sobiak
XIII Uroczystości Kresowe - odsłonięcie pamiątkowych tablic.
XIII Uroczystości Kresowe - odsłonięcie pamiątkowych tablic. Agnieszka Sobiak
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Już po raz XIII uczczono pamięć zamordowanych na Kresach Wschodnich Polaków. W Zielonej Górze Łężycy odsłonięto pamiątkowe tablice.

XIII Uroczystości Kresowe w Łężycy

3 października w Zielonej Górze Łężycy jak co roku odbyły się obchody, upamiętniające ofiary ludobójstwa, dokonanego na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej przez ukraińskich nacjonalistów.

Wydarzenie rozpoczął „Koncert pieśni patriotycznych i religijnych” w wykonaniu zespołu wokalnego „Nasza Łężyca”.
Zebrani goście i uczestnicy spotkania na mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Łężycy, pod przewodnictwem ks. Zbigniewa Dymitruka – diecezjalnego kapelana Kresowian i Sybiraków, mogli wysłuchać przygotowanego na tę okazję kazania ks. Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego – od wielu lat walczącego o prawdę o ludobójstwie na Kresach.

Ksiądz T. Isakowicz – Zaleski przybliżył sylwetki zasłużonych leśników, którzy ratowali zagrożoną społeczność kresowian, narażając się tym samym na wrogie działania ze strony banderowców, opisał wstrząsające okoliczności i sposoby mordowania ludności kresowej, podkreślając:

- Szczęśliwi ci, którzy zginęli od kul.

XIII Uroczystości Kresowe - w podzielonogórskiej Łężycy uczczono pamięć zamordowanych na Kresach Wschodnich Polaków.
XIII Uroczystości Kresowe - w podzielonogórskiej Łężycy uczczono pamięć zamordowanych na Kresach Wschodnich Polaków. Agnieszka Sobiak

Podczas uroczystości zaprezentowały się liczne poczty sztandarowe

Po uroczystej mszy, na Skwerze Kresowym przy pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej zaprezentowały się poczty sztandarowe: Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddziału w Zielonej Górze, Zarządu Regionu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w Zielonej Górze, Nadleśnictwa Zielona Góra, Stowarzyszenia „Kresy wschodnie. Dziedzictwo i Pamięć” ze Szczecina oraz Zespołu Edukacyjnego nr 6 w Zielonej Górze.

Następnie wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Wśród zaproszonych, znamienitych gości i prelegentów byli przedstawiciele władz województwa, miasta Zielona Góra, Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej, Parlamentu Europejskiego i Rzeczypospolitej, przedstawicieli Wojska Polskiego, Patriotycznych Organizacji Kresowych i Kombatanckich, Miłośników Lwowa i Kresów, przedstawicieli mediów.

Odsłonięto pamiątkowe tablice

Kulminacyjnym punktem uroczystości było odsłonięcie czterech nowych tablic upamiętniających Pomordowanych na Kresach Wschodnich Rodaków.

Cztery nowe tablice poświęcono:

  • Pamięci polskich leśników oraz ich rodzin zamordowanych w latach 1939-1947 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej . Tablicę tę ufundowali zielonogórscy leśnicy,
  • Pamięci mieszkańców Buczacza, Barysza, Jazłowca, Korościatyna, Monasterzysk, Petlikowców, Puźnik, Uścia Zielonego, Zalesia i innych miejscowości powiatu buczackiego pomordowanych przez zbrodniarzy z OUN-UPA oraz NKWD, SS i Gestapo. Fundatorem tablicy jest rodzina Fernandez z Francji,
  • Pamięci ponad 800 Polaków, mieszkańców wsi Chodaczków Wielki, pow. i woj. tarnopolskie, zamordowanych 16 kwietnia 1944 r. w akcie potwornego ludobójstwa przez ukraińskich ochotników z 4 Pułku Policji 14 Dywizji SS „Galizien”. Tablicę ufundował Zbigniew Bałdyga,
  • Pamięci około 600 ofiar zbrodni w Podkamieniu, pow. Brody, woj. tarnopolskie, dokonanej w dniach 12-16 marca 1944 r. przez bandę UPA i ukraińskich ochotników z 4 Pułku Policji 14 Dywizji SS „Galizien". Fundatorami tablicy są Małgorzata Gośniowska-Kola i Kazimierz Łatwiński.
XIII Uroczystości Kresowe - w podzielonogórskiej Łężycy uczczono pamięć zamordowanych na Kresach Wschodnich Polaków.
XIII Uroczystości Kresowe - w podzielonogórskiej Łężycy uczczono pamięć zamordowanych na Kresach Wschodnich Polaków. Agnieszka Sobiak

Uczestnicy mogli również obejrzeć wystawę, zorganizowaną przez młodzież Zespołu Edukacyjnego nr 6 w Zielonej Górze Przylepie, umieszczoną w replice wagonu, którym przywożono kresowian na Ziemie Zachodnie w celu osiedlania.

- Szkoła, w której mam zaszczyt być dyrektorem, jest jak dotąd jedyną w Polsce, która przyjęła honorowy patronat nad pomnikiem – mauzoleum, poświęconym pomordowanym Polakom na Kresach Wschodnich w czasie II Wojny Światowej. Podjęliśmy się nie tylko opieki nad pomnikiem w Łężycy, ale też dokładamy starań, by tutejszy obelisk nie był „anonimowym kamieniem” w świadomości jej uczniów - mówił Przemysław Grabiec – dyrektor Zespołu Szkół.

Prelegenci wielokrotnie podkreślali rangę tych obchodów, jako kontinuum historycznego, powinności pokoleniowej i czci oddanej rodakom zamordowanym na kresach.

WIDEO: Kresowe uroczystości w Zielonej Górze Łężycy 2020. Salwa honorowa:

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karolina
Żyjmy przyszłością, nie przeszłością...
G
Gość
4 października, 20:14, drA.Kula:

Bardzo ważne jest, aby zawsze wyraźnie wybrzmiewało: Ukraińcy, a nie żadni banderowcy oraz Niemcy, a nie hitlerowcy, czy jacyś tam naziści.Banderowcy, to też byli Ukraińcy.

Dodaj ogłoszenie