Z dyżuru eksperta: Fundusz alimentacyjny

Redakcja
Na pytania Czytelników odpowiadała Irena Smuda, naczelnik wydziału świadczeń rodzinnych z urzędu miasta Zielona Góra.

Od lat sama wychowuję córkę. Ojciec dziecka nigdy nie płacił alimentów. Zmarł niedawno. Czy otrzymam świadczenia z funduszu alimentacyjnego?
- Nie. Świadczenia te mogą być przyznane, gdy na dziecko są:

 • zasądzone alimenty,
 • rodzic ich nie płaci (egzekucja jest bezskuteczna),
 • a rodzina spełnia kryterium dochodowe wynoszące 725 zł netto na osobę w rodzinie.
  W opisanej sytuacji obowiązek alimentacyjny ojca wygasł z chwilą śmierci. Pani może ubiegać się o inne świadczenie - zasiłek rodzinny z dodatkiem z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Tu trzeba spełnić kryterium dochodowe. Wynosi 504 zł na osobę w rodzinie albo 583 zł - w przypadku, gdy jest to dziecko niepełnosprawne.

  .

  Na moje dziecko są zasądzone alimenty od jego ojca, który mieszka w Belgii. Wystąpiłam poprzez sąd okręgowy o pomoc w egzekucji alimentów. Belgia nie informuje sądu, jakie działania zostały tam podjęte w sprawie egzekucji. Czy otrzymam świadczenia alimentacyjne z funduszu?
  - Tak. W tym wypadku musi Pani zrobić tak. Przedłożyć w gminie informację z sądu okręgowego - za pośrednictwem którego kierowany był wniosek o zagraniczną egzekucję alimentów - o podjęciu przez panią czynności związanych z wykonywaniem wyroku o alimenty za granicą. Oraz informację, czy udało się ściągnąć alimenty i w jakich kwotach. W gminie powinna pani również oświadczyć, czy nie otrzymała i nie otrzymuje pani do rąk własnych, na przykład przelewem bądź przekazem, alimentów od dłużnika.

  Z uwagi na fakt, że ojciec dziecka przebywa poza granicami kraju, gmina przekaże Pani wniosek wraz z dokumentami do rozpatrzenia do marszałka województwa. Ten ustali, czy mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

  Warto wiedzieć, że w sytuacji, gdy będzie już przyznane świadczenie z funduszu alimentacyjnego osoba, która składała wniosek o przyznanie świadczenia, musi informować gminę o każdej zmianie mającej wpływ na prawo do świadczeń. Taką informacją jest na przykład:
 • zmiana liczby członków rodziny (zgon),
 • uzyskanie dochodu, którego przy ustalaniu prawa nie było,
 • zawarcie związku małżeńskiego przez dziecko,
 • urodzenie dziecka przez pełnoletnie dziecko,
 • umieszczenie dziecka w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w rodzinie zastępczej.

  Należy także wiedzieć, że osoba otrzymująca świadczenie z funduszu alimentacyjnego, nie może otrzymywać jednocześnie alimentów od dłużnika. W takiej sytuacji będzie to uznane za nienależnie pobrane świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Pieniądze trzeba będzie zwrócić, wraz z odsetkami.

  Jestem po rozwodzie i powtórnie wyszłam za mąż. Z poprzedniego małżeństwa mam dwoje dzieci, na które mam zasądzone alimenty po 300 zł na każde. Z obecnym mężem mam jedno dziecko. Nasz dochód to 670 zł na osobę. Wiemy, że zasiłki rodzinne nam się nie należą. Czy będą mi przysługiwać świadczenia alimentacyjne z nowego funduszu? Mój były mąż nie płacił nigdy zasądzonych alimentów.
  - Tak. Warunkiem otrzymania świadczeń z funduszu alimentacyjnego - poza spełnieniem kryterium dochodowego, które wynosi 725 zł na osobę - jest potwierdzenie przez komornika, że w okresie ostatnich dwóch miesięcy egzekucja była bezskuteczna. Jeżeli egzekucji nie prowadzi jeszcze komornik, to należy jak najszybciej złożyć do niego taki wniosek. Wraz z wyrokiem sądu lub ugodę zawartą przed nim w sprawie alimentów. W takiej sytuacji, ale dopiero po dwóch miesiącach prowadzenia egzekucji, komornik poświadczy jej bezskuteczność. Fakt pozostawania w związku małżeńskim z inną osobą niż ojciec dzieci, nie stanowi przeszkody do otrzymania pomocy z funduszu. Trzeba jednak wiedzieć, że w takiej sytuacji do składu rodziny zalicza się obecnego męża. Oznacza to, że jego zarobki uwzględnia się podczas ustalania dochodu rodziny.

  (gm)

 • Wideo

  Komentarze

  Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

  Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

  Podaj powód zgłoszenia

  Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
  Dodaj ogłoszenie