Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z pociągiem nie masz szans

Tomasz Rusek 95 722 57 72 [email protected]
Przyczyna wypadków na przejazdach kolejowych? Najczęściej lekkomyślność. To zdjęcie zrobiliśmy na strzeżonym (!) przejeździe tuż za Zbąszyniem, na drodze do Nowego Tomyśla.
Przyczyna wypadków na przejazdach kolejowych? Najczęściej lekkomyślność. To zdjęcie zrobiliśmy na strzeżonym (!) przejeździe tuż za Zbąszyniem, na drodze do Nowego Tomyśla. Mariusz Kapała
Zabić cię może już samo uderzenie. Pękają narządy wewnętrzne, czaszka... Jeśli przeżyjesz moment spotkania z pociągiem, czeka cię śmierć w miażdżonym aucie.

W sobotę na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Czechowie koło Gorzowa zginęło małżeństwo. Ich dwaj synowie w ciężkim stanie trafili do szpitala. Z opla, którym jechali, została zielona masa pogiętej blachy. Nikt na razie nie przesądza, czy zawinił prowadzący osobówkę, ale... 98 proc. takich wypadków to wina kierowców.

Niestety, to nie pierwsze takie zderzenie w Lubuskiem. Dwa tygodnie wcześniej kierująca corsą wjechała przed szynobus w Górkach Noteckich. Ledwie uszła z życiem. Skład pchał opla przez ponad 100 m. Z życiem uszedł też kierowca renaulta, który w ub. roku wpakował się pod pociąg w Rzepinie. Ale nie wszyscy mają szczęście. Rocznie w niemal 200 wypadkach ginie ponad 20 osób, a dziesiątki zostają ranne. Powód? Z całym szacunkiem do ofiar - najczęściej lekkomyślność.

Jak zachowujemy się na przejazdach? Lekkomyślnie. Lekceważymy nie tylko znaki, ale też sygnały świetlne, a nawet półrogatki i zapory. - Niemal codziennie pokonuję ten przejazd w Czechowie. Co drugi kierowca ledwie tu zwalnia. Zatrzymuje się mało który. W niedzielę, dzień po tragedii, też tak tu jeździli! - mówi Adam Jelak z Gorzowa. Marcin ze Skwierzyny pisze na naszym forum dokładnie to samo: - Znowu tragedia na torach. Przejeżdżam tam bardzo często, sam oczywiście się zatrzymuję, ale kierowcy mnie tam czasem wyprzedzają. Po co zatrzymać się na 20-30 sekund, a może się uda. A jak nie? Sami kierowcy są winni tych tragedii. Po prostu trzeba pomyśleć, zanim się wjedzie na przejazdy kolejowe.

A z tym myśleniem bywa różnie. To dlatego koleje co roku prowadzą akcję "Zatrzymaj się i żyj". Ale i tak kierowcy cały czas potrafią... wpadać na przejazd przy czerwonym świetle, jeździć slalomem między półrogatkami, a nawet wciskać się pod opadające zapory! Tak samo robią piesi i rowerzyści.

Widać to doskonale na kolejowej stronie www.tylkodlaidiotow.com. Można tu obejrzeć nagrania najbardziej spektakularnych przykładów ludzkiej głupoty na przejazdach. Jak historia kierowcy osobówki, który slalomem pokonywał przejazd i utknął między półrogatkami. Ledwie uszedł z życiem. A pociąg na pełnej prędkości poharatał mu tył auta...

Dbajmy o swoje bezpieczeństwo

Benedykt Kugielski, Lubuski Zakład Przewozów Regionalnych w Zielonej Górze:
- Na przejeździe kierowca powinien zrobić jedno: zadbać o swoje bezpieczeństwo. I nie chodzi o wymaganie od niego nie wiadomo jak trudnych czy czasochłonnych manewrów. Bo ileż to czasu potrzeba, by zatrzymać się i upewnić, że nic nie nadjeżdża? Gdy przed laty zdawałem na prawo jazdy, instruktor radził nam, by na przejazdach niestrzeżonych albo przebiegających przez trudny teren iść nawet nieco dalej: zatrzymać auto, wysiąść i w ten sposób upewnić się, że można jechać. Ktoś pewnie zakpi, że to strata czasu. A przecież żaden pośpiech, żadne spotkanie nie są warte straconego życia.

O przeżyciu decyduje szczęście

Grzegorz Rojek, Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 1 w Gorzowie:
- Samochody, które wjechały pod pociąg lub szynobus, przyjmują uderzenie najsłabszą częścią: bokiem. Potem następuje straszna chwila: trwające wiele sekund hamowanie, podczas którego ani kierowca, ani maszynista nie są w stanie nic zrobić. Siły działające na osobówkę są w tym czasie ogromne. Auto gniecie się w całkowicie niekontrolowany sposób, przestrzeń w kabinie i dla kierowcy, i dla pasażerów kurczy się gwałtownie, dochodzi do bardzo ciężkich obrażeń. Każdy powinien sobie uświadomić, że z rozpędzonym składem nawet najlepszy samochód nie ma szans. A o przeżyciu decyduje wyłącznie szczęście.

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska