Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z Zielonej Góry widać Karkonosze, Śnieżkę oraz Góry Izerskie. Te fotografie wykonano z odległości 140 km. Zobaczcie te zdjęcia

Michał Korn
Michał Korn
Pasmo Karkonoszy - zdjęcia wykonane z odległości ok. 140 kilometrów (Zielona Góra, os. Braniborskie).
Pasmo Karkonoszy - zdjęcia wykonane z odległości ok. 140 kilometrów (Zielona Góra, os. Braniborskie). Michał Korn
Z niektórych miejsc w Zielonej Górze da się dostrzec Karkonosze oraz Góry Izerskie. Obserwacji można dokonywać cały rok, jednak wszystko zależne jest od przejrzystości powietrza. Nam się udało, zobaczcie fotografie gór wykonane z odległości ok. 130-140 km!

- Góry z Zielonej Góry? Ale te nasze, polskie? Te na południu? Karkonosze? Pyta z niedowierzaniem mój znajomy, który w Zielonej Górze mieszka ponad 20 lat, ale pierwszy raz słyszy o takim zjawisku. - A i owszem - odpowiadam.

Trwa głosowanie...

Wiedziałeś/aś, że z niektórych miejsc w Lubuskiem można zaobserwować góry?

Słoneczna pogoda nie zawsze wystarczy

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że m.in. z Zielonej Góry (a także innych miejsc w Lubuskiem) przy dobrej pogodzie można podziwiać pasmo Karkonoszy oraz Góry Izerskie. Nie jest prawdą, że tego typu zapierające dech w piersiach widoki widuje się wyłącznie w określonej porze roku i tylko przy słonecznej pogodzie. Słońce w niczym nie pomaga, a może nawet zaszkodzić, jeśli kojarzycie zjawisko śreżogi (ruch konwekcyjny rozedrganego w upalny dzień powietrza, powodujący wrażenie mgły). Wiosną utrudnić obserwację mogą nam mgły, latem wspomniane już gorące masy powietrza, zaś jesienią i zimą na przykład smog.

ZDJĘCIA KARKONOSZY Z ZIELONEJ GÓRY - KLIKNIJ

Krajobraz w obiektywie

W ciągu roku idealna pogoda na obserwacje bardziej oddalonych obiektów (powyżej 100 km) jest możliwa. Niestety dni, aby napawać się tym widok jest niewiele - z reguły jest ich kilka lub kilkanaście. Wszystko zależne jest od przejrzystości powietrza oraz niekiedy kąta padania promieni słonecznych, dzięki czemu oddalone obiekty mogą być widoczne jako te bardziej lub mniej wyraźne. Pamiętajmy jednak, że pogoda bywa naprawdę nieprzewidywalna. Ta idealna naszym zdaniem nie zawsze sprawdzi się do dalekich obserwacji. Zła z kolei pogoda w ciągu godziny może przeistoczyć się w dobrą. Może się tak zdarzyć za sprawą mas - wiatrów, które będą w stanie oczyścić powietrze na tyle dobrze, że zasięg naszych obserwacji wzrośnie do nawet 150 km!

Karkonosze z odległości 140 km

Wróćmy jednak do fotografii Karkonoszy wykonanych z Zielonej Góry. Zdjęcia te zostały zrobione tuż przed burzą, w środę, 10 lipca 2019 roku, między godziną 20.50 a 21.10 z najwyższego punktu na osiedlu Braniborskim:

Odległość Karkonoszy z miejsca wykonywania fotografii szacuję na ok. 130 - 140 km w linii prostej. Do zdjęć wykorzystywałem m.in. teleobiektyw. Wykonany materiał nie jest rewelacyjny i jestem tego świadomy, gdyż pogoda także nie należała do perfekcyjnych. Mimo to, zdjęcia są na tyle wyraźne, że swobodnie udało mi się podpisać poszczególne elementy krajobrazu Karkonoszy (kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć je w lepszej rozdzielczości):

Skąd można obserwować Karkonosze w Zielonej Górze?

  • Osiedle Braniborskie;
  • Wieża Braniborska;
  • działki niedaleko stadionu żużlowego przy Wrocławskiej 69;
  • okolice Wieży Bismarcka (Góra Wilkanowska) niedaleko Wzgórz Pastowskich;
  • Wzgórza Piastowskie.

A może i wy macie własne zdjęcia dalekich obiektów, które udało wam się wykonać wykorzystując dobrą pogodę? Maile z takimi fotograficznymi ciekawostkami możecie do nas wysyłać na adres [email protected].

Kiedy podaję lokalizację "Zielona Góra przy Wieży Braniborskiej" w mieście znajdują się osoby, które w sumie coś słyszały, ale nigdy nie były... A szkoda! Wystarczy raptem kilka schodów do pokonania, aby zobaczyć jeden z najpiękniejszych widoków w mieście. Nie chodzi tu wcale o zabudowanie, bloki z wielkiej płyty itp. Możemy dojrzeć piękno kontrastów, jakie łączy znajdujący się przed naszymi oczami widnokrąg. Pod nosem zabudowania, w dali piękne, zielone tereny. A przy bardzo ładnej pogodzie zasięg tego, co ukazuje się naszym oczom może nawet przekroczyć 100 kilometrów!Wieża Braniborska w Zielonej Górze:Obiekt na osiedlu Braniborskim to nie tylko lokalna architektoniczna perełka, ale przede wszystkim zabytkowa wieża widokowa, nad którą aktualnie piecze ma Uniwersytet Zielonogórski oraz Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Na jej szczycie znajduje się obserwatorium astronomiczne.Wieża Braniborska wybudowana w latach 1859-1860 początkowo była restauracją-winiarnią z wieżą widokową. Niestety z czasem została mocno zaniedbana. Dopiero w 1988 roku ją odrestaurowano, zaś w 2005 roku przebudowano szczyt wieży, zwieńczając ją obrotową kopułą, pod którą umieszczono teleskop.Wieża już na pierwszy rzut oka wzbudza ciekawość. Składa się z dwóch części. Dolną w kształcie sześciokąta uzupełnia taras dookoła budynku. Podobnie górna część z tym, że jest znacznie mniejszego przekroju.W formie ciekawostki możemy dorzucić również, że początkowo przez Niemców obiekt ten nazywany był rondlem z maczugą. Aby dostać się na Wieżę Braniborską trzeba wcześniej się umówić lub wziąć udział w takim wydarzeniu, jak "Piknik pod Gwiazdami" itp.POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:40 porsche zaparkowało w Zielonej Górze!

Zielona Góra. Widok na miasto z Wieży Braniborskiej. Zobaczc...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska