MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za darmo przebadało się ponad 70 tysięcy Lubuszan. Jak się zapisać?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Z programu Profilaktyka 40 Plus mogą skorzystać osoby ubezpieczone w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, które ukończyły 40 lat. Badanie ciśnienia to tylko jedno z wielu dostępnych badań
Z programu Profilaktyka 40 Plus mogą skorzystać osoby ubezpieczone w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, które ukończyły 40 lat. Badanie ciśnienia to tylko jedno z wielu dostępnych badań pixabay.com
Z bezpłatnych pakietów badań Profilaktyka 40 PLUS skorzystało ponad 70 tysięcy Lubuszan. Z tego ponad 60 proc. to kobiety. Badania można powtórzyć po roku. Aby się zapisać można skorzystać z aplikacji lub zadzwonić na infolinię.

Profilaktyka 40 PLUS. Jak się zapisać?

Jest nowy numer infolinii, dzięki której można się zapisać na badania w programie Profilaktyka 40 PLUS oraz na szczepienie przeciwko HPV. Infolinia +48 800 100 101 czynna jest w godzinach 8.00-18.00. Nie jest już dostępny numer 989.
Lubuski Wojewódzki Oddział NFZ przypomina, że z programu Profilaktyka 40 Plus mogą skorzystać osoby ubezpieczone w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, które ukończyły 40 lat. Wystarczy wypełnić ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), przez infolinię 800 100 101, lub w przychodni POZ uczestniczącej w programie lub w aplikacji mojeIKP.

– Przedłużenie programu to szansa dla tych osób, które jeszcze z programu nie skorzystały. Sporo osób wypełniło ankietę i pobrało kod skierowania, ale jeszcze nie wykonało badań diagnostycznych. Takich osób w naszym województwie jest aż ponad 18 tysięcy (stan listopad 2023 r.) – podaje Joanna Branicka, rzecznik prasowa Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Z kolei z bezpłatnych pakietów badań skorzystało ponad 70 tysięcy Lubuszan. Z tego ponad 60 proc. to kobiety. Zwiększa się też liczba podmiotów, które go realizują.

W województwie lubuskim jest prawie 60 miejsc, w których można zrealizować badania. Wykaz można znaleźć na stronie pacjent.gov.pl lub na stronie oddziału www.nfz-zielonagora.pl

Profilaktyka 40 PLUS. Jakie badania?

Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu Profilaktyka 40 PLUS, dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet

 • morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi
 • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
 • stężenie glukozy we krwi
 • próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
 • poziom kreatyniny we krwi
 • badanie ogólne moczu
 • poziom kwasu moczowego we krwi
 • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn

 • morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
 • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
 • stężenie glukozy we krwi
 • próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
 • poziom kreatyniny we krwi
 • badanie ogólne moczu
 • poziom kwasu moczowego we krwi
 • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT)
 • PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.

Pakiet badań diagnostycznych wspólny

 • pomiar ciśnienia tętniczego
 • pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie
 • obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Zanim otrzymamy pakiet dedykowanych badań obowiązkowo trzeba wypełnić ankietę. Ankieta w tym programie jest kluczowa. Dzięki udzielonym w niej odpowiedziom wykaz badań do wykonania będzie sprofilowany pod nasze potrzeby. By tak się stało niezbędne są pewne informacje np. sposób odzywania, aktywność fizyczna w ciągu dnia, spożywanie używek czy też występowanie chorób onkologicznych w rodzinie.

Ankieta jest w dwóch wersjach. Rozbudowana dla osób w wieku 40-64 i uproszczona dla osób od 65 r.ż. Osoby, które już z programu korzystały i po 12 miesiącach chcą ponowić badania nie wypełniają już ankiety. Skierowanie po roku od rozliczenia badania pojawi się w systemie.

Szczepienie przeciw HPV w Lubuskiem

Lubuski Oddział NFZ przypomina, że od czerwca 2023 r. realizowane są bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat. Do tej pory w Lubuskiem zaszczepionych zostało prawie 3500 dzieci. Wykaz podmiotów, w których można zaszczepić dziecko znajduje się na stronie: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienie-ktore-chroni-przed-rakiem#mapaHPV
Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej ( z wykazu zamieszczonego na mapie punktów szczepień), przez infolinię 800 100 101 (7 dni w tygodniu od godz. 8:00 do 18:00) lub przez Internetowe konto Pacjenta.

- HPV to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka, który odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe m.in. raka pochwy i sromu u kobiet, raka prącia u mężczyzn, raka odbytu, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka i migdałków, okolic głowy i szyi u obu płci - wymienia Lubuski Oddział NFZ.

Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Dlatego powszechne programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują na dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat. Wtedy jest ono najskuteczniejsze i dlatego powszechne programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują tę grupę wiekową. Odpowiedź poszczepienna jest też wtedy znacznie lepsza niż w starszych grupach.

W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.
Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat i podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska