Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabór. Jedna gmina, dwa pałace. Odwiedź malownicze pałace w Przytoku i Zaborze. Obejrzyj nasze zdjęcia i przekonaj się, że warto!

Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
Piękne pałace w gminie Zabór zachwycają o każdej porze roku. To idealne miejsca na wycieczkę rowerową.
Piękne pałace w gminie Zabór zachwycają o każdej porze roku. To idealne miejsca na wycieczkę rowerową. Czytelnik
Zieloną Górę dzieli od Zaboru raptem kilkanaście kilometrów. W tamtejszej gminie znajdziemy dwa piękne pałace, które możemy odwiedzić jednego dnia. Najlepiej rowerem! Obejrzyj zdjęcia podesłane przez naszego Czytelnika.

Pałac w Przytoku. To miejsce warto zobaczyć

Do Przytoku dojedziemy drogą wojewódzką numer 279. Z Zielonej Góry kierujemy się w stronę Starego Kisielina i już kolejną miejscowością na trasie jest Przytok. W urokliwej miejscowości znajdziemy m.in. pole golfowe, staw, restaurację i pałac, w którym obecnie znajduje się Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii. Z tego powodu nie możemy zwiedzić obiektu wewnątrz. Jednak dookoła znajduje się wiele zieleni, ławeczek i miejsc do wspólnego piknikowania, dlatego też miłośnicy odkrywania naszych lokalnych terenów, na pewno nie będą zawiedzeni. Corocznie w okolicy pałacu zostaje ulokowana meta tradycyjnego biegu "Piekło Przytoku", który zawsze gromadzi w gminie Zabór wielu miłośników sportu.

Górzykowo to niewielka miejscowość między Zieloną Górą a Sulechowem. Jeszcze do 1945 roku była po prostu dzielnicą Sulechowa.  Dlaczego warto tu przyjechać? Powodów jest kilka. Przede wszystkim to właśnie tutaj odradzają się tradycje winiarskie. A piękne zbocza porośnięte winoroślami zachwycą wielu mieszkańców. Po drugie dla widoków. Kiedy usiądzie się na wzgórzu nad starorzeczem, to można tak siedzieć i siedzieć. Czas mija, aż można odnaleźć tu spokój. Polecamy tym, którzy w codziennym biegu nie mają chwili odpoczynku.

Gdzie wybrać się na wiosenną wycieczkę w okolicę Zielonej Gó...

Pałac został zbudowany w latach 1864-1867 w renesansowym stylu. Efektownie prezentuje się część frontowa, w której uwagę zwracają wieża ze znajdującym się w niej zadaszonym wejściem oraz ryzalit zakończony ozdobnym szczytem. Od strony ogrody budowlę ozdabia wiele delikatnych elementów dekoracyjnych i wejście z arkadami. Wokół pałacu roztacza się park założony w 1792 roku.

Pałac w Zaborze. Bogata historia

Pałac w Zaborze był w przeszłości przebudowywany dwa razy, w 1745 i 1957 roku. Od XVIII wieku stanowił własność hrabiów Cosel, a późnej książąt na Siedlisku, rodu Schönaich-Carolath. Ostatnią właścicielką pałacu przed II wojną światową była druga żona ostatniego cesarza Niemiec, Wilhelma II Hohenzollerna, która mieszkała w tym miejscu do kwietnia 1945 roku.

Za oknami wciąż utrzymuje się piękna pogoda. Niestety nie możemy w pełni z jej korzystać i odwiedzać piękne miejsca w naszym regionie. Z pomocą przyszedł nam jeden z Czytelników mieszkający na terenie gminy Zabór. Obejrzyjcie galerię zdjęć i zobaczcie piękną wiosnę na malowniczym terenie. Święto młodego wina w Zaborze

Malownicza wiosna w gminie Zabór. Zobaczcie zdjęcia pięknych miejsc

W 1956 roku w pałacu utworzono prewentorium przeciwgruźlicze dla dzieci. W 1976 roku powstało Sanatorium Dziecięce, a 1998 roku Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży, które niesie pomoc najmłodszym do dzisiaj.

Cały teren obiektu to pałac wraz z folwarkiem, w skład którego wchodzą: trzy budynki, oficyna (obecnie szkoła), stajnia (obecnie hotel), kostnica, szklarnia, dwa budynki gospodarcze oraz park.

Będąc w Zaborze, możemy też odwiedzić Lubuskie Centrum Winiarstwa, tamtejsze jezioro, a także udać się na nieopodal znajdującą się przeprawę promową w Milsku.

Zza winorośli wyłania się piękny dom właściciela winnicy.

W okolicy Zielonej Góry można poczuć się jak... w Toskanii. ...

WIDEO: Jak przycinać winorośl - warsztaty w Zaborze

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska