Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabrali nam telewizję analogową. Nie płaczemy

(decha)
7 listopada 2012 roku wyłączono analogowy sygnał telewizyjny w naszym regionie.
7 listopada 2012 roku wyłączono analogowy sygnał telewizyjny w naszym regionie. Archiwum GL
7 listopada ubiegłego roku, nad ranem w naszym regionie, jako pierwszym w kraju, został wyłączony analogowy sygnał telewizyjny. Zastąpił go sygnał cyfrowy. Równo rok po tym wydarzeniu, jakość obrazu w telewizorach Lubuszanie oceniają jako bardzo dobry.

7 listopada 2012 roku o godzinie 4.15, na Starym Rynku w Gorzowie minister administracji i cyfryzacji Michał Boni wraz z przedstawicielami Telewizji Polskiej i Wojewodą Lubuskim symbolicznie wyłączyli analogowy sygnał telewizyjny. Od roku w Lubuskiem, a od kilku tygodniu już w całym kraju oglądanie telewizji możliwe jest wyłącznie w systemie cyfrowym. Przygotowania do tego momentu trwały wiele miesięcy. To, co wydarzyło się w województwie lubuskim minister administracji i cyfryzacji uznał za wzór do naśladowania przez pozostałe regiony Polski, gdzie systematycznie do końca lipca br. wyłączane były nadajniki sygnału analogowego.

Po dwóch miesiącach od przełączenia sygnału na cyfrowy w Lubuskiem, na zlecenie ówczesnego wojewody Marcina jabłońskiego zostało przeprowadzone badanie"Cyfryzacja w opinii mieszkańców wybranych miejscowości województwa lubuskiego". Badaniami zostali objęci dorośli mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego, Słubic i Świebodzina. Większość badanych wskazała, że obecnie posiada dostęp poprzez odbiór sygnału: naziemnej telewizji cyfrowej (38,2 proc.), kablowej (31,4 proc.) i satelitarnej (22,6 proc.).

Respondenci zostali zapytani o to czy po wyłączeniu nadawania sygnału analogowego na terenie województwa lubuskiego mieli jakieś problemy z odbiorem telewizji. Większość badanych odpowiedziała przecząco (44,2 proc.). Tylko 14,2 proc. wskazało, na to że miało jakiekolwiek problemy z odbiorem telewizji. Wśród nich większość wskazała problemy związane z "trudnościami z ustawieniem sprzętu" 45,1 proc., słabym sygnałem 25,4 proc. i wadliwym sprzętem do odbioru telewizji cyfrowej 16,9 proc. Badani w większości pozytywnie ocenili jakość nadawanych w technologii cyfrowej programów telewizyjnych. Połowa badanych wskazała oceny pozytywne, w tym: 23,8 proc. zdecydowanie lepsza od analogowej, 23,6 proc. raczej lepsza od analogowej.

Cyfryzacja sygnału telewizyjnego w Polsce była podzielona na siedem etapów. Pierwszy zrealizowany został w województwie lubuskim, ostatni w warmińsko-mazurskim. Proces przełączania telewizyjnego sygnału z analogowego na cyfrowy zakończył się 23 lipca 2013 r. Zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową, należało do jednego z najważniejszych projektów w sferze publicznej łączących zagadnienia społeczne, ekonomiczne i techniczne.
Zakończenie ostatniego etapu cyfryzacji kanału telewizyjnego w Polsce nastąpiło w Giżycku. Obecny podczas procesu Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni mówiąc o znaczeniu całego procesu podkreślał ważną role województwa lubuskiego. - To tu nastąpiło pierwsze wyłączenie, poprzedzone wzorowo przeprowadzoną kampanią informacyjną wśród społeczeństwa. To, co udało się zrobić w Lubuskiem powielano na pozostałych obszarach kraju - powiedział Michał Boni.
Rozpoczęcie pierwszej regularnej transmisji cyfrowej nastąpiło 30 września 2010 roku. Po zakończeniu wyłączenia telewizji analogowej na obszarze kraju dostępne są 3 multipleksy zawierające programy telewizji publicznej oraz nadawców komercyjnych.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska