Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe kamieniczki wreszcie są odnowione

Dorota Nyk 76 835 81 11 [email protected]
Kamieniczki już teraz wyglądają bardzo ładnie. W środkowej jest wejście do muzeum.
Kamieniczki już teraz wyglądają bardzo ładnie. W środkowej jest wejście do muzeum. Dorota Nyk
Dobiega końca remont trzech barokowych, zabytkowych kamieniczek na wschowskim Rynku. - Jeszcze została wymiana okien i remont drzwi wejściowych - mówi naczelnik wydziału inwestycji gminnych Marian Szarejko.

Trzy kamieniczki już teraz pięknie wyglądają. Wschowianie są nimi zachwyceni. Przeszły remont w ramach projektu rewitalizacji Starego Miasta, za pieniądze ze środków unijnych. W dwóch kamienicach mieści się muzeum, w jednej mieszkają ludzie.

Trzy mieszczańskie kamienice na wschowskim rynku pochodzą z XVII wieku. Wiadomo, że kiedyś była w nich szkoła ewangelicka, a potem były budynkami mieszkalnymi, natomiast na parterach znajdowały się składy lub warsztaty. - Nie mamy wiedzy, kto był ich właścicielem w XVII i XVIII wieku. W XX wieku w jednej z kamienic był warsztat szewski - powiedział nam Dariusz Czwojdrak, pracownik muzeum. - Po wojnie budynki bardzo długo stały opuszczone, były niszczone. Do 1946 roku w naszym mieście stacjonowały oddziały Armii Radzieckiej i żołnierze te kamieniczki podpalili. Dopiero pod koniec lat 50. zapadła decyzja o ich remoncie. W 1968 roku jedna z nich została przeznaczona na muzeum. Od 1975 roku muzeum przydzielono także drugą kamienicę.

1687 - widnieje data na elewacji. A na belce w jednej z salek 1689. Na fasadzie środkowej kamienicy jest zamieszczona po łacinie jedna z najstarszych definicji sprawiedliwości, związana z kulturą protestancką: ucz się żyć uczciwie, nikogo nie krzywdzić, każdemu oddawać to, co mu się należy.

- Jesteśmy już na finiszu remontu, zostały ostatnie prace, które mają potrwać do końca listopada - powiedział nam Marian Szarejko, naczelnik wydziału inwestycji gminnych. - Wartość tego remontu wynosi 460 tys. zł i odbywa się ze środków unijnych, w ramach programu rewitalizacji starówki.

Jednak w przyszłości w tych odnowionych budynkach będzie się mieściła tylko część obecnego muzeum. - Ponieważ nasze pomieszczenia magazynowe nie spełniają wymogów, zaproponowałem, żeby przenieść muzeum do dawnego budynku kolegium jezuickiego, który obecnie także jest remontowany. Według planów, przeprowadzka ma być wiosną lub latem - usłyszeliśmy od dyrektora muzeum Leszka Marciniaka. - To byłoby dla nas bardzo dobre rozwiązanie, bo zabytków nam przybywa, a miejsca mamy mało - mówi. - Jestem już po rozmowach z burmistrzem. Zaproponowałem, by poszerzyć strukturę organizacyjną muzeum i w kamieniczkach na rynku zostawić dział lub oddział muzeum dotyczący kultury protestanckiej. Mogłyby tam być nie tylko organizowane wystawy, ale jest także miejsce na kawiarenkę czy winiarnię.

Budynek kolegium jezuickiego jest właśnie w remoncie także w ramach rewitalizacji starówki. Ma w nim po remoncie znaleźć swoją siedzibę nie tylko część muzeum, ale także biblioteka.

- Kolegium ma być odnowione do 30 czerwca przyszłego roku - poinformował naczelnik Szarejko. - W trakcie, także w ramach tej rewitalizacji, jest także remont trzech innych elewacji dwóch gminnych kamienic na Placu Farnym oraz jednej przy ul. Kilińskiego. Przetarg będzie ogłoszony na początku stycznia przyszłego roku.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska