Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaczęły się porządki

Andrzej Włodarczak
- Lepiej że plastikowe butelki i szkło trafiają do takich pojemników niż mają być wyrzucane gdzie popadnie - uważa Mirosław Gromulski z Łęczyna pod Dobiegniewem
- Lepiej że plastikowe butelki i szkło trafiają do takich pojemników niż mają być wyrzucane gdzie popadnie - uważa Mirosław Gromulski z Łęczyna pod Dobiegniewem fot. Kazimierz Ligocki
42 pojemniki na szkło i plastikowe butelki stoją od niedawna w całej gminie. Mieszkańcy nie narzekają na obowiązek selekcji śmieci.

- Bardzo dobrze, że wreszcie w naszym mieście zaczęło się selekcjonowanie odpadów. Przecież w cywilizowanej Europie plastiki i szkło od dawna się przetwarza, a nie wyrzuca na śmietniska. Surowce te rozkładają się bardzo wolno - mówi Krzysztof Błaszak z Dobiegniewa.

Będzie więcej

W mieście ustawiono sześć kompletów pojemników, w Radęcinie dwa, a w pozostałych wsiach gminy po jednym. Z jednego kompletu korzysta około 500 mieszkańców.

Na początku w Dobiegniewie pojemniki na plastiki szybko zapełniły się pustymi butelkami po napojach. Ludzie nie mieli gdzie ich wyrzucać. - Trochę nie spisała się firma, z którą mamy umowę na odbiór odpadów. To się zmieni, pojemniki będą opróżniane co dwa tygodnie. Postaramy się również o dodatkowe - zapewnia Ryszard Hatała, prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Komunalni w Dobiegniewie.

Selekcjonowanie odpadów kosztuje. - Nie obciąża ono jednak mieszkańców, z gminnej kasy przeznaczyliśmy 7 tys. zł na dodatkowe wydatki. I tak będzie w przyszłości - deklaruje burmistrz Leszek Waloch.

Za gruzy trzeba płacić

Gmina została przymuszona do selekcji niektórych odpadów, bo zamknięto wysypisko śmieci w pobliskim Słonowie. Jednak mieszkańcy się dziwią, dlaczego oddzielnie zbiera się tylko szkło i plastiki? - Surowce te da się sprzedać do dalszego przerobu. Mamy umowę z firmą, która je zabiera z terenu naszej gminy - mówi prezes Hatała.

Nie wystawiono pojemników na makulaturę, bo większość ludzi spala ją w piecach. Odpady biodegradowalne, czyli liście i trawę, właściciele domów powinni składować w swoich kompostownikach. Z kolei na gruzy z remontów mieszkań i domów muszą zamawiać specjalne pojemniki i płacić za ich wywóz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska