Zakładam własny biznes. A może kolektura Totalizatora?

Agnieszka Stawiarska 68 324 88 51 [email protected]
Grzegorz Sakowski, kierownik regionu sprzedaży zielonogórskiego oddziału Totalizatora Sportowego. Wcześniej pracował w Szczecinie. (fot. Mariusz Kapała)
Grzegorz Sakowski, kierownik regionu sprzedaży zielonogórskiego oddziału Totalizatora Sportowego. Wcześniej pracował w Szczecinie. (fot. Mariusz Kapała)
- W roku mieszkańcy składają ponad 330 wniosków o założenie kolektury, a więc jest spore zainteresowanie takim pomysłem na biznes - mówi Grzegorz Sakowski, kierownik regionu sprzedaży zielonogórskiego oddziału Totalizatora Sportowego.

- Chciałabym otworzyć kolekturę. Co muszę wiedzieć na początek? - Że musi ona działać w dobrym miejscu, aby przynosił dochody.

- Co to znaczy „dobre miejsce”? - Dobre, czyli takie, w którym w ciągu dnia pojawia się dużo ludzi, robią zakupy i sięgną po grę. Bardzo dobre są saloniki prasowe, bo tam przychodzą klienci stale po prasę, ale wchodzą też, aby kupić tabletki od bólu głowy, gumy do żucia, napoje. Wtedy też chętnie korzystają z gier losowych. Także dlatego, bo wydają w saloniku dość małe kwoty pieniędzy, więc działa tu czynnik psychologiczny. Nie żałują złotówek na los szczęścia. Na przykład nie sprawdziły nam się umowy sieciowe z pocztą, bo tam ludzie stali w kolejkach, aby zapłacić rachunki. Były więc dwa powody, dla których nie były to dobre miejsca dla Totalizatora. Klient był zdenerwowany, bo musiał zapłacić faktury, a nikt nie lubi tego typu wydatków. W takiej sytuacji trudno o decyzje o podjęciu gry. Po drugie, poczta nie mogła uruchomić osobnych okienek dla nas, a wtedy klienci musieli stawać w kolejkach, aby kupić los.

- A centra handlowe? - Bardzo dobre miejsce. Tam mogą działać kolektury na każdym piętrze i mają dobre wyniki. Ale w województwie lubuskim nie ma ich za wiele, więc trzeba szukać innych miejsc.

- W tej chwili w województwie lubuskim działają kolektury w osobnych pawilonach i przy okazji innej działalności.

- Tak. Mamy podpisane umowy cywilno-prawne z przedsiębiorcami i umowy sieciowe, np. ze stacjami paliw. Nasz oddział jest jedynym, który nie ma własnych kolektur. Kilka lat temu ajenci przejęli punkty, to właśnie te wolnostojące pawilony, i prowadzą działalność w naszym imieniu zgodnie z ustawą hazardową.

- Wróćmy do biznesu. Mam sklepik lub salonik prasowy w dobrym miejscu. Co mam dalej zrobić? - Najlepiej wejść na naszą stronę internetową, tam jest zakładka jak otworzyć kolekturę i dokładnie jest napisane krok po kroku, jakie formalności należy spełnić, aby z nami współpracować.

- A jeśli nie mam internetu lub chcę osobiście zapytać o formalności? - Może pani zadzwonić lub przyjechać do zielonogórskiego oddziału. Nie trzeba się umawiać. Pracujemy w godzinach od 7 do 15. Tymi sprawami zajmuje się u nas pani Grażyna Niedźwiedź i ja. Jeśli ktoś nie może do nas dojechać, bo pracuje w tych godzinach, może poprosić o przyjazd naszego przedstawiciela.

- Co powinnam jeszcze wiedzieć, zanim zdecyduję się, aby do zgłosić się do Totalizatora? - Nie może być pani osobą karaną sądowo. Trzeba to udowodnić wyciągiem z rejestru sądowego. Jeśli ma pani lokal, który związany jest ze wspólnotą, ktoś jest współwłaścicielem, to będzie trzeba przedstawić zgodę na montaż anteny. Łączność jest niezbędna.

- Komu dobrze idzie ten biznes?

- Liczą się cechy dobrego, aktywnego sprzedawcy. Ludzie czasami myślą, że wystarczy otworzyć punkt lotto i samo się kręci. Tak jak w każdej działalności usługowej, musi pani umieć zachęcić klienta do kupna, umiejętnie reklamować ofertę, na bieżąco promować nowości. Wtedy dopiero będzie pani miała wyniki.

- Powiedzmy, że spełniam powyższe warunki, jakie mam załatwić formalności.

- Wypełnia pani formularz, można go wydrukować z naszej strony, lub dostać w oddziale. Dołączyć wszystkie konieczne zaświadczenia. Oprócz tego o niekaralności, wszystkie potwierdzające brak zaległości wobec ZUS, skarbówek, itd. Dokumenty składa pani w oddziale. Konieczna jest też kaucja, która zabezpiecza prowadzenie działalności, wysokość zależy od wielkości obrotów. Gwarancją mogą być też poręczyciele. Kwota kaucji musi być nienaruszalna przez cały czas umowy. Najniższa wynosi 5 tys. zł. W oddziale pani Marta Rak nadzoruje prawidłowe kompletowanie dokumentów i wyjaśnia wszelkie wątpliwości.

- Jestem jakoś sprawdzana? - Tak. Jeśli przyjęliśmy formularz i wstępnie go zaakceptujemy, przyjeżdża do pani nasz przedstawiciel. Sprawdza, czy rzeczywiście punkt nadaje się, w jakich godzinach jest otwarty, czy jest to zgodne z tym, co wpisała pani w formularzu, czy przychodzi tam dużo klientów. Robi zdjęcia, potem przechodzimy już do rozmów szczegółowych.

- Ile czekam na odpowiedź?

- Odpowiadamy w ciągu dwóch tygodni. Zdarza się, że odmawiamy, bo na przykład miejsce nie spełnia naszych oczekiwań. Może pani też trafić na listę rezerwową, jeśli akurat nie mamy maszyn.

- Podpisuję umowę i co dalej.

- Dostarczamy wszystkie urządzenia, zapewniamy łączność, obsługę, reklamy, materiały promocyjne i eksploatacyjne. Pani za nic nie płaci. To jeden z nielicznych biznesów, gdzie aby go otworzyć, nie trzeba inwestować. Za wszystko płaci Totalizator.

- Ile zarobię?

- To zależy, czy jest pani dobrym sprzedawcą, bo pani dochód jest w 100 proc. powiązany z obrotami. Cały zysk oddaje pani nam, a my wypłacamy prowizję. Najmniejsza wynosi 6 proc. i rośnie progowo wraz z pani przychodami, do wartości 7,5 proc. od całości sprzedaży. W przypadku sprzedaży losów, prowizja wynosi nawet 10 proc.

- Lubuszanie lubią grać?

- Lubią nasze gry, chętnie próbują nowości, przyciągają ich kumulacje wygranych. W ub. roku badania wykazały, że połowa Polaków chociaż raz zagrała i Lubuskie tu nie odstaje. Ludzie dobrze też wiedzą, że grając pomagają też budować obiekty sportowe, z których potem sami korzystają. Od kilku lat rośnie liczba kolektur w tym regionie. Teraz działa ok. 490.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gogol
Słusznie!
B
Beckam
Działania zmierzające do pobudzenia przedsiębiorczości w myśl Strategii Rozwoju Kraju mają koncentrować się wokół kwestii ułatwienia dostępu do wysokiej jakości usług świadczonych przez sektor otoczenia biznesu, uzyskania finansowania inwestycji, rozbudowania nowoczesnej infrastruktury służącej prowadzeniu przedsiębiorstwa oraz pomocy w dostępie do wiedzy i doradztwa. Na tym opierją się klastry, które dodatkowo wzbogacone są o srodowisko akademickie
M
Monika P
cele Proinnowacyjnego Klastra Biznesu:1. Podejmowanie działań na rzecz stwarzania dogodnych warunków do rozwoju przedsiębiorstw będących członkami klastra w regionie województwa śląskiego.2. Realizacja wspólnych projektów w zakresie nowych produktów i usług oraz działań badawczych, informacyjnych z zakresu konsultingu biznesowego dla MSP.3. Aktywizowanie i integrowanie środowisk biznesowych.4. Dążenie do pełnej realizacji praw i przestrzegania etyki biznesowej.5. Wspieranie społecznej odpowiedzialności biznesu.6. Wspieranie rozwoju gospodarki opartej na wiedzy.7. Propagowanie dobrych praktyk w biznesie.8. Propagowanie, wspieranie i rozwój badań w dziedzinie nauk zajmujących się ekonomią, zarządzaniem, informatyzacja przedsiębiorstw – w szerokim zakresie - we współpracy z jednostkami badawczo-rozwojowymi, uczelniami wyższymi.9. Nawiązywanie współpracy z firmami, doradcami, klastrami i innymi ośrodkami sektora konsultingu w regionie, kraju i poza granicami.10. Współpraca z organami administracji publicznej (rządowej i samorządowej).11. Wzrost konkurencyjności oraz innowacyjności Klastra poprzez transfer technologii.12. Wzrost konkurencyjności i innowacyjności gospodarki w całym sektorze konsultingowym.13. Promocja innowacyjnych rozwiązań technologicznych, głównie informatycznych wspierających procesy doradcze.14. Wspomaganie transferu wiedzy, technologii i innowacji.15. Rozwój prywatnego sektora badawczo-rozwojowego oraz poprawa efektywności gospodarowania środkami przeznaczonymi na B+R.16. Zwiększenie zainteresowania działalnością innowacyjną podmiotów sektora prywatnego.17. Inicjowanie i wspieranie działań na rzecz promowania i kształtowania postaw przedsiębiorczych.
h
halina
Biznes w ostatnich miesiącach zachowuje się w większości tak, jakby nie wiedział, co ma robić. Przedsiębiorcy z jednej strony boją się kryzysu i o przyszłość swoich firm, z drugiej zaś nie chcą przegapić momentu w którym należałoby już zacząć działać bardziej ofensywie. Stąd te wahania nastrojów .Taka sytuacja wynika z braku wsparcia przedsiębiorstw, które nie znajdują nigdzie informacji służących im pomocą, ani rozwiązań zwiększających efektywność działań. Muszą sobie radzić same w tej sytuacji turbulentnego otoczenia, jednak jest to źle pojęta, wymuszona sytuacją samodzielność, która nie ma odpowiedniej bazy merytorycznej. Firmy nie mogą kompleksowo skonsultować strategii swoich działań, dlatego około 1/3 z nich kończy działalność w czasie krótszym niż jeden rok od rozpoczęcia funkcjonowania.
j
ja -po prostu
Też tak słyszałam. Fajna sprawa
R
Robert p
ciekawy wątek w sprawie tej strategi :)
z
zeus
Jakiś czas temu czytałem o klastrach biznesowych, które niezwykle pomagają w działaniach. Promowanie idei tworzenia powiązań kooperacyjnych opartych na współpracy, a nie na konkurencji :)"Proinnowacyjny Klaster Biznesu jest instytucją opartą na transferze wiedzy i doświadczenia, która wypracowywać będzie innowacyjne rozwiązania organizacyjne i technologiczne w dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwem zmierzające do optymalizacji procesów biznesowych zarówno członków klastra, jak i podmiotów zewnętrznych"ciekawe..
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie