Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanieczyszczenie wody w Świebodzinie. Nowy komunikat Sanepidu. Zobacz, gdzie można pić wodę bez obaw

AK
Sanepid w Świebodzinie wydał komunikat, ponieważ mieszkańcy niepokoili się co piją. W jakim rejonie miasta woda ma prawidłową jakość - zabacz kolejne zdjęcie.
Sanepid w Świebodzinie wydał komunikat, ponieważ mieszkańcy niepokoili się co piją. W jakim rejonie miasta woda ma prawidłową jakość - zabacz kolejne zdjęcie. PIXABAY
Od kilku dni w Świebodzinie i okolicach występują problemy związane z pogorszeniem jakości wody. Mieszkańcy skarżą się na niejasne informacje i opieszałość w ich przekazywaniu. Dziś Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał nowy komunikat.

Poniedziałkowy komunikat Sanepidu wzbudził duży niepokój mieszkańców miasta. – Wynika z niego, że zanieczyszczona jest woda całym Świebodzinie, a początkowo mówiono tylko o poszczególnych blokach na os. Widok. Wielu mieszkańców już nic z tego nie rozumie – zgłasza pan Jan.

- Najgorsza jest opieszałość w informowaniu – mówi pani Anna. – Zanim informacje pojawiły się na stronie urzędu, minęło kilkanaście godzin. A wiadomo, że nikt nie zagląda na stronę Sanepidu czy wodociągów. Kartki z informacjami na osiedlach były tylko gdzieniegdzie. Czasem na drzwiach wejściowych do klatki, czasem na słupach. A co z osobami, które nie wychodzą z domu? Żeby dowiedzieć się o co chodzi, trzeba było poszukać. A nie tak to powinno wyglądać.

To nie żart! Taka woda płynęła z kranów w Czerwieńsku w ten weekend.

Czarna woda płynie z kranów. - Nie ma jak się umyć, ugotować...

Gdzie woda jest czysta?

Z uwagi na niejasności, we wtorek (2 października) PSSE w Świebodzinie wydała nowy komunikat, z wyszczególnieniem ulic i budynków, których obostrzenia nie obejmują.

Warunkowa przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego obejmuje Świebodzin, Lubinicko, Jeziory, Ługów, jednak komunikat nie dotyczy: wodociągu publicznego Świebodzin II zaopatrującego os. Widok (bloki 1, 2, 6, 7), ulicę Zachodnią 74 (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7, z oddziałem przedszkolnym i halą sportową), 74a, 76 (Seco/Warwick, Dalkia Świebodzin), 76 a, tj. Powiatowy Zespół Szkół, 76b (Sprick Rowery), 78 (Adient), 80, 82 (KIM), os. Zacisze i miejscowość Rozłogi. Zalecenia nie obejmują również wodociągu lokalnego SM Słoneczna zaopatrującego ul. Słoneczną (budynki 36, 40, 42, 43, 44, 47, sklep spożywczy budynek nr 38 oraz sklep spożywczy Maja 42/2).

- Na osiedlu Widok niektóre obiekty zasilane są z innego ujęcia (SUW 2), dlatego komunikat nie dotyczy mieszkańców tych budynków – wyjaśnia pracownik Zakładu Wodociągów Kanalizacji i Usług Komunalnych (imię i nazwisko do wiadomości red.). – Jesteśmy w trakcie ustalania przyczyny zanieczyszczenia. Dziś wywiesimy nowe komunikaty. Na pewno pojawią się przy marketach i na wszystkich słupach ogłoszeniowych. Szkoły, przedszkola, szpitale poinformowano drogą elektroniczną, zakłady pracy również. Jeśli chodzi o mieszkańców komunikaty wywiesimy, gdzie tylko możemy.

Gdzie mieszkańcy muszą uważać co piją

W pozostałych częściach miasta obowiązują zalecenia wydane przez PSSE. Dlaczego? Jakość wody uległa pogorszeniu pod względem bakteriologicznym i nie spełnia wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z uwagi na obecność pojedynczych bakterii.

W związku z tym, woda do celów konsumpcyjnych, tj. do picia, przygotowywania posiłków, do mycia i płukania warzyw, owoców, do produkcji żywności, mycia naczyń, a także kąpieli noworodków powinna być używana wyłącznie po przegotowaniu. Woda może być natomiast wykorzystywana do innych celów socjalno – bytowych, higienicznych i domowych, a także do urządzeń sanitarnych.

Co dalej? Pracownik ZWKiUK wyjaśnia, że na osiedlach nie pojawią się beczkowozy, gdyż woda jest dopuszczona do spożycia (warunkowo – dop. red.). – Dziś ponownie będą prowadzone badania próbek wody, a jutro, najpóźniej pojutrze poznamy wyniki i na tej podstawie określimy dalsze działania. Obecnie sieć jest zdezynfekowana. Na bieżąco monitorujemy sytuację.

Wykryto kilka bakterii

Arleta Miśkiewicz, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świebodzinie podkreśla, że warunkowa przydatność wody do spożycia to innymi słowy niewielkie obniżenie jakości wody. Właśnie dlatego nie powinno używać się określenia „skażona”, bo to wywołuje wśród mieszkańców jeszcze większy niepokój.

- Mamy do czynienia z obniżeniem jakości wody. W zbadanej próbce wykryto kilka bakterii, więc jest prawna konieczność umieszczenia ostrzeżeń, żeby nie spożywać surowej wody, bezpośrednio z kranu, nie myć niemowląt w takiej wodzie. Pozostałe osoby mogą spokojnie korzystać z wody: tylko do mycia warzyw, przygotowywania posiłków, napojów, mycia zębów, należy tę wodę przegotować – wyjaśnia A. Miśkiewicz.

Kilka łyków nie zaszkodzi

Powiatowy Inspektor Sanitarny podkreśla, że przypadkowe wypicie kilku łyków wody, nie niesie ze sobą konsekwencji. – Nie powinno absolutnie zaszkodzić. Woda jest chlorowana już od kilku dni, żeby oczyścić wodociąg, więc te działania są profilaktyczne, głównie skierowane do osób z obniżoną odpornością, malutkich dzieci, chorych. Oni muszą zachować większą ostrożność, ale absolutnie nie powinno nic się wydarzyć, po przypadkowym, niewielkim spożyciu wody.

Miśkiewicz wyjaśnia też, że w związku z problemami w odczytaniu poniedziałkowego komunikatu, we wtorek wydano nowy – z innymi sformułowaniami, by było jasne, kto musi stosować się do zaleceń.

Bieżące informacje na ten temat można odnaleźć na stronie internetowej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej edu.wsse.gorzow.pl/swiebodzin oraz na stronie Zakładu Wodociągów Kanalizacji i Usług Komunalnych www.zwkiuk.swiebodzin.pl

SUPERBAKTERIA - LEKARZE SĄ BEZRADNI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska