Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłek opiekuńczy na rodzica - dla kogo i na ile czasu? Taka jest obecnie wysokość świadczenia

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
W 2023 roku kryterium dochodowe przy specjalnym zasiłku opiekuńczym wynosi 764 zł netto na osobę w gospodarstwie domowym.
W 2023 roku kryterium dochodowe przy specjalnym zasiłku opiekuńczym wynosi 764 zł netto na osobę w gospodarstwie domowym. chormail / 123rf.com
Osobom, które zrezygnowały z pracy na rzecz sprawowania opieki nad chorym ojcem lub matką, przysługuje specjalny zasiłek opiekuńczy. Aby go dostać, trzeba jednak spełnić kilka kluczowych warunków. Ile wynosi zasiłek opiekuńczy na rodzica i jak długo jest wypłacany?

Spis treści

Odejście z pracy na rzecz opieki nad rodzicem to nie tylko trudna decyzja, ale także spore obciążenie finansowe. Zakup leków, produktów leczniczych oraz zapewnienie specjalistycznej opieki lekarskiej to wydatki, z którymi nie każdy sobie poradzi. Jak wtedy odciążyć budżet domowy?

Specjalny zasiłek opiekuńczy - czym jest i komu przysługuje?

Specjalny zasiłek opiekuńczy to świadczenie przyznawane osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom, rezygnującym z zatrudnienia na rzecz opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Środki wypłacane przez ZUS mają pomóc w leczeniu, rehabilitacji lub edukacji chorego.

Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, wsparcie dotyczy opiekunów osób z „orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki, lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji”. Co istotne, posiadanie statusu bezrobotnego lub zarejestrowanie się w urzędzie pracy nie wpływa na prawo do pobierania tego zasiłku.

Oprócz rezygnacji z pracy oraz orzeczenia o niepełnosprawności wymagane będzie także spełnienie kryterium dochodowego. Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeśli wysokość dochodu rodziny osoby sprawującej opiekę, a także osoby wymagającej opieki wynosi maksymalnie 764 zł netto miesięcznie na osobę.

- Przy ustalaniu uprawnień do specjalnego zasiłku opiekuńczego brane są pod uwagę dochody rodziny osiągnięte w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy (trwa on od 1 listopada do 31 października następnego roku kalendarzowego - czytamy na portalu empatia.gov.pl.

Warto przypomnieć, że obowiązek alimentacyjny to inaczej obowiązek utrzymania, a także dostarczania środków wychowania krewnym w linii prostej. Obejmuje zatem rodziców, dziadków oraz odwrotnie dzieci i wnuków, a nawet byłego małżonka i rodzeństwo.

Ile wynosi i jak odebrać specjalny zasiłek opiekuńczy?

Specjalny zasiłek opiekuńczy podlega waloryzacji co trzy lata. Informacje o tym, ile obecnie wynosi i jak go otrzymać sprawdzisz w naszej GALERII.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zasiłek opiekuńczy na rodzica - dla kogo i na ile czasu? Taka jest obecnie wysokość świadczenia - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska