MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zespół szkół rolniczych z Powodowa już po wielkim zjeździe absolwentów

EUGENIUSZ KURZAWA 0 68 324 88 54 [email protected]
Na zjeździe byli najstarsi absolwenci z lat 1948-50.  Zwłaszcza ważna była obecność pani Marii Adamczewskiej, absolwentki ze świadectwem maturalnym nr 1, jak i jej męża, ongiś wicepremiera w rządzie Mazowieckiego - Czesława Janickiego (siedzą w środku obok starosty i burmistrza)
Na zjeździe byli najstarsi absolwenci z lat 1948-50. Zwłaszcza ważna była obecność pani Marii Adamczewskiej, absolwentki ze świadectwem maturalnym nr 1, jak i jej męża, ongiś wicepremiera w rządzie Mazowieckiego - Czesława Janickiego (siedzą w środku obok starosty i burmistrza) fot. Witold Składanek
Już po "godzinie zero". W sobotę odbyło się "spotkanie po latach" absolwentów Zespołu Szkół Rolniczych i Technicznych. Choć już za kilkanaście dni może się okazać, iż nazwa szkoły będzie zmieniona...
Spotkanie absolwentów odbyło się w wielkim namiocie koło szkoły. Rozmowom nie było końca.
Spotkanie absolwentów odbyło się w wielkim namiocie koło szkoły. Rozmowom nie było końca. fot. Witold Składanek

Spotkanie absolwentów odbyło się w wielkim namiocie koło szkoły. Rozmowom nie było końca.
(fot. fot. Witold Składanek)

- To był zjazd wszystkich roczników, od chwili założenia szkoły do roku 1999 włącznie - opowiada dyrektor szkoły Jerzy Rusin. - Jest to parę tysięcy osób rozrzuconych po całym kraju i świecie...

Zjazd zgromadził setki, jeśli nie więcej osób uczęszczających do placówki po 1945 r. Dotychczas największe tego typu spotkanie odbyło się 30 września 1989 r., gdy placówka otrzymała imię Hipolita Cegielskiego, zaś absolwenci ufundowali sztandar, zaś w holu pamiątkową tablicę. Od tej pory tzw. duże zjazdy obywają się co pięć lat.

- Ten sobotni był szczególnie ważny, gdyż został połączony z obchodami 90-lecia szkolnictwa rolniczego na Ziemi Wolsztyńskiej, jak i 20-lecia nadania szkole imienia Cegielskiego - podkreśla J. Rusin.

- Imię Cegielskiego zapewne pozostanie, ale wygląda na to, że może zmienić się podstawowa nazwa placówki - przekazuje przy okazji Jacek Skrobisz, wicestarosta wolsztyński.

Chodzi o to, że zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty, człon rolniczy w nazwie mogą mieć tylko szkoły "kształcące wyłącznie w zawodach dla rolnictwa". Tak mówi ustawa, która weszła w życie 1 września br. - Co wymusza na starostwie, jako organie prowadzącym, zmianę nazwy, gdyż w Powodowie uczymy wielu innych zawodów. Wprawdzie zmiana może być kosmetyczna, ale jednak... - dorzuca Skrobisz.

Temat nazwy może wypłynąć na najbliższym posiedzeniu rady powiatu 29 września. Wcześniej starostwo chce jeszcze zasięgnąć porad prawników. Gdyby doszło do zmiany, to niedługo możemy mieć w Powodowie Zespole Szkół Technicznych. Lub Zespole Szkół Zawodowych. Dyr. Rusin sugeruje, że starostwo uszanuje inicjatywę oddolną i zgodzi się z propozycją nazwy ustaloną w powodowskich murach.

- Cieszę się zwłaszcza, że na zjeździe byli najstarsi absolwenci z lat 1948-50 - wraca do spotkania dyrektor. - Zwłaszcza ważna była dla nas obecność pani Marii Adamczewskiej, absolwentki ze świadectwem maturalnym nr 1, jak i jej męża, ongiś wicepremiera w rządzie Mazowieckiego - Czesława Janickiego.

90-lecie szkolnictwa rolniczego (ramka)

Idea szkolnictwa rolniczego w powiecie wolsztyńskim została zrealizowana zaraz po odzyskaniu niepodległości. W 1919 r. utworzono Szkołę Gospodarstwa Wiejskiego. W pierwszym roczniku przyjęto do niej 24 panienki. Po 1945 r. placówkę, już jako Technikum Rolnicze, przeniesiono do Powodowa. W 2004 r. Zespół Szkół Rolniczych wzbogacił się o pion techniczny (Technikum Lotnicze, Elektroniczne, zaś rok temu o Hotelarskie).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska