reklama

ZIELONA GÓRA. 5 miejsc, do których można pojechać na jeden dzień z Zielonej Góry – część II

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Zaktualizowano 
Bastei, Niemcy Eliza Gniewek - Juszczak
Wolny dzień, co robić? Można wybrać się na wycieczkę. Wystarczy samochód i mapa. Trasa do 200 kilometrów w jedną stronę. Przedstawiamy drugą porcję propozycji.

1.Sztolnie Walimskie - Kompleks Riese i Wielka Sowa
Trasa: 195 km, czas dojazdu ok. 2,5 godz. Jedziemy do Wałbrzycha, za Wałbrzychem drogami 381 i 383.

Sztolnie Walimskie
Znajdują się w Rzeczce w gminie Walim, tuż przy drodze wojewódzkiej nr 383. „Od 1943 roku w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę i z ogromnym rozmachem prace budowlane pod wspólnym kryptonimem „Riese” (Olbrzym). Budowa nie została nigdy ukończona, pozostawiając po sobie szereg niedokończonych podziemnych kompleksów” – czytamy na stronie www.sztolnie.pl.
Można wybrać bilet łączony do sztolnie i Zamku Grodno. Taki bilet jest ważny 10 dni od dnia zakupu.

Kiedy czynne są sztolnie?
Obiekt czynny jest codziennie: od października do kwietnia: od poniedziałku do piątku od 9:00, ostatnie wejście o 16:00, w soboty, niedziele i święta od 9:00, ostatnie wejście o 17:00. Od maja do września: od poniedziałku do piątku od 9:00, ostatnie wejście o 17:00, w soboty, niedziele i święta od 9:00, ostatnie wejście o 18:00.
Obiekt jest nieczynny w Niedzielę Wielkanocną, 1 XI i 24-25 XII. Sobota Wielkanocna i 31 XII ostatnie wejście o 14:00. Nowy Rok czynne od godziny 11:00.

Wielka Sowa
W pobliżu są dobrze oznakowane trasy turystyczne prowadzące na szczyt. „Wielka Sowa to prawdziwe turystyczne zagłębie tej części Sudetów. Zróżnicowane pod względem długości i trudności trasy prowadzą przez ciekawe zakątki Gór Sowich nierzadko racząc się pięknymi okazami przyrody” – czytamy na portalu gminy www.pieszyce.pl.
Na szczycie jest wieża widokowa. Czynna jest od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00 w okresie od 1 maja do 31 października każdego roku. W sezonie zimowym (listopad-kwiecień) czynna jest w weekendy, w godzinach od 9:30 do 15:30 (warunkiem otwarcia są dobre warunki pogodowe). Wejście kosztuje kilka złotych.

ZOBACZ TEŻ:
Bieg alpejski na Wielką Sowę już po raz dziesiąty

Punkty i wieże widokowe Dolnego Śląska. Znasz je? [POMYSŁY NA WEEKENDOWĄ WYCIECZKĘ]

2.Zamek Grodno, Zagórze Śląskie w okolicy Wałbrzycha

Trasa: 178 km, czas dojazdu ok. 2,5 godz. Jedziemy S3 przez Legnicę, Jawor. Na wysokości Bolkowa wybieramy drogę nr 5, a na wysokości Dobromierza skręcamy na Świebodzice. Przed Wałbrzychem skręcamy w drogę nr 379, która doprowadzi do zamku.

Zamek Grodno
W Zagórzu Śląskim jest sporo parkingów. Spacer przez las na górę Choina, gdzie jest zamek nie męczy, wręcz przeciwnie. Zachowała się część zamku, piękna brama. Jest co oglądać.
Od 2019 r. działa Centrum Bioedukacji Multimedialnej. To dwie sale. W pierwszej można obejrzeć film w technologii 3D o nietoperzach (w nawiązaniu do Ostoi Nietoperzy Gór Sowich w obszarze Natura 2000). W drugiej przechodzi się przez cztery pory roku. W sali przygotowano szereg efektów specjalnych, m.in. technologię hologramu.
Widok z wieży pozwala obejrzeć okolicę. Niewiele brakowało, żeby zamku nie było wcale. „W 1823 r. okoliczni chłopi nabyli zamek na licytacji, celem rozebrania go i pozyskania tanim kosztem materiałów budowlanych. Ich planom zapobiegł prof. Johann Gustav Büsching z Wrocławia, któremu sąd po protestach przyznał Zamek Grodno w dożywotnie użytkowanie. Dzięki działaniom prof. Büschinga zamek został zabezpieczony przed dalszym niszczeniem i uchroniony przed rozbiórką” – czytamy na portalu zamku www.zamekgrodno.pl.
Od sierpnia na Jeziorze Bystrzyckim (Lubachowskim) jest nowa kładka. Została wybudowana w miejscu rozebranego starego wiszącego mostu. To też atrakcja turystyczna miejscowości. Spacer tędy też przynosi dużo wrażeń.
W pobliżu kładki jest restauracja. Można tutaj zostać na obiad.

Kiedy czynne?
Od października do kwietnia: pon. - pt., 9:00 - 17:00, ostatnie wejście o 16:00, w sob., niedz. i święta, 9:00 - 18:00, ostatnie wejście o 17:00.
W miesiącach od maja do września: pon. - do pt., 9:00 - 18:00, ostatnie wejście o 17:00,
w sob., niedz. i święta, od 9:00 do 19:00, ostatnie wejście o 18:00.
Nieczynne w Niedzielę Wielkanocną, 1 XI i 24-25 XII.

Wałbrzych – palmiarnia
Jeśli mamy jeszcze czas można wracając przejechać przez Wałbrzych, obejść rynek albo pojechać do palmiarni przy ul. Wrocławskiej 158, żeby porównać, który obiekt tego typu jest ładniejszy, ten w Zielonej Górze czy ten w Wałbrzychu. Jeśli pojedziemy jesienią, wałbrzyska palmiarnia może być już nieczynna, wtedy nie żałując wracamy do Zielonej Góry.
Obiekt jest czynny w sezonie od listopada do marca, pon. – pt., w godz. 10-15, sob. – niedz., w godz. 10-16, w sezonie od kwietnia do października, pon. – pt., w godz. 9-17, sob. – niedz., w godz. 9-18.

ZOBACZ TEŻ:
Niemiecki skarb na zamku Grodno pod Wałbrzychem?

Zagórze Śląskie - Zamek Grodno dzięki pomysłom i środkom władz gminy staje się prawdziwym magnesem dla turystów

Wałbrzych i gminy powiatu wałbrzyskiego inwestują w okoliczne zamki (ZDJĘCIA)

Betonowa kładka zastąpi kultowy most

3.Zamek Grodziec i Lwówek Śląski

Trasa 119 km, czas dojazdu ok. 2,5 godz. Jedziemy przez Kożuchów, Szprotawę, Leszno Górne do A18, potem skręcamy na węźle Jadwisin, przez Radziechów jedziemy do Grodźca.

Zamek Grodziec
„Pierwszy gród na wznoszącym się prawie 400 metrów nad poziom morza, wygasłym wulkanie, istniał jeszcze za czasów słowiańskiego plemienia Bobrzan. Obecny układ przestrzenny Zamku Grodziec powstał w 1470 r. dzięki legnickiemu księciu Fryderykowi I” – czytamy na stronie www.szlakzamkowipalacow.eu.

Kiedy czynny?
Od poniedziałku do niedzieli: w godz. od 10:00 do 15:00 (od listopada do stycznia)
w godz. od 10:00 do 17:00 (luty), w godz. od 10:00 do 17:00 oraz do godz 18:00 w weekendy (marzec), w godz. od 10:00 do 18:00 (od kwietnia do października). Zwiedzanie zamku z przewodnikiem w każdą sobotę i niedzielę w godzinach: 11:00, 12:30, 14:15, 15:45. Od listopada zwiedzanie zamku odbywa się bez przewodnika.

Lwówek Śląski
Od Grodźca do Lwówka to odległość ok. 19 km. Rynek wprawdzie otoczony jest małymi blokami, zamiast kamieniczek, ale zachowały się mury obronne. „Jako jedno z nielicznych miast w Europie Lwówek Śląski ma niemalże w pełni zachowane średniowieczne mury obronne wraz bramami i basztami: Bolesławiecką i Lubańską. Lwóweckie mury obronne składają się z dwóch pierścieni otaczających miasto. Należą one do najciekawszych na Dolnym Śląsku” – czytamy na portalu gminy.

Zobacz też:
Czarna Prababka z zamku w Grodźcu

Herbert von Dirksen. Ostatni pan na zamku Grodziec

Zamek Grodziec. Gwiazda ekranu

Średniowieczne mury w Lwówku Śląskim odzyskują swój blask

4. Rathen i Děčín

Trasa: 196 km, czas dojazdu ok. 2 godz. 45 minut. Jedziemy drogą nr 27 na przejście graniczne w Przewozie, dalej przez Hähnichen do drogi nr 115, aż do drogi A4 na Budziszyn, jedziemy aż do zjazdu na drogę nr B98. Dalej są już znaki na Rathen.

Bastei
Masyw górski Bastei to najstarsze i najbardziej znaczące centrum turystyki w przedniej części Szwajcarii Saksońskiej. Właśnie tutaj można podziwiać osobliwe piękno skał i natury, które niejednokrotnie było inspiracją dla poetów, czy także uwieczniano je na płótnie przez malarzy, takich jak Caspar David Friedrich. Skała Bastei jest położona prawie 200 m nad poziomem Łaby, która to z kolei w tym miejscu znajduje się na 110 m nad poziomem morza. Na Bastei można wejść stosunkowo łatwą trasą, w ciągu ok. 30-45min. Wchodzą osoby starsze, podpierające się laską i ludzie młodzi, którzy pchają wózki z dziećmi.
Wracać można tą samą drogą, ale jeśli starczy czasu, można wybrać drogę przez Czechy i miasteczko Děčín.

Děčín
- Miasto na północy Czech, blisko granicy z Niemcami, zachwyca malowniczą okolicą zwaną Czeską Szwajcarią, świetną na wycieczki piesze i rowerowe oraz wspinaczkę. Warto przejść się trasą turystyczną, wiodącą wśród barokowych budowli, aby dotrzeć do różanego ogrodu i zamku dominującego nad miastem – czytamy na portalu www.czechy.pl.
Kolorowe zadbane kamieniczki robią wrażenie. Są restauracje, w których widać, że mieszkańcy lubią spędzać czas. Nie jest drogo.

Zobacz też:
Ciekawostka - TIME GATES - BRAMY CZASU

5.Dawna kopalnia węgla brunatnego Babina

Trasa: 81 km, czas dojazdu ok. 1,5 godz.
Jadąc od strony Żar krajową "dwunastką" przejeżdżamy przez Nowe Czaple. Zaraz za wsią skręcamy w prawo. GPS podpowie żeby skręcić w pierwszą drogę w prawo, ale tam nie ma parkingu. Lepiej podjechać trochę dalej, aby zaparkować samochód w przygotowanym do tego miejscu.

Znakomite miejsce na spacer, kiedy mamy tam jak dojechać samochodem. A jeśli auto ma hak na rower, to jeszcze lepiej zabrać dodatkowe dwa kółka ze sobą. Jest ścieżka, z której korzystają piesi i rowerzyści. Prowadzi wokół jeziorek, które powstały w miejscach dawnego wydobywania węgla brunatnego. Atrakcją jest wieża widokowa, ale tak naprawdę cały teren jest atrakcją południowo-zachodniej części województwa lubuskiego.
Na początek zobaczymy największy zbiornik zwany Afryką. Było tutaj największe wyrobisko odkrywkowe węgla brunatnego powojennej kopalni „Przyjaźń Narodów – Szyb Babina”. Prowadzi do niego ścieżka z drewnianą poręczą. Widać nasadzenia ozdobnych traw, ale przy brzegu nie rośnie nic. Nie ma też żadnych glonów. Woda ma trudny do określenia przy pochmurnym niebie kolor, może bardziej pomarańczowy, a może ceglasty. Z jednej z wielu tablic informacyjnych dowiedzieć się można, że jest to wynik obecności pirytu (to siarczek żelaza). Jego rozkład prowadzi do powstania kwasu siarkowego, który rozcieńcza się w wodzie i powoduje jej zakwaszenie. Odczyn pH odpowiada kwasowości octu. W smaku rzeczywiście przypomina ocet, który przepłynął przez starą żelazną rurę, albo wodę z leczniczego źródła, ale oczywiście nie polecam jej pić.

Zobacz też:
Babina. 7 cud Polski!

**Pierwsza część propozycji wycieczek z Zielonej Góry na jeden dzień do 200 kilometrów w jedną stronę dostępna jest

tutaj

**

MIEJSCA, KTÓRE ZACIEKAWIĄ TURYSTÓW

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3