Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra chce należeć do Stowarzyszenia "Samorządy dla żużla". Radni klepnęli uchwałę

kali
Zielona Góra chce należeć do Stowarzyszenia "Samorządy dla żużla"
Zielona Góra chce należeć do Stowarzyszenia "Samorządy dla żużla" Mariusz Kapała
Zielona Góra chce nadal wspierać żużel. Ale tak jak inne miasta, chce mieć większy wpływ na to, w jaki sposób wydawane są przez klub, przekazywane pieniądze. Stąd pojawił się pomysł przystąpienia do Stowarzyszenia "Samorządy dla żużla".

Żużel nie tylko w Zielonej Górze czy Gorzowie to bardzo ważna sprawa. Sport ten wspierają także inne samorządy, w których są kluby żużlowe. Choć łatwo nie jest. Wiadomo, jak topnieją fundusze, od tego roku z powodu zmian podatkowych do kasy miast wpłynęło mniej pieniędzy. A w kolejnych latach lepiej nie będzie, zwłaszcza że zadań samorządom przybywa.

Trwa głosowanie...

Czy miasto powinno wspierać żużel?

Żużlowe miasta wymieniają się doświadczeniami

Dlatego gospodarze miast, w których działają kluby żużlowe postanowili się spotykać, wymieniać doświadczeniami. Wspólnie zastanawiać się, w jaki sposób nadal wspierać żużel. Z roku na rok wymagania licencyjne Polskiego Związku Motorowego rosną. Tymczasem stadiony, infrastruktura wokół nich w większości miast należy właśnie do nich, a nie do klubów.
Samorządy chcą nadal wspierać czarny sport, ale jednocześnie chcą mieć większy wpływ na sposób wydawania przez kluby otrzymywanych z miejskie kasy pieniędzy.

Radni za wstąpieniem Zielonej Góry do stowarzyszenia

Żużlowe miasta chcą dołączyć do powstającego „Stowarzyszenia dla żużla”… Zielona Góra już to zrobiła. Na ostatniej sesji radni nie mieli uwag, by samorząd został członkiem tej organizacji.
W uchwale czytamy m.in. „Upoważnia się Prezydenta Miasta Zielona Góra jako przedstawiciela Miasta Zielona Góra do: 1) udziału w zebraniu założycielskim Stowarzyszenia „Samorządy dla żużla”; 2) zatwierdzenia ostatecznej wersji statutu Stowarzyszenia „Samorządy dla żużla” w związku z rejestracją stowarzyszenia”.

„Celem Stowarzyszenia jest partnerstwo w relacjach z Polskim Związkiem Motorowym oraz spółką Ekstraliga Żużlowa w zakresie realizacji zadań infrastrukturalnych i ekonomicznych sportu żużlowego. Dzięki powołanemu Stowarzyszeniu samorządy będą miały wpływ na realizację inwestycji na majątku miejskim. Artykuł 172 Konstytucji RP daje jednostkom samorządu terytorialnego prawo do zrzeszania się. Zobowiązuje ustawodawcę do szczegółowego określenia, w jakich formach i na jakich zasadach jednostki te mogą się zrzeszać. Również przepisy ustawy o samorządzie gminnym przewidują taką możliwość w art. 84 i 84a. Stowarzyszenie jest odmianą organizacji społecznej i cechuje się dobrowolnością zrzeszenia, samorządnością, trwałością oraz tym, że tworzone jest w celach niezarobkowych” (…).

"Samorządy dla żużla" mają działać wspólnie

„Głos jednostek samorządu terytorialnego powinien być wysłuchany przed podjęciem ostatecznej decyzji przez prowadzącego rozgrywki żużlowe. Środowisko samorządowe powinno mieć w tym względzie wspólne stanowisko i mówić jednym głosem. Wtedy też byłby on nie tylko głosem wspólnie wypracowanym, ale również silniejszym. Samorząd jest bardzo ważnym partnerem dla klubu żużlowego. Samorząd powinien stać się ważnym partnerem dla podmiotu prowadzącego rozgrywki ligowe. Sport żużlowy to niebywała promocja dla samorządów, ale wykładając środki na tę promocję chcemy być jednocześnie partnerami nie tylko dla klubów sportowych, ale i władz Ekstraligi. Głos samorządów ma mieć nie tylko roboczy czy doradczy charakter, ale również ekspercki. Z tego też względu uznano, iż najlepszą formą realizacji tych celów jest powołanie Stowarzyszenia zrzeszającego Miasta, w których funkcjonuje sport żużlowy. Powołane Stowarzyszenia winno mieć nieskomplikowany charakter. Proponuje się, aby Stowarzyszenie nosiło nazwę: „Samorządy dla żużla”.

ZOBACZ TEŻ

Po zamianie działek, na terenie elektrociepłowni powstanie całoroczone, zadaszone lodowisko. Wjazd będzie pod wiaduktem na ulicy Zjednoczenia (od strony Tesco)

ZIELONA GÓRA: Będzie całoroczne lodowisko. Ciepło zostanie z...

Pomnik Bachusa na zielonogórskim deptaku

Poznaj zielonogórskie pomniki i dzięki nim ciekawostki o mie...

POLECAMY

Wideo: Jeżeli chodzi o samochody elektryczne, to dzisiaj mamy do czynienia z początkiem całego procesu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska