Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra: Inwestorów nie było. I nie ma

Rafał Krzymiński 68 324 88 44 [email protected]
(fot. mainrc/ sxc.hu)
(fot. mainrc/ sxc.hu)
Miasto znów nie sprzedało działek przy Trasie Północnej. Czy inwestorów odstraszyła cena 200 zł za mkw.? A może jesteśmy dla firm mało atrakcyjni? Wiceprezydent Dariusz Lesicki twierdzi, że nie. Mieszkańcy mają inne zdanie.

Przeczytaj też: Zielona Góra potrzebuje tych inwestycji

Miasto znów nie zarobiło na działkach w Strefie Aktywności Gospodarczej przy Trasie Północnej. Przetarg na nie ogłoszono w grudniu. Kilku lokalnych biznesmenów wyraziło wstępne zainteresowanie, ale się wycofali. To nie była pierwsza próba sprzedaży gruntów pod nowe inwestycje w tym miejscu. W zeszłym roku 10 hektarów podzielono na mniejsze działki tylko po to, aby przyciągnąć firmy. I co? I nic.

- Skąd taka posucha? - pytają zaniepokojeni Czytelnicy - Czy to porażka urzędników? A może nasze miasto nie jest atrakcyjne dla inwestorów? Ani jedno, ani drugie, tak mówią w magistracie.

- Oczywiście, że trudno mówić w tym wypadku o sukcesie - przyznaje wiceprezydent Dariusz Lesicki. - Należy jednak wziąć pod uwagę kilka czynników, które nas usprawiedliwiają. Po pierwsze, te działki, które zaoferowaliśmy na sprzedaż, miały cenę 200 zł za metr, podczas, gdy te wystawione w parku w Nowym Kisielinie kilka razy mniej. Teraz pewnie trochę obniżymy tę kwotę. Po drugie, nie ukrywamy, że sterfa ma przyciągnąć głównie mniejszych inwestorów. Ci więksi z założenia mają lokalizować swoje firmy w parku przemysłowym.

Przeczytaj też: Zielona Góra. Ruiny przestaną straszyć

A przypomnijmy, że pierwsze jaskółki inwestycyjne przyleciały do nas w styczniu. W Nowym Kisielinie swoje zakłady wybudują zielonogórskie firmy LUG i Darstal. Inwestorzy będą mieli trzy lata na wybudowanie zakładów. Grunty leżą przy budowanej obwodnicy Nowego Kisielina. Na jesień zostaną uzbrojone oraz skomunikowane z trasą S3. LUG produkuje m.in. oprawy oświetleniowe do iluminacji budynków. Darstal z kolei żeliwa do elektrowni wiatrowych. W parku zajmie się obróbką do turbin wiatrowych. - Łącznie przybędzie nam prawie 400 miejsc pracy - wylicza wiceprezydent - A to dopiero początek. Rozmawiamy z kilkoma dużymi firmami. Na tym etapie jest jeszcze za wcześnie na szczegóły.

Grunty przy Trasie Północnej po raz kolejny zostaną wystawione na sprzedaż pod koniec marca.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska