Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Kolejny Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej już w sierpniu. Będzie się działo!

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Zielonogórski deptak raz w roku zamienia się w scenę dla ulicznych artystów z całego świata.
Zielonogórski deptak raz w roku zamienia się w scenę dla ulicznych artystów z całego świata. Mariusz Kapala
Znamy już datę 23. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicznej BuskerBurs. Artyści z całego świata po raz kolejny opanują zielonogórski deptak. Czeka nas spora dawka cyrkowych występów.

Wydarzenie rozpocznie się 30 sierpnia i niestety, nie potrwa zbyt długo, bo tylko do 31 sierpnia. Ale w ciągu tych dwóch dni wydarzy się tyle, co na niejednym tygodniowym festiwalu. Prezentacje uliczne odbywać się będą w godzinach 12-21 na zielonogórskim deptaku. Klubem festiwalowym, jak co roku będzie Piekarnia Cichej Kobiety, gdzie późnym wieczorem odbywać się będzie BuskerBus Kabaret z udziałem zaproszonych artystów oraz otwarta scena dla wszystkich chętnych.

Wystąpią artyści z całego świata, którzy w swoich autorskich spektaklach odwołują się do tradycji teatrów ulicznych i umiejętnie wykorzystują elementy różnych dyscyplin nowego cyrku, kuglarstwa i tańca. Motywami przewodnimi tegorocznej edycji są siła i precyzja. Przyjadą do nas goście z najdalszych zakątków: Argentyny, Włoch, Czech, Niemiec, Japonii, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Francji i Hiszpanii.

Co zaprezentują?

Brunitus z Argentyny udowodni, że każdą historię można opowiedzieć za pomocą diabolo. Francusko-hiszpański duet Umami Dance&Theatre Project zaprezentuje własną interpretację opery „Carmen”, wykorzystując elementy breakdance’u i pantomimy. Akrobatykę z tańcem współczesnym w swoim poruszającym spektaklu połączy Hayatonuu… z Japonii, a nowe choreografie tańca brzucha pokaże Tanečnice Lucie/ Dancer Lucy z Czech.

Mocnym akcentem festiwalu będą solowe spektakle doświadczonych artystek cyrkowych z Ameryki Południowej. Laura Faleiros wykona efektowne ewolucje z hula-hoop, Popi, Sofia Speratti – Circus Artist akrobacje wymagające wieloletnich treningów, a Painé Santamaria zaprezentuje zaawansowane układy żonglerskie, swój talent aktorski i muzyczny.

Widowiskowe spektakle wymagające siły i precyzji przygotowały także trzy duety z Argentyny. NUBE połączy żonglerkę z tańcem i zburzy tradycyjny obraz grupy cyrkowej, Compañía Per Se zachwyci układami akrobatyki partnerskiej, a Alegro Andante Circo rozśmieszy publiczność w każdym wieku.Nie zabraknie także polskich artystów cyrkowych. Na festiwal powracają z nowymi pokazami pochodzący z Wrocławia żongler Kacper Wydmański – Show oraz Circo matrioshka ze spektaklem „Gypsy Caravan”. Po raz pierwszy wystąpi Teatr JaSię.

Historia festiwalu

BuskerBus organizowany jest od 1997 r. i jest jednym z najstarszych i największych tego typu wydarzeń w Polsce. Pomysłodawcą festiwalu był Romuald Popłonyk.

Jak przystało na sztukę uliczną, na festiwalu nie ma barierek. To artyści wyznaczają swoją scenę. Organizatorzy zachęcają do wzięcia ze sobą koca lub karimaty, by wszystko dobrze widzieć.

Artyści nie pobierają opłaty za występ, jednak każdy może nagrodzić ich gromkimi brawami i wrzucić do kapelusza parę groszy.

ZOBACZCIE JAK MIESZKAŃCY BAWILI SIĘ NA FESTIWALU ROK TEMU

W najbliższych dniach Zieloną Górą będą rządzili artyści. W poniedziałek, o godz. 19.00 przy City Boutique Hotel (dawniej Hotel Śródmiejski) odbyło się oficjalne otwarcie XXII Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicznej BuskerBus. Na starówce zgromadził się tłum zielonogórzan. We wtorek i środę, w godz. 12.00-21.00 deptak stanie się wielką sceną dla artystów ulicznych. Przed publicznością swoje pokazy zaprezentują światowej klasy komicy, akrobaci, żonglerzy czy też iluzjoniści. Łącznie będzie to 20 grup. Kto dokładnie wystąpi? Będzie to m.in. Estupida Compañia, czyli dwóch ekstrawaganckich performerów, którzy specjalizują się w technikach fakirizmu czy też rzucaniu noże.Nie zabraknie także polskich artystów. Swój udział zapowiedział na przykład Kacper Wydmański, który jest 21-letnim żonglerem z Wrocławia. Jego przedstawienie to połączenie niebezpiecznych numerów cyrkowych z dużą ilością humoru. Na uwagę na pewno zasługuje też Aerial Manx, który jest m.in człowiekiem-gumą. Mężczyzna ma koncie trzy rekordy Guinnessa. Jego popisowy numer to salto w tył podczas połykania miecza. Warto zauważyć, że Festiwal BuskerBus od wielu lat gości we Wrocławiu, Zgorzelcu no i właśnie w Zielonej Górze, którą wielu artystów ulicznych uczestniczących w imprezie szczególnie sobie upodobało. Inicjatywę zapoczątkował nieżyjący już Romuald Popłonyk. Jego marzeniem było stworzyć prawdziwy festiwal dla artystów, a nie tylko dla reklamy.Zobacz wideo: Od wtorku zielonogórzanie mogą korzystać w miejskiej wypożyczalni rowerów

W Zielonej Górze na deptaku rozpoczął się uliczny festiwal B...

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska