Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesienne oferty kulturalne czekają na nas w Lubuskiem. Fuma ma jubileusz, Festiwal Komedii, Alice w Kawonie, Biblioteki, portety trumienne

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W sobotę 21.10 o godz. 19.00 w CNK-Planetarium Wenus odbędzie się koncert jubileuszowy Festiwalu „Fuma”. Wystąpią jego laureaci oraz zagości „głos Osieckiej”. Od pierwszej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „FUMA” minęło już 15 lat, a wydarzenie rozpoczęło się jeszcze w 2009 roku.
W sobotę 21.10 o godz. 19.00 w CNK-Planetarium Wenus odbędzie się koncert jubileuszowy Festiwalu „Fuma”. Wystąpią jego laureaci oraz zagości „głos Osieckiej”. Od pierwszej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „FUMA” minęło już 15 lat, a wydarzenie rozpoczęło się jeszcze w 2009 roku. Paweł Stawarz ZOK
Jesień pokazała nam swoje właściwe, chłodne oblicze, dlatego warto odwiedzać placówki kultury. Przygotowały one jak zwykle sporo ciekawych i cennych wydarzeń, które z pewnością trafią do swojej grupy odbiorców. Oto niektóre z nich.

SULECHÓW

W sobotę (21.10) o godz. 11 w sali widowiskowej Sulechowskiego Domu Kultury, w ramach Lubuskiego Festiwalu Komedii „Sulefka” odbędzie się spektakl teatralny dla dzieci pt. „Puc, Bursztyn i goście czyli rzecz o pieskach”. Wykonają go aktorzy grupy sentymentalno-satyrycznej „Po Omacku” z Łodzi bazując na jednej z najbardziej znanych książek dla dzieci Jana Antoniego Grabowskiego, wydanej w 1933 roku. Tytułowi bohaterowie, Puc i Bursztyn, to psy z podmiejskiego podwórza. Starszy (Puc) stara się być mentorem, opiekunem, młodszego (Puca). Ich codzienne zabawy przerywa przyjazd gości z Warszawy – psów rasowych panny Agaty. Wstęp płatny. Po południu (w godz. 13-15), odbędą się darmowe warsztaty komediowe z elementami improwizacji, na które obowiązują zapisy. Wieczorem, bo o godz. 18, gwiazdy wieczoru: Kuba Dąbrowski, Wojtek Kamiński, Alex Niebrzegowski i Paweł Reszela pokażą swoje talenty w konkursie stand-up „O Złotego Sulecha”. Wstęp płatny.

ZIELONA GÓRA

Jubileusz wspaniałego festiwalu

W sobotę 21.10 o godz. 19.00 w CNK-Planetarium Wenus odbędzie się koncert na jubileusz Festiwalu „Fuma”. Wystąpią jego laureaci oraz zagości „głos Osieckiej”. Od pierwszej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „FUMA” minęło już 15 lat, a wydarzenie rozpoczęło się jeszcze w 2009 roku, kiedy to młodzi artyści z całego kraju zjechali do Zielonej Góry. Wszystkie edycje uświetniał koncert gwiazdy jak Brodka, Ania Wyszkoni, „Afromental”, „Poluzjanci”, Anna Maria Jopek czy Grzegorz Turnau. Spora część laureatów festiwalu na trwałe związała swoje życie z muzyką, dlatego właśnie z okazji 15-lecia istnienia festiwalu, niektórzy z nich wystąpią wspólnie podczas jubileuszowej fety. Na scenie zobaczymy wybranych laureatów festiwalu z lat 2009-2023, a towarzyszyć im będzie zespół pod kierunkiem Krzysztofa Mrozińskiego (instrumenty klawiszowe), któremu towarzyszyć będą: Dariusz Jaros (instrumenty klawiszowe, akordeon), Janusz Brzozowski (gitary), Paweł Słoniowski (gitara basowa) oraz Waldemar Franczyk (perkusja). Gwiazdą tegorocznego koncertu jubileuszowego Fumy będzie grupa muzyczna „BIBOBIT” z projektem muzycznym poświęconym Agnieszce Osieckie. Połączone są w nim: nowoczesny jazz, elektronika i słowo. Osiecka jest tu bowiem przewodnikiem we własnej osobie, bo to jej głos będzie narratorem tego przedsięwzięcia. W tej części wystąpią: Waldemar Franczyk (perkusja), Bartek Pietsch (bas), Jacek Piskorz (fortepian), Adam Lemańczyk (instrumenty klawiszowe), Jan Adamczewski (saksofon), Tomasz Orłowski (trąbka), Daniel Moszczyński (śpiew) i kwartet smyczkowy. Efekty specjalne zapewni Daniel Moszczyński. Wstęp płatny.

Stylizowany koncert

W sobotę (21.10) o godz. 20, w Piwnicy Artystycznej „Kawon” odbędzie się koncert „Alice in Chains Replugged, czyli Tribute Concert”. Wykona go grupa zielonogórskich muzyków, podejmując próbę odtworzenia i przypomnienia legendarnego już występu grupy „Alice in Chains” MTV Unplugged z 1996 roku. Bedzie to nie tylko muzyka, ale także cała koncepcja polegająca na oddaniu dokładnego nastroju i klimatu, który panował podczas spektaklu w Brooklyn Academy of Music Majestic Theatre. Na oryginalnym koncercie muzycy wystąpili w pięcioosobowym składzie, a Scott Olson pełnił rolę drugiego gitarzysty. Był to zarazem pierwszy publiczny występ grupy od przeszło dwóch lat. Owocem koncertu był dodatkowo album koncertowy wydany nakładem wytwórni Columbia. Wstęp płatny.

Wystawa o przemijaniu

W środę (25.10) o godz. 17, w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbędzie się otwarcie wystawy pod tytułem „Portret trumienny”. Zostaną zaprezentowane portrety trumienne, będące wyjątkowym wyrazem obyczajowości szlacheckiej oraz przykładem barokowej sztuki sarmackiej. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum w Międzyrzeczu im. Alfa Kowalskiego. Otwarcie wystawy połączone zostanie z wykładem dyrektora tej placówki - Andrzeja Kirmiela, pt. „Portret trumienny jako przykład kultury pierwszej Rzeczypospolitej”. Tworzenie portretu było procesem wymagającym kilku miesięcy przygotowań związanych z organizacją wystawnego pogrzebu. Pierwsze szlacheckie portrety trumienne pochodzą z poł. XVII w. „Zmarły był przedstawiany zawsze jako z dużą dozą realizmu osoba żyjąca. Artyści oddawali z pietyzmem wszelkie defekty, ułomności i charakterystyczne cechy mimiki”. Wystawa zagości do końca 2023 roku. Na wernisaż wstęp wolny, potem płatny.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

We wtorek 24.10 o godz. 17, w Inkluzywnej Pracowni Edukacji Artystycznej MCK (ul. Chrobrego 13), odbędzie się wykład ilustrowany z cyklu „Spotkania ze Sztuką” pod hasłem „Jak czytać obrazy? O symbolach w malarstwie”. Okazuje się, że na ich postrzeganie wpływają nie tylko przedmioty porozrzucane w ukazanej scenie, ale także użyte barwy i sposób rozegrania kompozycji. Jedno jest pewne, warto objąć spojrzeniem więcej, niż tylko to, co widoczne jest na pierwszy rzut oka. Spotkanie poprowadzi historyczka sztuki - Aleksandra Przybyszewska. Wstęp wolny.

REGION

Lubuskie książnice oprócz swojej działalności podstawowej, od lat przygotowują mnóstwo bardzo cennych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, które wzbogacają ich ofertę. Przyjrzeliśmy się dwóm wiodącym placówkom, aby zaprosić Państwa na niektóre ich ciekawe inicjatywy do końca października. Biblioteka Norwida w Zielonej Górze zaprasza 21.10 o godz. 11 do Biblioteki Pana Kleksa na „Dyniową sobotę”, w trakcie której uczestnicy poznają przygody z książki „Biegnij, dynio, biegnij!” - Evy Mejuto, a także wykonają pracę plastyczną.

Nie zabraknie także zabaw. Spotkanie przeznaczone jest dla dzieci wraz z opiekunami. W poniedziałek (23.10) o godz. 18, w Mediatece Góra Mediów, zostanie otwarta wystawa malarstwa „Kobiecość. Portret, zielonogórskiej artystki Justyny Kosiak”.

W środę (25.10) o godz. 16.30 w filii nr 4 (ul. Podgórna), odbędzie się spotkanie „Norwid w modzie” czyli spotkanie ze stylistką, wykład na temat mody w literaturze, warsztaty tworzenia ekobiżuterii oraz osiedlowe „wietrzenie szaf”., prowadzone przez: Danę Ponomarenko, Kornelię Waloch i Annę Urbańską. Gościem będzie stylistka – Kinga Borkowska. „Norwid w Modzie” to propozycja adresowana do osób, które interesują się modą i chciałyby dowiedzieć się, na co zwracać uwagę przy doborze najkorzystniejszych ubrań dla siebie.

W czwartek (26.10) o godz. 18 w Pro Libris Café w ramach „Czwartku Lubuskiego”, odbędzie się spotkanie z Wojciechem Rogacinem połączone z promocją książki „Zełenski”, pierwszej w Polsce biografii prezydenta Ukrainy.

W piątek (27.10) o godz. 16, w filii nr 12 (ul. Morelowa), w ramach cyklu „Spotkania z podróżnikami”, Elżbieta Stawnicka zaprezentuje swoje wspomnienia z podróży pt. „Korea Południowa - koreańskie syreny z wyspy Jeju”.

Z kolei Biblioteka Herberta w Gorzowie zaprasza w poniedziałek (23.10) o godz. 17 na spotkanie z Wojciechem Tochmanem, reporterem, pisarzem, autorem książek m.in.: „Historia na śmierć i życie”, „Jakbyś kamień jadła”, „Dzisiaj narysujemy śmierć”, które poprowadzi Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk.

We wtorek (24.10) o godz. 11, w Oddziale Dziecięcym biblioteki, odbędą się zajęcia animacyjno-plastyczne „Od zabawy i słuchania do czytania. Świat kolorów” dla dzieci 2-3 letnich nieuczęszczających do żłobka i przedszkola wraz z opiekunami. Obowiązują zapisy.

W czwartek (26.10) o godz. 12 oraz w piątek (27.10) o 17, w ramach programu „Ameryka w twojej bibliotece” dofinansowanego ze środków Departamentu Stanu USA, prof. dr. hab. Małgorzaty Mikołajczak wygłosi wykład „Tropy amerykańskie w poezji Herberta”.
W
piątek (27.10) odbędzie się VI. Gorzowska Herbertiada czyli cykl eventów poświęconych życiu i twórczości wybitnego polskiego poety i patrona placówki – Zbigniewa Herberta. Tegorocznym mottem przewodnim będą „Doświadczenie amerykańskie w poezji Herberta”. W programie m.in. warsztaty dla młodzieży „Dolina śmierci wieczną inspiracją”, podcast Polskiego Radia Dwójki z cyklu „Głosy z przeszłości” pt. „Zbigniew Herbert: Na pustyni należałoby założyć szkołę poetycką” oraz „Ostatnie tango z Herbertem” czyli monodram w wykonaniu aktora teatralnego i filmowego Przemysława Tejkowskiego.

WYDARZY SIĘ

W tej rubryce piszemy krótko o wybranych, w tym - odleglejszych wydarzeniach

  • do 28.10 - XV Ogólnopolski Festiwal Monodramów i Teatrów Małych Form – „Bamberka”, MCK Gorzów Wlkp.,
  • 28.10 – Koncert Steczkowska/Demarczyk & Royal Symphony Orchestra, Gorzów Wielkopolski,
  • 28.10 – Recital Daniela Grupy, Sulechowski Dom Kultury,
  • 28.10 – Koncert Big Bandu na 5-lecie, Jazz Club „Pod Filarami”, Gorzów Wlkp.,
  • 4.11 – Koncert jubileuszowy ZPiT „Śląsk”, Nowosolski Dom Kultury,
  • 4.11 – Sulechowskie Święto Młodego Wina, Sulechowski Dom Kultury,
  • 9.11 – Występ baletowy „Jezioro łabędzie”, Żarski Dom Kultury,
  • 11.11 – Komedia „Cudowna terapia”, Żagański Pałac Kultury,
  • 11.11 – Święto Niepodległości, Koncert zespołu „Sztywny Pal Azji”, Sulechów,
  • 12.11 – Koncert Katarzyny Groniec, Kostrzyńskie Centrum Kultury,
  • 13.11 – Lubuskie Zaduszki Jazzowe, ZOK, Zielona Góra,
  • 17.11 – Święto Młodego Wina, Sulechowski Dom Kultury,
  • 17.11 – Koncert „Happysad”, Piwnica Artystyczna Kawon,
  • 18.11 – Koncert „Golden Hits of James Bond”, Międzyrzecki Dom Kultury,
  • 18.11 – Koncert „Golden hits of Queen”, Żagański Pałac Kultury,
  • 18.11 – Koncert na 65-lecie Gorzowskiej Orkiestry Dętej, sala Filharmonii Gorzowskiej,
  • 25.11. - Koncert Sebastian Riedel & CREE, Piwnica Artystyczna Kawon,
  • 25.11 – Koncert „Bernard Maselli -Dragonflies, Kostrzyńskie Centrum Kultury, Kostrzyn nad Odra,
  • 8.12 – Jarmark Bożonarodzeniowy, Drezdenko,
  • 18.12 – Wspólne kolędowanie z ze społem „Enej”, Gorzów Wlkp.,
  • 15.01.24 – Koncert „Czerwone Gitary 55-lecie”, Świebodziński Dom Kultury,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska