MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra: Na sesji o nowej szkole, obwodach, likwidacji oddziałów przedszkolnych [ZDJĘCIA]

Redakcja
Sesja rady miejskiej - Zielona Góra - 26 marca 2019
Sesja rady miejskiej - Zielona Góra - 26 marca 2019 Leszek Kalinowski
Wtorkową sesję zdominowały tematy oświatowe. Rada nie tylko powołała nową szkołę, ustaliła nowe obwody, zlikwidowała oddziały przedszkolne w wyznaczonych szkołach, ale także przyjęła apel popierający nauczycielski protest.

Rada nie pozostała obojętna wobec tego, co dziś dzieje się kraju. Na wniosek Grzegorza Hryniewicza (Zielona Razem) przyjęła apel w sprawie poparcia środowiska nauczycielskiego.

- Nauczyciele to grupa zawodowa niedoceniana przez rząd – mówił radny Hryniewicz, a Tomasz Sroczyński (Zielona Razem) dodał: - Nie tylko przez ten, ale i poprzedni.

- Nie kłóćmy się o rządy, bo edukacja jest zaniedbywana przez wszystkie rządy. W tym roku jednak skumulowały się wszystkie sprawy, także dotyczące reformy oświaty. Zwracam się więc do radnych PiS o poparcie apelu – zachęcał radny Janusz Rewers (Koalicja Obywatelska).

Za apelem zagłosowało 16 radnych (pięciu było nieobecnych w chwili głosowania na sali, czterech nie przyszło na sesję).
W apelu czytamy w nim m.in. rada miasta w pełni solidaryzuje się z postulatami protestujących nauczycieli w sprawie podwyżek płac, która pozwoli na realizację misji wychowania i kształcenia młodego pokolenia Polaków oraz godne życie. Obecny poziom zarobków wpływa na obniżenie rangi zawodu nauczyciela i zmuszą do podjęcia dodatkowych prac w celu zapewnienia bezpiecznego bytu.

Rada powołała do istnienia Szkołę Podstawową nr 29 w Zespole Edukacyjnym nr 10 przy ul. Energetyków 7 i przyjęła nowe obwody. Uwagę zgłosił jednak radny Mariusz Rosik (Koalicja Obywatelska). Jego zdaniem trzy ulice w Starym Kisielinie (Okrężna, Kolejowa i Studzienna) powinny być przypisane SP w Starym Kisielinie, a znalazły się w obwodzie SP-21 na os. Pomorskim. Poprawka została przyjęta, choć nie bez wątpliwości, czy w tej sytuacji opinia kuratora oświaty jest ważna (bo dotyczyła uchwały bez poprawki).

Andrzej Bocheński (Zielona Razem) pytał, czy część dzieci z ul. Rzeźniczka będzie chodzić do SP-11 na os. Zastalowskim, a część do SP-29 przy ul. Energetyków 7.

Zobacz też: ROŚNIE CENTRUM PRZESIADKOWE

- Obwody zostały konsultowane z dyrektorami. Brano pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo dzieci oraz możliwości naboru w kolejnych latach – wyjaśniała dyrektor departamentu edukacji i spraw społecznych Wioleta Haręźlak.

Radni zgodzili się też na likwidację oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych nr: 8,15,17 i 27. A także na przekazanie 100 tys. zł województwu lubuskiemu na organizację XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, która odbędzie się m.in. w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Drzonkowie, 2 tys. zł Medykowi na dofinansowanie zakupu sprzętu. Nadali imię Tadeusza Kościuszki szkołom, wchodzącym w skład Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego Budowlanka. Przedłużyli też wynajem pomieszczeń przedszkolom przy ul. Zachodniej i Waszczyka. Obie placówki mają statut publicznych przedszkoli (rodzice płacą tylko za wyżywienie). Uznali też, że trzeba będzie ponownie powołać dorosłego opiekuna Młodzieżowej Rady Miasta, bo ta popełnia błędy proceduralne (w poprzedniej kadencji funkcję tę pełnił Paweł Wysocki).

Radni zajęli się też sprawą budowy nowego schroniska. Prezydent chce powołać zespół, w kład którego wejdą specjaliści, weterynarz, mieszkańcy dzielnicy Nowe Miasto, radni. I właśnie na sesji powołano do grupy czterech radnych: Bożenę Ronowicz (Pis), Pawła Wysockiego (Zielona Razem), Marcina Pabierowskiego i Mariusza Rosika (Koalicja Obywatelska). Zespół ma zająć się wskazaniem lokalizacji na schronisko. Przewiduje się dużą debatę na ten temat i szerokie konsultacje społeczne.

Zobacz też: Małe Mądrale odcinek 6 "Dom i Podłoga"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska