Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Zjazd Lubuskiego Stowarzyszenia Sołtysów. Kto otrzymał medale za działalność na rzecz lubuskiej wsi? [ZDJĘCIA]

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Zielona Góra, 27 lipca 2019, zjazd Lubuskiego Stowarzyszenia Sołtysów.
Zielona Góra, 27 lipca 2019, zjazd Lubuskiego Stowarzyszenia Sołtysów. Natalia Dyjas
W sobotę, 27 lipca, w Zielonej Górze odbył się wielki Zjazd Sprawozdawczy Lubuskiego Stowarzyszenia Sołtysów. Nie zabrakło rozmów o wyzwaniach i problemach, przed którymi stoją sołtysi, ale też nagród i wręczenia medali.

Spotkanie stało się okazją do rozmów na temat przyszłości wsi, jej kondycji i wyzwań, przed którymi musi stanąć. Problemem jest chociażby coraz mniej gospodarstw rolniczych, zmiany klimatyczne. Wyzwaniami zaś rewolucja w rolnictwie, rola funduszu sołeckiego, dotacji unijnych i wiele innych…

- We współczesnej wsi zachodzą tak ogromne zmiany, że można je nazwać niemal rewolucją - mówi Ireneusz Niewiarowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. – Polska wieś przez ostatnie trzydzieści lat zmieniła się bardziej niż wcześniej przez 300 lat. Narastają wyzwania dla wspólnoty wiejskiej i dla rolników. Tylko 10 proc. mieszkańców wsi żyje wyłącznie z rolnictwa. Dodatkowe kilkanaście – częściowo. W niektórych miejscach grozi wyludnienie wsi, a gdzie indziej przybywa mieszkańców wsi wokół aglomeracji. Staramy się działać, żeby budzić aktywność i żeby ta wspólnota nabywała zaufania, umiejętności współpracy. Dziś sołtys staje się animatorem. Powinien umieć ją zintegrować.

Zjazd to zawsze także okazja do wręczenia medali honorowych i pamiątkowych.

- Przypadł nam zaszczyt wręczyć medale dla osób zasłużonych dla Lubuskiego Stowarzyszenia Sołtysów, ale i dla lubuskiej wsi - mówi Edward Jednoszewski, przewodniczący Lubuskiego Stowarzyszenia Sołtysów. Jak mówi E. Jednoszewski sołtysi są nie tylko mediatorami, ale swoistymi dyżurnymi wsi, którzy wciąż słuchają potrzeb i problemów jej mieszkańców. Ale tym pomaga też szereg osób.

Medale honorowe otrzymali:
1. Elżbieta Anna Polak
2. Stanisław Tomczyszyn
3. Władysław Kosiniak- Kamysz
4. Ireneusz Niewiarowski
5. Arkadiusz Dąbrowski
6. Jan Klemt
7. Grzegorz Widenka

Wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn nie tylko pogratulował sołtysom sprawnego działania na rzecz wsi, ale podkreślał, jak ważne jest, by stawiać na unijne wsparcie w jej rozwoju. Podkreślił też, że liczy na współpracę, ciągłą moc oddziaływania sołtysów na rozwijanie się lubuskich wsi, wypracowywanie twórczych inicjatyw.

Przed sołtysami kolejne projekty. By jeszcze mocniej pokazać działalność jak największej grupie osób.

- Rok 2018 był superinicjatywą, wspólnie z sołtysami, „Gazetą Lubuską”, urzędem marszałkowskim przeprowadziliśmy Lubuską Wieś Europejską - mówi Jan Klemt, dyrektor Towarzystwa Inicjatyw Społecznych “Nowy Świat”. – Dzięki temu, że ten projekt zyskał uznanie Komisji Europejskiej i „Gazety Lubuskiej”, władze Polski Press postanowiły przeprowadzić projekt „Mistrz Agro”. Ten pomysł jest dzięki sołtysom wsi lubuskich prowadzony w całej Polsce! To dzięki waszej aktywności, gotowości pokazywania państwa pracy. I projekt ma właśnie służyć pokazywaniu waszej działalności… Ostatnio czytałem artykuł, w którym było napisane, że bój o stanowisko sołtysów w średniowieczu był taki, że rycerze między sobą staczali o nie pojedynki! Już wtedy szanowano sołtysów. Życzę Wam, byście wciąż byli doceniani. Nie tylko słownie, ale i materialnie.

- Chciałem podziękować za to niespodziewane wyróżnienie - mówi Grzegorz Widenka, prezes Polska Press, oddział w Zielonej Górze. – Traktuję to jako wyróżnienie dla „Gazety Lubuskiej” jako zespołu. Idea pisania o państwa problemach, o tym, co się u państwa dzieje, o małych społecznościach, o rolnikach, wsi dojrzewała. Zachęcamy do tego, żeby zgłaszać kandydatów do konkursu „Mistrz Agro”. Chodzi nam o ludzi, których chcielibyście państwo wyróżnić. Najważniejsze jest to, że będziemy mogli takie osoby zaprezentować na naszych łamach i portalu. Pokazać ich szeroką działalność. Chcemy pisać o państwa miejscu na Ziemi.

Lubuskie Stowarzyszenie Sołtysów postanowiło też docenić tych, którzy przez wiele lat zmieniali oblicze naszego regionu. Medale otrzymali również:
1. Ryszard Guz - sołectwo Czasław, 41 lat na stanowisku Sołtysa
2. Michał Suchecki - sołectwo Koszęcin, 38 lat na stanowisku Sołtysa
3. Albin Pilarski – sołectwo Niwica, 35 lat na stanowisku Sołtysa
4. Bernard Pałczyński – sołectwo Dąbroszyn, 33 lata na stanowisku Sołtysa
5. Zygmunt Sawicki – sołectwo Żuków, 33 lata na stanowisku Sołtysa
6. Tadeusz Rynnik – sołectwo Silno Małe, 32 lata na stanowisku Sołtysa
7. Zbigniew Marczak – sołectwo Nowe Dzieduszyce, 30 lat na stanowisku Sołtysa
8. Bronisław Wiącek – sołectwo Bogdaniec, 30 lat na stanowisku Sołtysa
9. Kazimierz Wawrzyniak – sołectwo Lubogoszcz, 30 lat na stanowisku Sołtysa.

Za szeroką działalność na rzecz stowarzyszenia i wsi nagrodzeni zostali także:
[b]1. Jan Daniszewski
2. Edward Jednoszewski
3. Dawid Wincek

[/b]

Za wiele lat pracy na rzecz wsi medale dostali również:

1.Edmund Kraszewski
2.Adam Bednarski
3.Ewa Kobita
4.Regina Wojtek

Po rozmowach z tymi, którzy odgrywają szalenie ważną rolę w życiu wsi wiemy jedno: bycie sołtysem to niezwykła przygoda, ale też nieustanny kontakt z drugim człowiekiem. A praca wiąże się z wyzwaniami, ale i radościami.

- Z ludźmi trzeba się dogadywać - mówi Ryszard Guz, który funkcję sołtysa pełni od 41 lat. – Trzeba słuchać potrzeb ludzi, społeczeństwa. Pytać, czego potrzebują. Najlepsza idea to fundusz sołecki, razem planujemy, co zmienić, co zrobić. Fundusz sołecki to świetne rozwiązanie dla wsi – tylko gdyby jeszcze był większy – śmieje się lubuski rekordzista.

Wszystkim sołtysom życzymy więc jeszcze większego wsparcia. By lubuska wieś wciąż mogła się rozwijać.

Zobacz też wideo: Susza na zachodzie Polski. Władze Bogdańca wprowadziły zakaz podlewania ogródków

ZOBACZ TEŻ: Susza 2019. Dramat na polach! W sierpniu sucho może być także w studniach

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska