MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niebieski Bieg w Gorzowie. Na trasie tłumy uczestników. Tu każdy był zwycięzcą!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Ponad czterysta osób wzięło udział w Niebieskim Biegu w Gorzowie.
Ponad czterysta osób wzięło udział w Niebieskim Biegu w Gorzowie. Magda Marszałek
Ponad czterystu uczestników przyciągnęła kolejna edycja Niebieskiego Biegu w Gorzowie. To coroczna inicjatywa, której celem jest szerzenie wiedzy na temat autyzmu oraz uwrażliwienie społeczeństwa na trudności osób zmagających się z tym zaburzeniem. Na trasie pojawili się dorośli i dzieci. Wszyscy ubrani w charakterystyczne, niebieskie koszulki.

Ponad czterystu biegaczy na starcie

Niebieski kolor nie jest przypadkowy. To znak solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm. Takie koszulki, ale też inne niebieskie akcenty mieli na sobie uczestnicy sobotniego biegu, który odbył się w Parku Górczyńskim. W samo południe spotkało się tam kilkuset biegaczy oraz kibiców. To była dla nich okazja do sportowej rywalizacji, ale przede wszystkim możliwość wsparcia osób z autyzmem oraz ich bliskich.

Myślę, że to ważne, żeby dać im takie wsparcie, chociaż symboliczne, bo te osoby na co dzień zmagają się z wieloma trudnościami. Staramy się pokazać, że jesteśmy z nimi, że jesteśmy razem - mówi pani Joanna. - To jest okazja, żeby połączyć przyjemne z pożytecznym i zrobić coś dobrego dla innych - dodaje pan Jacek.

W tym biegu nie liczyły się wyniki

Biegacze w niebieskich koszulkach do pokonania mieli dystans jednego kilometra. Zasada była jednak taka, że każdy biega tyle, ile chce. Najdłużej można było biegać przez godzinę. Ale wcale nie chodziło o to, kto pierwszy dotrze na metę. Każdy z uczestników mógł biec w swoim tempie, z przerwami i wykonać dowolną liczbę okrążeń. Wystarczyło ukończyć choć jedno, aby dostać pamiątkowy medal. Biegły także osoby z autyzmem oraz ich bliscy.

Ciężko było, teraz jestem zmęczony i ledwo co mogę oddychać, ale dałem radę - mówi Wojtek. - Możemy dzięki tej inicjatywie, zobaczyć, ile jest w naszym mieście osób ze szczególnymi potrzebami i każda z nich jest wyjątkowa, dlatego warto wspierać takie przedsięwzięcia - dodaje mama chłopca.

Organizatorzy biegu zauważają, że wzrasta wiedza i świadomość społeczna dotycząca autyzmu. Podkreślają jednak, że wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia, bo osoby z tym zaburzeniem oraz ich bliscy nadal muszą mierzyć się z mitami i stereotypami na temat tej choroby.

Dzisiaj jesteśmy pod wielkim wrażeniem, bo to, co się tutaj dzieje przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Cieszymy się bardzo, że nie tylko nasi członkowie, przyjaciele, ale też tylu mieszkańców jest razem z nami. Odczarowujemy wspólnie ten autyzm, pokazujemy, że jesteśmy tacy samy. Każdy sposób jest dobry, aby uświadamiać społeczeństwo, a my prosimy tylko o równouprawnienie, żeby wszyscy traktowali nasze dzieci tak samo jak inne - mówi Magdalena Chmiel, wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem w Gorzowie.

Niebieski Bieg w Gorzowie został zorganizowany z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który jest obchodzony drugiego kwietnia. Podczas imprezy, przy wejściu na parkowy plac zabaw, odbyło się także symboliczne udostępnienie "niebieskiej ławeczki" będącej znakiem społeczności autystycznej.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska