Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zima w Karkonoszach i Górach Izerskich. Widać ją z Zielonej Góry! Zobaczcie zdjęcia

Michał Korn
Michał Korn
Pasmo Karkonoszy w zimowej odsłonie widziane z Zielonej Góry. Jeśli przyjrzycie się tym fotografiom, to dostrzeżecie nie tylko charakterystyczne szczyty, ale również zalegający na nich śnieg. Zdjęcia wykonano z odległości ponad 140 km w linii prostej.
Pasmo Karkonoszy w zimowej odsłonie widziane z Zielonej Góry. Jeśli przyjrzycie się tym fotografiom, to dostrzeżecie nie tylko charakterystyczne szczyty, ale również zalegający na nich śnieg. Zdjęcia wykonano z odległości ponad 140 km w linii prostej. Michał Korn
Wcale nie trzeba jechać w Karkonosze, aby zobaczyć przepiękną panoramę gór i odrobinę śniegu. Dlaczego? Bo takie widoki można zaobserwować z Zielonej Góry! Oczywiście piszemy to z przymrużeniem oka, bowiem nic nie zastąpi widoku na żywo ośnieżonych karkonoskich szlaków. Mimo wszystko i tak zapiera dech. Zobaczcie!

Karkonosze z Zielonej Góry niełatwo obserwować

Jak już wyjaśniałem w swoich poprzednich materiałach dotyczących widoczności pasma Karkonoszy oraz Gór Izerskich z Zielonej Góry, sprawa nie jest prosta, choćby ze względu na odległość około 140 kilometrów w linii prostej, jaka dzieli nas od gór.

ZIMOWE FOTOGRAFIE KARKONOSZY ZROBIONE Z ZIELONEJ GÓRY:

Tak prezentuje się pasmo Karkonoszy oraz Gór Izerskich Zimą. Zdjęcia  zostały zrobione z Zielonej Góry. Odległość to około 140 kilometrów w linii prostej. Te fotografie ogląda się z zapartym tchem. Najlepsze jednak jest to, że widać na nich śnieg oraz leniwie słaniające się chmury w wyższych partiach gór.

Karkonosze zimą widziane z Zielonej Góry. Przepięknie widać ...

Oczywiście można je dostrzec gołym okiem, ale okazje ku temu w ciągu roku możemy policzyć na palcach jednej ręki. I żeby była jasność mówimy tu o naprawdę bardzo dobrych warunkach atmosferycznych. Zimą poza mgłami, które zdarzają się sporadycznie oraz zachmurzeniem, największym wyzwaniem jest oczywiście smog. Dlatego możecie być niemal pewni, że jeśli danego dnia jest dość wietrznie, to warunki pogodowe kolejnej doby mogą otworzyć możliwość obserwacji Karkonoszy i Gór Izerskich w pełnej okazałości.

Widoki, które zapierają dech

Rewelacyjne jest to, że w ciągu roku niezależnie od tego czy jest to wiosna, lato, jesień czy zima, możemy podziwiać z Zielonej Góry większe obiekty (np. góry), oddalone od nas o ponad 100 kilometrów. Ma to swoje plusy zwłaszcza teraz, kiedy okres pandemii nie zachęca, a nawet wyklucza dalsze podróże. A ponieważ w Winnym Grodzie mamy miejsca znajdujące się ponad 200 metrów nad poziomem morza, tego typu obserwacje stają się możliwe. Niezależnie od miejsca, z którego ich dokonujemy, widoki potrafią zapierać dech.

Trwa głosowanie...

Udało ci się kiedykolwiek zaobserwować Karkonosze lub Góry Izerskie z Zielonej Góry?

Góry z Zielonej Góry widać, o ile pogoda jest łaskawa

W skali roku dni do obserwacji jest zaledwie kilka. Jesteśmy bowiem uzależnieni od pogody, przejrzystości powietrza oraz kąta padania promieni słonecznych. To właśnie dzięki temu oddalone o około 140 kilometrów pasmo górskie może być bardziej lub mniej wyraźne. Wiedzieć jednak musicie, że ładna, idealna wręcz waszym zdaniem pogoda nie zawsze będzie gwarantować dobrą przejrzystość powietrza. Zła z kolei pogoda w ciągu godziny może przeistoczyć się w dobrą. A dzieje się tak za sprawą mas, czyli wiatrów, które będą w stanie oczyścić powietrze na tyle dobrze, że zasięg naszych obserwacji wzrośnie do 100-150 kilometrów.

Zimowa panorama Karkonoszy i Gór Izerskich widoczna z Zielonej Góry

Powyższe fotografie, które możecie zobaczyć w naszej galerii, wykonane zostały 21 stycznia 2021 roku w godzinach porannych (7.00 - 8.00) ze Wzgórza Braniborskiego (około 202 metry nad poziomem morza). Pamiętajcie, że poranki oraz wieczory są najlepsze do podziwiania i uwieczniania takich widoków.

Zdjęcia z odległości ok. 140 km? Nic prostszego!

Odległość Karkonoszy z miejsca wykonania powyższych zdjęć to ok. 130 - 140 km w linii prostej. Do fotografii był wykorzystany teleobiektyw o ogniskowej 200 oraz 250 mm, ale wcale nie jest on wymagany. Z powodzeniem tego typu materiał możemy zdobyć dzięki standardowemu obiektywowi dołączanemu do lustrzanek (18-55 mm w przypadku Canona lub 18-105 mm w przypadku Nikona). Zauważcie, że zdjęcia są na tyle wyraźne, że swobodnie można nazwać poszczególne szczyty krajobrazu Karkonoszy, co też uczyniłem w przypadku jesiennych fotografii sprzed kilku miesięcy: - kliknij, aby powiększyć zdjęcie):

Skąd można obserwować Karkonosze w Zielonej Górze?

Najlepsze punkty do obserwacji, to:

  • Osiedle Braniborskie;
  • Wieża Braniborska;
  • działki niedaleko stadionu żużlowego przy Wrocławskiej 69;
  • okolice Wieży Bismarcka (Góra Wilkanowska) niedaleko Wzgórz Pastowskich;
  • Wzgórza Piastowskie.

Czym obserwować?

Karkonosze i Góry Izerskie przy dobrej pogodzie z Zielonej Góry widoczne są gołym okiem. Ale nie zaszkodzi mieć pod ręką lustrzankę z teleobiektywem (zwykły również się nada), teleskop, bądź lornetkę zwykłą lub astronomiczną.

POLECAMY:
Tutaj znajdziecie jesienne fotografie Karkonoszy widoczne z Zielonej Góry:

Karkonosze i Góry Izerskie przy dobrej pogodzie z Zielonej Góry widoczne są gołym okiem. Ale nie zaszkodzi mieć pod ręką lustrzankę z teleobiektywem (zwykły również się nada), teleskop, bądź lornetkę zwykłą lub astronomiczną.

Karkonosze widoczne z Zielonej Góry. Jesienna panorama gór z...

Pioruny i trąby powietrzne w Lubuskiem:

Ogromna chmura szelfowa, wyładowania atmosferyczne, trąba powietrzna, pełnie Księżyca i Superpełnia, proces tworzenia się komórek burzowych, kometa widoczna gołym okiem z Ziemi. To tylko niektóre zjawiska sfotografowane przez naszych Czytelników. Z jednej strony piękne, z drugiej niebezpieczne. Niesamowite jest to, że zostało to uwiecznione na zdjęciach, które znajdziecie w naszej galerii. Komentujcie, lajkujcie i udostępniajcie, bo jest na co popatrzeć!

To działo się w Lubuskiem: Pioruny, trąby powietrzne, krwawy...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska