Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złote Łany wygrały czwartą edycję festiwalu ludowego w Górzynie

Marek Sienkiewicz,(th)
W Górzynie wystąpił m. in. zespół Wrzos z Mirostowic Dolnych. Widzowie mówili o efektownych strojach grupy śpiewaczej.
W Górzynie wystąpił m. in. zespół Wrzos z Mirostowic Dolnych. Widzowie mówili o efektownych strojach grupy śpiewaczej. fot. Marek Sienkiewicz
Już po raz czwarty w Górzynie odbył się przegląd zespołów ludowych Mundurowo na ludowo. W sobotę na scenie zaprezentowało się 27 zespołów z całego województwa lubuskiego.

Święto pieśni rozpoczęła w sobotę msza święta, tradycyjny korowód i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą osadników. Potem rozpoczęły się prezentacje 27 zespołów, które trwały ponad 6 godzin.

Całym sercem

Jedną z formacji, która po raz kolejny zawitała do Górzyna były Lubuszanki z Cybinki. - Spotykamy się na próbach raz w tygodniu. Śpiewanie daje moim koleżankom radość i chęć życia. Gdybym ich nie spotkał, nie grałbym dzisiaj w ogóle na akordeonie - mówi Jerzy Niedźwiedzki, który akompaniuje 18-osobowemu zespołowi.

Organizatorzy zadbali o wszystkie szczegóły. Była loteria fantowa, wystawy rękodzielnictwa, kuchnia polowa, stoiska garmażeryjne oraz zaplecze socjalne i sanitarne. - Przygotowania do imprezy trwały od kilku miesięcy i dlatego musiało się udać - zapewnia Tomasz Apanowicz, wiceprzewodniczący rady miejskiej w Lubsku, który koordynował imprezę.

- Nie byłoby tego festiwalu, gdyby całym sercem nie zaangażowało się w to tak wiele osób - dodaje Zbigniew Mróz, sołtys Górzyna.

Przerwy w występach zespołów uczestniczących w konkursie urozmaicali młodzi tancerze z Górzyna - Natalia Apanowicz i Oktawian Balski oraz Andżelika Mróz i Michał Kawalir, prezentując się w repertuarze latynoamerykańskim i standardowym. W przerwie wystąpił też gościnnie zespół ludowy Lubuszanie z Zespołu Szkół Technicznych w Lubsku. Atrakcją był także występ zespołu złożonego z przedstawicieli władz gminnych i powiatowych, wspartych przez Modry Len Górzyna.

Złota fanfara

Na akordeonie od dziecka gra Jan Lechocki, który zajął pierwsze miejsce w ubiegłorocznym konkursie im. Jana Iwaszczyszyna. - Przyjeżdżam z Żar do Nowogrodu Bobrzańskiego i mam próby z dwoma zespołami - Bobrzankami i Sercem Bukowiny. To jest moja pasja i sens życia - zapewnia J. Lechocki.

Po naradzie jury ogłosiło wyniki. Złotą fanfarę zdobyły Złote Łany z Bożnowa, Srebrną Wrzosy z Siecieborzyc, a Brązową Jarzębina z Sieniawy Żarskiej. Wyróżnienie otrzymał Modry Len i Wichowianki z Wichowa.

- Jurorzy byli zaskoczeni, że występujemy ze sobą dopiero pięć lat - mówił po zwycięstwie Jan Demkowski z zespołu "Złote Łany. - O naszej wygranej zadecydowała między innymi najbardziej rozbudowana sekcja instrumentalna.
W najbliższą niedzielę ekipa z Bożnowa wybiera się po kolejne laury, tym razem do Czerwieńska na III Festiwal Piosenki Biesiadnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska