Zmiany w Kodeksie pracy od 1 grudnia 2020 r. Nowe kary dla pracodawców za zatrudnianie na czarno i zaniżanie wynagrodzenia

OPRAC.:
Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
Wysokie grzywny mają na celu wyeliminowanie przypadków, kiedy pracodawcy wykazują w umowie o pracę minimalne wynagrodzenie, a „pod stołem” płacą pracownikowi pozostałą jego część.
Wysokie grzywny mają na celu wyeliminowanie przypadków, kiedy pracodawcy wykazują w umowie o pracę minimalne wynagrodzenie, a „pod stołem” płacą pracownikowi pozostałą jego część. pixabay.com
1 grudnia 2020 r. wchodzi w życie nowy, rozszerzony katalog kar i wykroczeń w Kodeksie pracy. Wysokie grzywny mają na celu wyeliminowanie przypadków, kiedy pracodawcy wykazują w umowie o pracę minimalne wynagrodzenie, a „pod stołem” płacą pracownikowi pozostałą jego część.

Wysoka kara za zatrudnianie „na czarno” lub zatajanie wysokości wynagrodzenia

Zgodnie przepisami ustawy z dnia 6 grudnia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw, w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych 1 grudnia 2020 r. nastąpi zmiana przepisów Kodeksu pracy. Dotyczy ona pracodawców, którzy zatrudniają pracowników „na czarno” lub zatajają wysokość ich wynagrodzenia, co umożliwia takim osobom uchylać się od płacenia alimentów. Po wejściu w życie nowych przepisów, taki pracodawca będzie mógł być ukarany wysoką grzywną.

Zgodnie z treścią art. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych, ustawodawca wprowadził zmiany w art. 281 oraz 282 Kodeksu pracy (Dz.U. z 2019 r. poz. 917, z późn. zm.)

Zobacz też: Polacy boją się utraty pracy

Zatrudniasz dłużnika alimentacyjnego „na czarno”? Tak czeka cię kara

Jak podaje portal pit.pl, od 1 grudnia 2020 r. pracodawca (lub osoba działająca w jego imieniu), który zatrudnia dłużnika alimentacyjnego bez umowy, może zostać ukarany karą grzywny w wysokości od 1500 zł do 45 000 zł.

Kara będzie grozić za zatrudnienie osoby, wobec której toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych oraz egzekucja należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów i która zalega ze spełnieniem tych świadczeń za okres dłuższy niż 3 miesiące.

Jaka kara grozi za zaniżanie wynagrodzenia dłużnika alimentacyjnego?

Zdarzają się też sytuacje, kiedy pracodawca zaniża wynagrodzenie dłużnika alimentacyjnego. W takich sytuacjach również musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Od 1 grudnia 2020 r. kara grzywny dla takiego pracodawcy może wynieść od 1500 zł do 45 000 zł.

W art. 282 par. 3 czytamy: „Kto wbrew obowiązkowi wypłaca wynagrodzenie wyższe niż wynikające z zawartej umowy o pracę, bez dokonania potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, pracownikowi będącemu osobą wobec której toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych oraz egzekucja należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów i zalega on ze spełnieniem tych świadczeń za okres dłuższy niż 3 miesiące - podlega karze grzywny od 1500 zł do 45 000 zł.

W pozostałych przypadkach zatrudniania pracownika bez potwierdzenia z nim na piśmie zawartej umowy o pracę pracodawcy grozi, tak jak dotychczas, kara grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.

źródło: pit.pl, sejm.gov.pl

Zobacz też: Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę. "Pracownik musi wyrazić wcześniej zgodę na otrzymywanie takiej korespondencji"

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie