Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów. Pasażerowie znów są wściekli

Czesław Wachnik 68 324 88 29 [email protected]
Pan Andrzej Nagórski dużo podróżuje po Polsce. - Już dziś jest trudno, wiele pociągów jest opóźnionych godzinę a nawet więcej. Aż strach pomyśleć, co się teraz będzie działo.
Pan Andrzej Nagórski dużo podróżuje po Polsce. - Już dziś jest trudno, wiele pociągów jest opóźnionych godzinę a nawet więcej. Aż strach pomyśleć, co się teraz będzie działo. Paweł Janczaruk
PKP wprowadziło zmiany w rozkładzie jazdy. Powodem są remonty torów. Od września do grudnia br. czas jazdy pociągów będzie dłuższy od 20 minut do nawet ponad 1,5 godziny. Pasażerowie znów są wściekli na kolej.

Tam sprawdzisz, jakie zmiany wprowadzono w rozkładach jazdy

Tam sprawdzisz, jakie zmiany wprowadzono w rozkładach jazdy

*www.przewozyregionalne.pl/zmiany
*www.intercity.pl/aktualnosci

- Zamieszanie będzie do 11 grudnia br., kiedy to zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy - powiedział nam Piotr Olszewski, rzecznik prasowy Przewozów Regionalnych. I dodał: - Zmiany w kursowaniu pociągów, to konsekwencja remontów. A, że trwają one praktycznie w całym kraju, to wszędzie pasażerowie muszą się liczyć z innymi godzinami odjazdów i przyjazdów.
Olszewski podał przykład połączeń z Krakowa do Warszawy oraz z Zielonej Góry i Poznania do Warszawy. Do 7 września pociąg jadący z Krakowa do stolicy, będzie musiał jechać przez Zawiercie, a to oznacza wydłużenie czasu o ponad godzinę. Po 8 września wszystko wróci do poprzedniego rozkładu, ale po kilku dniach, znów należy się liczyć z opóźnieniami.

Podobnie jest na trasie z Poznania do Warszawy. Tu remont jest między Łowiczem a Kutnem. Jeden tor został wyłączony, składy muszą czekać w kolejce na przejazd. W konsekwencji opóźnienia wyniosą od 20 do 40 minut. Jakby tego było mało, od kilku miesięcy trwają prace w Lubuskiem. Wymienia się rozjazdy, podkłady, unowocześnia sterowanie ruchem. A to oznacza, że na niektórych odcinkach konieczne jest wstrzymanie ruchu. Tak będzie od 5 do 16 września, kiedy to przestaną jeździć pociągi z Jerzmanowic Lubuskich, przez Rzepin, do Kowalowa. Na tej trasie pojadą autobusy. Natomiast w dniach 26-28 września nie pojadą pociągi z Sulechowa do Czerwieńska. Związane jest to z poprawieniem infrastruktury kolejowej z Przylepu do Zbąszynka. Dlatego na tej linii wprowadzi się komunikację zastępczą.

Ale to dopiero początek kłopotów. Szykuje się remont tzw. Odrzanki, budowa obejścia Czerwieńska oraz dalsze roboty od Czerwieńska do Zbąszynka. Prace na Odrzance mają trwać do końca 2014 roku, a między Czerwieńskiem a Zbąszynkiem do końca 2012 roku. Dopiero wówczas podróż do Poznania ma być krótsza o ponad pół godziny, a do Wrocławia nawet o 1,5 godziny.
Podobne problemy jak Przewozy Regionalne ma PKP InterCity. - Przepraszamy pasażerów za zamieszanie. Prosimy, aby pytali o szczegóły w kasach. Informacje o zmianach będą też w internecie - powiedziała nam Małgorzata Sitkowska, rzecznik PKP InterCity.
I dodała: - Najdłuższe opóźnienia wystąpią między Krakowem, Warszawą i Gdynią. Natomiast między Poznaniem a Warszawą pociągi będą jeździły nawet o godzinę dłużej. Dotyczy to wszystkich składów, w tym międzynarodowych do Berlina. Nieco lepiej będzie w grudniu, bo wtedy aż do wiosny, z powodu zimy, prace będą wstrzymane.

Od 30 sierpnia na tory wróciły pociągi, które wożą głównie młodzież do szkół. W Lubuskiem to cztery składy, z których trzy wyjeżdżają ze Zbąszynka. Ponownie pojawiły się pociągi: o godz. 7.05 do Wrześni i o tej samej godzinie drugi - do Poznania. Trzeci, o godz. 6.53 odjeżdża do Rzepina. Ostatnim połączeniem, które zostało przywrócone, to Rzepin - Zbąszynek. Wyjazd o godz. 6.37.

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska