Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym. Wiadomo, co znajdzie się w projekcie uchwały Sejmu

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
W projekcie uchwały Sejmu m.in. zaapelowano do wszystkich sędziów TK o rezygnację, a do organów władzy publicznej, by nie uznawały rozstrzygnięć TK w obecnym składzie.
W projekcie uchwały Sejmu m.in. zaapelowano do wszystkich sędziów TK o rezygnację, a do organów władzy publicznej, by nie uznawały rozstrzygnięć TK w obecnym składzie. Lukas Plewnia / Flickr / CC BY-SA 2.0
W projekcie uchwały Sejmu dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego zawarto apel do wszystkich sędziów o rezygnację. To nie jedyne zmiany, jakie zajdą w TK. Do szczegółów dotarła telewizja TVN24. Co jeszcze znajdzie się w uchwale?

Spis treści

W projekcie uchwały m.in. o tzw. sędziach dublerach

Według projektu uchwały Sejmu dotyczącego TK, do którego dotarła TVN24, trzech tzw. sędziów dublerów: Mariusz Muszyński, Justyn Piskorski i Jarosław Wyrembak – nie są sędziami TK.

W projekcie uchwały napisano, że nominacje sędziowskie dokonane przez Sejm na sędziów TK – w październiku 2015 roku (głównie głosami PO i PSL) Bronisława Sitka i Andrzeja Jana Sokali, w grudniu 2015 roku (już w następnej kadencji Sejmu, głosami PiS) Mariusza Muszyńskiego, Henryka Ciocha i Lecha Morawskiego, we wrześniu 2017 roku Justyna Piskorskiego (za zmarłego Lecha Morawskiego) oraz w styczniu 2018 roku Jarosława Wyrembaka (za zmarłego Henryka Ciocha) :zostały podjęte z rażącym naruszeniem prawa, w tym Konstytucji RP oraz Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, a tym samym są pozbawione mocy prawnej i nie wywołały skutków prawnych w nich przewidzianych”.

Nieważność wcześniejszych uchwał Sejmu

Sejm w projekcie uchwały analogicznie ma postanowić także wobec uchwał Sejmu (VIII kadencji) z listopada 2015 roku stwierdzających nieważność wcześniejszych uchwał (Sejmu VII kadencji) z października 2015 roku powołujących na sędziów TK: Romana Hausnera, Andrzeja Jakubeckiego i Krzysztofa Ślebzaka (wybranych głównie głosami PO i PSL). „W konsekwencji Sejm uznaje, że Mariusz Muszyński, Justyn Piskorski i Jarosław Wyrembak nie są sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Liczne orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego są dotknięte wadą prawną” – napisano w projekcie uchwały.

Co z prezesem TK i innymi sędziami? Apel o nieuznawanie rozstrzygnięć TK

Stwierdzono też, że „funkcję prezesa TK sprawuje osoba nieuprawniona”, a podejmowane przez nią decyzje proceduralne w zakresie kierowania pracami TK, a zwłaszcza wyznaczenie składów orzekających mogą być podważane.

Ponadto zaapelowano do wszystkich sędziów TK o rezygnację, a do organów władzy publicznej, by nie uznawały rozstrzygnięć TK w obecnym składzie. „Uwzględnienie w działalności organu władzy publicznej rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego wydanych z naruszeniem prawa może zostać uznane za naruszenie zasad legalizmu przez te organy” – wskazano.

Zapowiedź zmian konstytucji

W projekcie zawarto tez zapowiedź zmian w konstytucji. „Stan niezdolności obecnie funkcjonującego organu do wykonywania zadań TK określonych w art. 188 i 189 Konstytucji RP, wymaga ponownej kreacji sądu konstytucyjnego, zgodnie z konstytucyjnymi zasadami oraz przy uwzględnieniu głosu wszystkich sił politycznych szanujących porządek konstytucyjny” – dodano w projekcie uchwały.

Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. Nie da się jej więc uchwalić bez udziału posłów opozycji.

Kiedy poznamy szczegóły?

Wicemarszałek Sejmu, współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty poinformował, że minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar przedstawi w poniedziałek, wraz z przedstawicielami wszystkich formacji koalicji rządzącej, projekt uchwały dotyczącej zmian w Trybunale Konstytucyjnym.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym. Wiadomo, co znajdzie się w projekcie uchwały Sejmu - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska