MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znaleziono kamień nagrobny fabrykantki cygar. Co wiadomo o kobiecie mieszkającej w przedwojennych Słubicach?

Roland Semik
Niestety kamień nagrobny nie przetrwał w całości
Niestety kamień nagrobny nie przetrwał w całości Roland Semik
W ostatnim czasie do lapidarium przedwojennych kamieni i tablic nagrobnych na cmentarzu komunalnym w Słubicach trafiło kolejne znalezisko, czyli kamień nagrobny fabrykantki cygar Marie Kanzius z domu Bärenstrauch. Co o niej dokładnie wiemy?

Niestety zarówno kamień jak i zawarta na nim inskrypcja pozostają niekompletne. Nie znamy dat życia pochowanej na cmentarzu kobiety.

Informacje zdają się być skąpe. Na szczęście w badaniu jej życiorysu z pomocą przychodzą książki adresowe Frankfurtu nad Odrą z lat: 1888, 1893, 1895, 1897, 1907 i 1929 r. Oryginały woluminów oraz ich cyfrowe kopie przechowywane są w Archiwum Miejskim przy Rosa-Luxemburg-Straße 43.

I tak np. w książce adresowej z 1888 r. pod adresem Große Scharrnstraße 2 odnajdujemy fabrykanta cygar nazwiskiem Wilhelm Kanzius. Inni przedstawiciele rodziny Kanzius mieszkali zaś przy Fischerstraße 32a, Kellenspring 3-4, Sandstraße 4, Schützenstraße 15 (obecnie ul. Sienkiewicza) oraz Wiesenstraße 10 (obecnie ul. Narutowicza).

Pięć lat później, bo w 1893 r. nazwiska Wilhelma Kanziusa już próżno szukać w oficjalnych rejestrach mieszkańców. Jest za to wdowa po nim Marie Kanzius, zamieszkała przy Breite Straße 21 (obecnie Rosa-Luxemburg-Straße) i widniejąca jako nowa właścicielka fabryki cygar. Jak zatem widać, musiała przejąć interes po zmarłym mężu.

Według książki adresowej z 1895 r. wdowa Marie Kanzius mieszkała już dzielnicy Dammvorstadt (przedwojennych Słubicach) w budynku własnościowym przy Wiesenstraße 11 (ul. Narutowicza). Ten sam adres powtarza się w późniejszych archiwaliach z 1897 i 1907 r.

Fragment przedwojennej książki adresowej. Widnieje w niej nazwisko Marie Kanzius
Fragment przedwojennej książki adresowej. Widnieje w niej nazwisko Marie Kanzius Eckard Reiß

W 1929 r. adresem zamieszkania Marie Kanzius był dom własnościowy przy Wiesenstraße 49 (ul. Narutowicza), jednak nowy numer domu nie wynikał wcale z przeprowadzki, co ze zmiany numeracji domu 11 na 49 w okresie tzw. Republiki Weimarskiej.

W kolejnych książkach adresowych nazwisko Marie Kanzius nie pojawia się... W świetle zachowanych dokumentów z wielkim prawdopodobieństwem możemy więc przyjąć, że pochowana na prawym brzegu Odry umarła około 1930 r.

Autor tekstu - Roland Semik jest społecznym opiekunem zabytków powiatu słubickiego oraz członkiem Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą

Czytaj też: Górzyca to prawdziwe archeologiczne Eldorado! Badacze mają tutaj ręce pełne roboty. Ziemia wciąż kryje skarby sprzed setek lat!

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska