Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy koncepcję nowej sieci szkół w Zielonej Górze! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Redakcja
Środowa komisja edukacji odbyła się nie w ratuszu, lecz w Zespole Szkół Ekonomicznych, by zmieściły się wszystkie zainteresowane osoby. Wiceprezydent Wioleta Haręźlak i naczelnik wydziału oświaty Jarosław Skorulski
Środowa komisja edukacji odbyła się nie w ratuszu, lecz w Zespole Szkół Ekonomicznych, by zmieściły się wszystkie zainteresowane osoby. Wiceprezydent Wioleta Haręźlak i naczelnik wydziału oświaty Jarosław Skorulski Mariusz Kapała
Wiceprezydent Zielonej Góry Wioleta Haręźlak przedstawiła koncepcję nowej sieci szkół. Sprawdź, do jakiej szkoły będzie chodziło Twoje dziecko.

Jaki miasto ma plan, by reforma oświaty stała się faktem? W środę, 25 stycznia, podczas komisji edukacji, zorganizowanej w „Ekonomiku”, wiceprezydent Wioleta Haręźlak przedstawiła koncepcję sieci szkół. Jak wiadomo, do gimnazjów w tym roku naboru nie będzie.

Co się stanie z tymi szkołami, które nie wchodzą w skład zespołów edukacyjnych?
- Gimnazjum nr 1 przy ul. Wyszyńskiego przekształca się w ośmioklasową Szkołę Podstawową nr 2, bo można wracać do dawnej numeracji - tłumaczyła wiceprezydent. - Nabór we wrześniu będzie prowadzony do klas zerowej i pierwszej. Uczniowie klas II i III gimnazjum (będzie to 16 oddziałów) będą kontynuować naukę...

Gimnazjum nr 2 przy ul. św. Cyryla i Metodego? Do tej szkoły przeniesie się VI LO z Zespołu Szkół Budowlanych przy ul. Botanicznej.
- Oficjalne nazwa będzie brzmiała VI LO z oddziałami gimnazjalnymi - mówi W. Haręźlak.

Do Gimnazjum nr 3 przy ul. św. Kingi przeprowadzi się SP-6 z ul. Moniuszki. Od tej pory szkoła będzie się nazywać Szkoła Podstawowa nr 6 z oddziałami gimnazjalnymi.
Z budynku przy ul. św. Kingi wyprowadzi się natomiast V LO, które swą siedzibę znajdzie przy ul. Zachodniej, czyli w obecnym budynku Gimnazjum nr 7. Szkoła będzie się nazywać V LO z oddziałami gimnazjalnymi.

Gimnazjum nr 6 przy ul. Chopina stanie się Szkołą Podstawową nr 13. Nabór do niej będzie dotyczył klas zerowych i pierwszych.
- Przygotujemy też, wspólnie z dyrektorem G-6 oraz SP-11, ofertę dla klas szóstych. Będzie można bowiem utworzyć dwie klasy siódme - wyjaśnia wiceprezydent.

W Zespole Szkół Specjalnych nr 1 przy ul. Piastowskiej utworzona zostanie ośmioletnia Szkoła Podstawowa nr 16, trzyletnia szkoła branżowa i trzyletnia szkoła przysposabiająca do zawodu.

Gimnazjum dla dorosłych w CKUiP przy ul. Staszica, stanie się ośmioletnią SP dla dorosłych z oddziałami gimnazjalnymi.
Problemów z nimi nie powinno być w zespołach. Bo zostaną włączone do istniejących w nich podstawówek. Chodzi o zespoły: Zespół Szkół Ogólnokształcących i Sportowych (Gimnazjum nr 4), Zespół Edukacyjny nr 1 (Gimnazjum nr 5), Zespół Edukacyjny nr 3 (Gimnazjum nr 8), Zespół Szkół Ekologicznych (Gimnazjum nr 9) Zespół Edukacyjny nr 4 (Gimnazjum nr 13 - Zielona Góra Drzonków), Zespół Edukacyjny nr 6 (Gimnazjum nr 14 - Zielona Góra Przylep).

W związku ze zmianami oświatowymi prezydent Janusz Kubicki podjął decyzję o budowie nowej szkoły przy ul. Źródlanej. Będą się tu uczyć najmłodsze klasy (I-III). Placówką będzie wchodziła w skład SP-11, a dokładniej mówiąc utworzonego zespołu edukacyjnego. Podobnie jak Szkoła Talentów, gdzie także będą się uczyć najmłodsze dzieci. W obecnym budynku SP-11 zostaną umieszczone klasy IV-VIII.

W planach - i to nie odległych - miasto ma też wybudowanie szkoły dla klas I - III na osiedlu Czarkowo w sołectwie Łężyca, która stanie się częścią zespołu edukacyjnego w Przylepie.

Dyrektor Gimnazjum nr 1, Roman Łuczkiewicz, pytał, czy jest możliwy nabór także do klas IV i VII.
Wiceprezydent Wioleta Haręźlak stwierdziła, że trudno teraz na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Przede wszystkim potrzebna jest tu zgoda rodziców uczniów, którzy przenieśliby swoje dzieci z podstawówek. Wziąć też trzeba pod uwagę sąsiadujące szkoły.

Trzeba przeprowadzić dokładną analizę, by nie zburzyć istnienie klas w tamtych szkołach.
- Obiecałam rodzicom szóstoklasistów, że uczniowie klasy VII i VIII będą mogli ukończyć z tych samych szkołach i z tymi samymi nauczycielami - podkreśla wiceprezydent. - Podobnie jak uczniom gimnazjalistów. Bo to nie jest tak, że zmieniamy coś w jednej szkole, ale w całym systemie kształcenia.
Padła więc propozycja, by dyrektor szkoły spotkał się z dyrektorami sąsiednich placówek i wspólnie ustalili, jakie są możliwości. Muszą wziąć pod uwagę bazę, a przede wszystkim deklaracje rodziców.

Ewa Kostrzewska z zielonogórskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego uważa, że należy dać rodzicom wybór i przeprowadzić rekrutację do klas IV i VII.
- My chcielibyśmy, by nabór dotyczył wszystkich klas - mówiła Dorota Kozica, mama ucznia kl. I z Gimnazjum nr 1. - W przeciwnym razie w szkole będzie hulał wiatr.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska