Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze muszą odsłużyć co najmniej 240 dni, żeby po wyjściu do cywila dostać zasiłek

Dariusz Brożek
Rezerwiści z Międzyrzecza pożegnali się wczoraj z armią robiąc tradycyjne pompki przed dworcem PKP. To tradycja żołnierzy służby zasadniczej. Podobnie jak chusty rezerwistów i ich gromkie śpiewy. Tradycja, która właśnie się kończy, gdyż poborowych zastępują w koszarach żołnierze zawodowi.
Rezerwiści z Międzyrzecza pożegnali się wczoraj z armią robiąc tradycyjne pompki przed dworcem PKP. To tradycja żołnierzy służby zasadniczej. Podobnie jak chusty rezerwistów i ich gromkie śpiewy. Tradycja, która właśnie się kończy, gdyż poborowych zastępują w koszarach żołnierze zawodowi. Fot. Dariusz Brożek
Do cywila wychodzą żołnierze z historycznego, ostatniego już poboru. Większość opuszcza koszary przed terminem, część będzie jednak pucować karabiny jeszcze przez kilkanaście dni. Na własne życzenie.

Dziś w południe na placu przed dworcem PKP w Międzyrzeczu kilkunastu młodych mężczyzn robiło pompki. Ubrani w barwne chusty i mocno rozbawieni świętują pierwszy dzień w cywilu po ośmiu miesiącach służby w szeregach 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

- Jeden, dwa, trzy, cztery, pięć, sześć, siedem, osiem. Cywil! - krzyczą na zakończenie odliczania.

Dlaczego do cywila wyszli już po ośmiu miesiącach, skoro służba trwa dziewięć?

- Mogą wyjść przed terminem. I większość skorzystała z tego prawa. Ale nie wszyscy. W jednostkach zostali jeszcze żołnierze, którzy chcą odsłużyć pełne dziewięć miesięcy. Koszary opuszczą więc w lipcu - informuje kpt. Szczepan Głuszczak, oficer prasowy 17. WBZ z Międzyrzecza i Wędrzyna.

Bo stracą zasiłki

Tego jeszcze w armii nie było! Żołnierze służby zasadniczej na własne życzenie chcą wyjść do cywila z kilkunastodniowym poślizgiem?! Dlaczego?

- Bo jak wyjdą wcześniej, to nie dostaną zasiłków dla bezrobotnych. My mamy pracę, więc wychodzimy przed terminem - odpowiadają rezerwiści.

Dworzec sąsiaduje z pośredniakiem. Jego dyrektor Hanna Bułach potwierdza, że żołnierz musi odsłużyć co najmniej 240 dni, żeby dostać zasiłek. - Większość nie pracowała wcześniej, dlatego rezerwiści otrzymują 80 procent podstawy. To 422 złote na rękę - wylicza.

Ostatni z poboru

Do cywila wychodzą właśnie szeregowi, którzy zostali powołani do wojska pod koniec ub.r. To było już ostatnie wcielenie, bo przymusowy pobór został zawieszony. W koszarach zastępują ich ochotnicy, którzy służą jako żołnierze nadterminowi, lub podpisują sześcioletnie kontrakty i zostają szeregowymi zawodowymi.

W jednostkach zostali także mężczyźni, którzy po zakończeniu służby zasadniczej chcą zostać żołnierzami zawodowymi.

Aktualnie średnie uposażenia miesięczne w wojsku (wynagrodzenie zasadnicze, bez dodatku za długoletnią służbę)

* szeregowy -2.500 zł
* starszy szeregowy - 2.550 zł
* kapral - 2.940 zł
* podporucznik - 3.800 zł
* porucznik - od 3.850 do 3.910 zł
* kapitan - od 4.030 do 4.200 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska